Nebojte se finanční restrukturalizace

02. března 2010, 11:50 - Jiří Prokop
02. března 2010, 11:50

Nezbytným předpokladem úspěchu je proveditelný byznys plán

Začínají se sice objevovat zprávy, že se některá průmyslová odvětví již dotkla dna, ale počet podniků ve finančních problémech nadále poroste. Ze zkušeností s krizemi v západní Evropě totiž vyplývá, že počet ohrožených či krachujících firem kulminuje s více než ročním zpožděním za ekonomickým cyklem.
Česká republika zažívá opravdovou hospodářskou krizi poprvé. To se projevuje nižším používáním standardního řešení, jímž je v západní Evropě restrukturalizace firmy. České firmy však nevědí, co si pod ní představit. Nebo to vědí, ale otálejí s ní.

Rozdíly

Restrukturalizaci lze rozdělit na provozní a finanční. Kvůli pochopení rozdílu mezi nimi je třeba rozlišit, zda je firma „zdravá“, nebo „nemocná“ a má-li „dobrou“, či „špatnou“ rozvahu. Zdravá firma dokáže generovat kladný provozní peněžní tok před uspokojením dluhové služby. Pokud dluhovou službu navíc dokáže těmito prostředky uspokojit, má firma i dobrou rozvahu. Přesněji řečeno dobrou strukturu kapitálu a dluhu.
Nemocnou firmu je třeba uzdravit – provozně restrukturalizovat. Musí totiž být nejdříve životaschopná nebo mít aspoň potenciál se takovou stát například během šesti až osmnácti měsíců. A až poté lze uvažovat o finanční restrukturalizaci – o řešení nadměrného dluhu v rozvaze. Řečeno jinak, finanční restrukturalizace – kapitálu a dluhu – má smysl pouze u zdravé či uzdravení schopné firmy se špatnou rozvahou. Nemocná firma, kterou nelze uzdravit, by naopak měl být co nejdříve zlikvidována, protože její hodnota bude jen klesat.
U zdravé či uzdravení schopné firmy se špatnou rozvahou je třeba začít s finanční restrukturalizací co nejdříve. Jinak bude mít sklon dávat peníze potřebné na stabilní chod primárně na platbu úroků a jistiny. To je logické, neboť banky jsou pro ni klíčovým partnerem. To však nevyhnutelně povede ke kumulaci běžných závazků, odkládání nezbytných investic, erozi marží i k poklesu reputace a výkonnosti firmy. Pokud tento trend bude pokračovat, stane se brzy ze zdravé firmy nemocná.

Tři metody

Finanční restrukturalizace není nic jiného než dohoda s věřiteli o nápravě velikosti, splatnosti nebo struktury dluhu, aby se firma stabilizovala, našla prostor pro další fungování, a tím se snížilo riziko ztrát věřitelů. Lze udělat v principu tři věci. Za prvé dohodnout se s věřiteli na výměně dluhu za nový s jinou splatností nebo strukturou. Za druhé nalézt investora, který posílí kapitál, a z vložených peněz splatit část dluhu. A za třetí kapitalizovat část dluhu.
První metoda je v ČR nejčastější. To je logické, protože většinu problémů způsobil pokles poptávky. To by však měl být dočasný jev. U mnoha zdravých firem proto může stačit odložení splatnosti dluhu nebo změna jeho struktury. A až krize pomine, zdravá firma bude schopná dluh splatit.
Druhá metoda – vstup nového kapitálového investora – zatím v ČR příliš nefunguje. Investor obvykle požaduje, aby věřitelé za vložení nových peněz do ohrožené firmy prominuli část dluhu. V současné době není na trhu mnoho investorů ochotných investovat do ohrožených firem. Případně se nějaký najde, ale vzhledem k rozdílným očekáváním mezi ním a věřiteli nebo původním akcionářem ohledně hodnoty podniku se nedohodnou. Častěji firmu kapitálově podpoří současný akcionář.
Poslední metoda – kapitalizace části dluhu – zatím v ČR nefunguje vůbec. Dle zákona o bankách jim sice dnes nic nebrání v držbě majetkových podílů, ale budou se zdráhat kapitalizovat úvěrové pohledávky zejména z regulatorních důvodů a kvůli neochotě, případně neschopnosti řídit firmy jako jejich akcionáři. Banky budou spíše hledat investory či investiční manažery, kteří dluh převezmou a potřebným způsobem restrukturalizují.

Výhody a špatná řešení

Vstup nového investora nebo kapitalizace dluhu však budou muset být stále častěji používanými metodami finanční restrukturalizace. Pouhé odložení dluhu totiž v mnoha případech nebude stačit, neboť tím se problém nevyřeší. Pouze se bude odkládat do budoucna a kumulovat. To může způsobit, že i zdravé firmy se špatnou rozvahou dříve či později skončí v insolvenci.
Firmu v insolvenci lze i dnes finančně restrukturalizovat, což přináší mnoho výhod – například přenos rozhodovací pravomoci z akcionářů na věřitele. A také tu, že proces restrukturalizace je strukturovaný, řídí jej soud a zejména všichni věřitelé – nejen banky – participují na prominutí dluhu. Obecně je však insolvence špatným řešením pro zdravé nebo uzdravení schopné firmy se špatnou rozvahou. Je-li firma v insolvenci, má to negativní dopad na její reputaci a výkonnost. Nejlepší zaměstnanci se začnou poohlížet po jiném zaměstnavateli a zákazníci hledat alternativního dodavatele. To se dříve či později projeví. A způsobené škody obvykle převáží nad výhodami soudem řízeného procesu.

Klíčové předpoklady

Ať už se finanční restrukturalizace provádí nebo neprovádí v rámci insolvenčního řízení, nezbytným předpokladem jejího úspěchu je proveditelný byznys plán. Ten však musí vycházet z reálných předpokladů, reflektovat náklady a přínosy provozně-restrukturalizačních opatření a potvrzovat životaschopnost firmy.
Klíčovým faktorem úspěchu je však také aktivní a racionální komunikace mezi zainteresovanými stranami – zejména mezi akcionáři a věřiteli – kvůli korektní dohodě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít