Nebojte se brýlí - ty správné vám budou slušet!

03. března 2003, 00:00 - Nikoleta Alivojvodič, nikal@seznam.cz
03. března 2003, 00:00

Nadčasově elegantní jemné obruby podtrhnou vaši výraznou osobnostMožná jste se právě dozvěděli, že váš sokolí zrak už není to, co býval. Že si sebe nedokážete v brýlích představit? Zadržte. Nakoukněte do nejbližší optiky. Obrovské obroučky z tlustého plastu už dávno nejsou jediným dostupným artiklem.

Nadčasově elegantní jemné obruby podtrhnou vaši výraznou osobnost

Možná jste se právě dozvěděli, že váš sokolí zrak už není to, co býval. Že si sebe nedokážete v brýlích představit? Zadržte. Nakoukněte do nejbližší optiky. Obrovské obroučky z tlustého plastu už dávno nejsou jediným dostupným artiklem.

Chystáte-li se poprvé v životě pořídit si dioptrické brýle, budete zřejmě překvapeni, kolik různých druhů obrouček, skel i povrchových úprav vám v nejbližší optice nabídnou. Jak se v tom vyznat? Jistou pomůckou je cena. Záleží na tom, jak moc jste nároční. Někomu postačí, když brýle splní základní funkci a usnadní jim čtení nebo řízení automobilu. O design a značku se příliš nestará. Jiný si zase potrpí na prvotřídní kvalitu, zajímavý tvar i barevné provedení a je ochoten investovat skutečně „divokou“ částku peněz. V í, že si kupuje nejen zdravotní pomůcku, ale také doplněk, který více než kterýkoliv jiný podtrhuje osobnost.

Sklo, plast nebo polykarbonát?

Kromě toho, že budete muset „objevit“ tvar, který vašemu typu obličeje nejlépe padne, zeptá se vás optik i na preferovaný materiál brýlových čoček. Jenže, který si vybrat a neprohloupit? Rozhodovat se budete mezi dvěma základními typy materiálu, a to mezi skleněným (minerálním) a plastovým (organickým). Skleněná brýlová čočka je tenčí a odolnější proti poškrábání.

Tip Profitu: Váš zrak je naprosto v pořádku a teď litujete, že přicházíte o tento svérázný doplněk? Podtrhněte svou image brýlemi s čočkami bez dioptrií!

Na druhou stranu - plastové čočky jsou lehčí a téměř nerozbitné, což je dělá mnohem vhodnějšími pro děti a sport. Používají se také do brýlí vrtaných (bez obrouček), polovázaných a do jemnějších obrub, pro které by sklo bylo příliš těžké. Další výhodou plastového materiálu je, že lépe zabraňuje pronikání UV záření. Možnost zabarvení čočky je u plastu takřka neomezená, zatímco sklo jde barvit jen do dvou barev. Stále větší obliby se těší i polykarbonát, původně používaný v letectví a kosmonautice. Jeho předností oproti sklu a plastu je nesrovnatelně nižší hmotnost a vyšší odolnost proti rozbití. Mají rovněž 100% UV filtr.

Co byste ještě měli vědět?

I když máte více dioptrií, už se nemusíte obávat vypouklých tlustých skel, jaké nosívala vaše babička. Tzv. index lomu vám pomůže docílit elegantního vzhledu i u vysokých refrakčních vad. Vysokoindexové čočky (ze skla nebo plastu) jsou díky speciálnímu materiálu daleko tenčí než brýlová čočka o stejných dioptriích, vyrobená jen ze základní suroviny. Vyššího indexu (až 1,9: ideální pro vady nad + 6,0 dpt) lze dosáhnout u skleněných čoček. Antireflexivní povrchová úprava má nejen estetický význam. Její vynikající schopnost minimalizovat odraz dopadajícího světla výrazně snižuje námahu očí. Rovněž zlepšuje viditelnost, zvláště pokud trávíte spoustu času u počítače, v místnostech s umělým osvětlením nebo řídíte v noci. Antireflex také zabezpečí, aby vaše oči nezůstaly skryté za nepříjemným odleskem. Jestliže vám čiré čočky připadají fádní nebo vás nebaví neustálá výměna slunečních a dioptrických brýlí, pořiďte si jejich barevnou nebo samozabarvovací variantu. Samozabarvovací čočky zajistí vaše pohodlí při častém přecházení ze tmy (umělého osvětlení) na sluníčko. Barevné čočky chrání před oslněním, ale při výběru zabarvení dávejte velký pozor, protože právě barva může být příčinou zkreslení skutečnosti. Neutrální vlastnosti má šedozelené zabarvení, pro řidiče motorových vozidel je vhodná obzvláště hnědá - zvýrazňuje červenou.

Tvar obličeje vám napoví

Brýle významně podtrhují osobnost, a proto byste si je měli vybírat vždy s ohledem na image a osobitý styl. Existuje jen málo všeobecných pravidel, na které nesmíte opomenout. Kupříkladu, obroučky by neměly přesahovat obrys vaší tváře. Výjimku (ovšem decentní) si mohou dovolit „majitelky“ oválného a podlouhlého tvaru obličeje. Při volbě nejvhodnějšího tvaru obrouček vám dokonale napoví právě vaše tvář. Zakulaceným obličejům padnou oválné i obdélníkové tvary, protože je opticky prodlužují. Výraznou tvář s širokými hranatými lícními kostmi a hranatou bradou krásně ozdobí jemné a asymetrické tvary, například brýle napodobující tvar kočičích očí. Vynikajícím vodítkem při složitém nákupním rozhodování je i skladba šatníku. Krom toho, že brýle plní jasnou zdravotní funkci, jsou také nápaditým doplňkem. Nemá cenu kupovat si růžové lenonky, pokud je dominující barvou vašeho oblečení červená. Máte-li ráda všechny duhové barvy a podle toho se i oblékáte, zvolte raději neutrální stříbrnou nebo zlatou barvu obroučků, v závislosti na barvě kovu vašich nejmilejších šperků a hodinek.

Brýle bez obrouček?

Decentní brýle zakrývající co nejmenší část obličeje nejlépe umožní svérázné osobnosti vyniknout. Proto jsou velmi oblíbené jemné tvary dámských obrub, které rysy tváře neskrývají, ale naopak nenápadně podtrhují. Módním hitem číslo jedna jsou vrtané brýlové čočky, které jsou k nosníku a stranici připevněny pouze šroubky nebo speciálními nýty. Zamilovali si je i televizní moderátorky, protože takovéto „brýle bez obrouček“ neházejí pod vlivem reflektorů stíny a „neprzní“ krásný obličej. Další výhodou je jejich nízká hmotnost - vrtané brýlové čočky se vyrábějí výhradně z plastu. Klasické obroučky však mají také něco do sebe. Charakterizuje je nápaditost tvarů i pestrost barevných kombinací. K nejpopulárnějším materiálům, které se k výrobě obrub používají, patří ocel (je velmi pružná) a titan (tuhý a lehký). Výjimkou nejsou ani plastová provedení. Především z praktických důvodů jsou žádané především obroučky neutrální, stříbrné nebo zlaté barvy, ale k dostání jsou i mnohem „živější“ kombinace od křiklavě červené až po leopardí, zebří nebo i jiné vzory. Dámy, které si potrpí na dokonalém sladění doplňků s šatníkem, si rády pořizují několik typů obrouček odlišných barev, a ty pak často a s velkým potěšením střídají. Stejně tak mají v šuplíku schované brýle pro různé příležitosti (sport, divadlo, kancelář), které se liší jak designem, tak i použitým materiálem u obrouček i skel. V případě, že se nevyznáte v nejnovějších trendech a chcete brýle rozhodně na delší dobu než na jednu módní sezonu, nic nezkazíte, sáhnete-li po nadčasově elegantních, lehce zaoblených jemných obrubách. I zde totiž platí svaté pravidlo vytříbeného stylu: čím nenápadnější je doplněk, tím více vynikne vaše „Já“! Než být stoprocentně „in“, je mnohem důležitější prosadit si svůj osobitý styl. Kromě toho, propadat nejnovějším módním výstřelkům je náročné nejen na čas a peněženku, ale i pro vaše okolí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít