Nebezpeční slušní občané

12. září 2011, 13:33 - Jaromír Bartůněk
12. září 2011, 13:33

Minulý týden v noci ze středy na čtvrtek se ve Šluknově na Děčínsku opět prali Romové s místními v hospodě. Prý požadovali po barmanovi výpalné. Zasahovala šluknovská policie i posily z pořádkových jednotek Prahy.

Foto: Profimedia.cz

Podobná rvačka Romů s místními v Rumburku odstartovala na Šluknovsku již několik týdnů trvající sérii protestů. Tehdy asi 20 Romů údajně napadlo mnohem menší skupinku místních cestou z diskotéky. Od té doby ve Varnsdorfu i Rumburku obyvatelé několikrát protestovali proti zvyšující se kriminalitě v oblasti, za což viní nově příchozí Romy. Tak o tom alespoň informují mainstreamová média, zvlášť ta internetová. A de facto i Česká tisková kancelář. Doplňují, že nespokojenosti obyvatel podle policie ke svému zviditelnění využívají i extrémistická hnutí.

Na rozdíl od hlavních médií politolog Ondřej Slačálek upozornil na video ze serveru YouTube z rumburského průvodu, jak ho sestříhala Romea. Spot je opravdu nemilosrdnou výpovědí o stavu naší společnosti, kdy neonacisté jsou promíseni v průvodu s mainstreamem a od něj k nerozeznání. Démoničtěji působí skandování na první pohled řádných občanů než těch holohlavých. Slačálek upozorňuje, že obyčejní a jindy bezproblémoví obyvatelé zde řvou: „Cikáni do plynu“ a že skutečné ohrožení pro svobodu a rovnost nepřichází od „extremistů“, ale právě od „slušných lidí“.

Skutečnost, že v řadě zemí EU značně posílila krajní pravice a v Česku nikoli, může být u nás dočasná. Vandas a Edelmannová byli a jsou jistě na okraji a nedokážou vzkřísit obdobu Sládkových republikánů. Mohl by ji však oživit šachista, z něhož davy omdlévají – člověk, kterému slouží Bátorové, Jochové. Poptávku po krajní pravici je totiž už dnes, jak jsme svědky na Šluknovsku, schopen saturovat hlavní proud. Politický i mediální. To, co nám hrozí, patrně není „nástup extremistů“, ale posun mainstreamu, uvádí Slačálek.

Noví místopředsedové

Kdo by mohli být místopředsedové takové nové strany, jež by měla v čele silnou osobnost? Pokud si zaspekulujeme, nemůžeme neuvést jména: Ladislav Bátora, Vít Bárta, Petr Mach, Jana Bobošíková, Roman Joch, při troše fantazie Miloš Zeman a přisluhovat jim bude i Vojtěch Filip, jenž Václava Klause, samozřejmě předsedu, ve skutečnosti zbožňuje. A zuby nehty se ho může držet i Nečas, jehož kocábka ODS jde ke dnu a který vždy patřil mezi prezidentovy oblíbence. A expertem přes školství se stane samozřejmě Josef Dobeš.

TOP 09, oslabená reformními kroky, které se nikomu nelíbí, si teď musí rvát vlasy, když nedávno zjistila, že hlavní bitka o voliče na pravici se nyní neodehrává mezi jí a ODS, ale mezi jí a Hradem. Tím, že vystartovala na šéfa hnutí D.O.S.T. Bátoru, jenž dnes oslovuje agresivní mainstream, může ztratit desetitisíce voličů, kteří se svezou.

Ornou půdu pro novou stranu připravují i média, která jí v případě Bátory prokázala medvědí službu. Dnes již celý národ ví, co to je D.O.S.T. V hysterii, která se vytvořila okolo problémů v soužití mezi „většinovou společností“ a romskou komunitou ve Šluknovském výběžku, hrají pak bohužel velkou roli elektronická média, zejména televize, a také populismus politiků, upozornil politolog Jiří Pehe. Různé stanice informují podle něj o situaci ve Varnsdorfu nebo Rumburku jednostranně, populisticky.

Problém na Šluknovsku poukazuje na dvě věci. Za prvé, že české vlády umožnily politikům na radnicích vystěhovat Romy, kteří dříve žili uprostřed měst, do ghett, což doprovází projevy zlatokopectví realitního trhu. S tím souvisí i otázka, kam se poděl balík peněz na všemožné projekty na sociální začleňování či vzdělanost Romů. A za druhé na fakt, že nyní je problém, který vlády způsobily, využíván k tomu, aby se vytvořila nová síla, jež může pořádně zamíchat kartami v dalších sněmovních volbách. Jinak řečeno: premiérem Klaus, Zeman na Hradě. Že je to fikce? V době, kdy už i WikiLeaks píše, že si Dalík žádal vysoký úplatek, a ono se nic neděje, myslím, že nikoli. Předvolební kampaň, která nás čeká, nechci zažít.

Absolutní shoda

Vše, jak by se mohlo zdát, se připravuje už na úrovni státní správy. Pomineme-li Bátoru, jehož úkolem je zviditelnění sdružení napojených na think tank kolem D.O.S.T., důležitější byl nástup Romana Jocha, dlouholetého šéfa ultrakonzervativní ideologické lobby Občanský institut, do pozice poradce premiéra pro lidská práva a zahraniční politiku. Mainstream, jenž toto toleruje, může být v době všeobecné skepse polapen. Stejně jako na rasistickém průvodu na Šluknovsku, který internetové servery charakterizují slovy: Nespokojení občané pochodovali.

Na webech totiž vládne takřka absolutní shoda ve vyznávání principu kolektivní viny. Jestliže se objeví nový případ, kdy nějaký Rom někoho napadl, internetová veřejnost reaguje slovy: „Oni mají tu drzost ještě provokovat.“ Výrazem oni jsou pak míněni všichni černí – nepřizpůsobiví. Šikovnému politikovi stačí tuto širokou skupinu „slušných“ voličů v jejich názoru utvrdit. A lze snadno pokračovat: Kromě pouličního násilí mohou „oni“ i za ekonomickou krizi. Už dnes se politici současné vládní koalice a zejména prezident snaží veřejnost přesvědčit o tom, že na vině jsou líní Řekové či Španělé, tak proč ne také Romové?

Program by mohl být velmi jednoduchý: Obyčejní, poctivě pracující se budou mít lépe, protože zredukujeme sociální dávky povalečům, které případně i donucením přimějeme vykonávat veřejně prospěšné práce. Vykážeme z Česka cizince, kteří parazitují na našem sociálním systému. Zatrhneme tipec všemu tomu eurofilnímu multikulturalismu, feminismu či „homosexualismu“. A přestaneme poklonkovat Evropské unii, která není ničím jiným než nástrojem Francie a Německa, jak spolknout menší státy.

Pokud by se podobného programu chopili schopní politici typu Václava Klause, mohla by taková strana vyhrát volby.

 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková…
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít