Nebezpečí z Persie

15. ledna 2008, 10:31 - Karel Hvížďala
15. ledna 2008, 10:31

Zájem Ahmadínežáda o jadernou techniku neopadá

Reinženýring je nové maskovací slovo, které se zabydlelo v diplomaticko-technickém slovníku pro krádeže technických nápadů a idejí.
Loni 27. listopadu byl na letišti ve Frankfurtu zatčen osmačtyřicetiletý íránský obchodník Mohsen V. V podzemních garážích měl mít schůzku s obchodními partnery, od kterých chtěl koupit měřicí techniku, která se používá převážně při výrobě atomových zbraní. Šlo o jednoho z mnoha obchodníků, které v poslední době zatkli policisté v Německu kvůli tomu, že se pokoušeli pro Mahmúda Ahmadínežáda obstarat high-techniku a součásti potřebné k vývoji atomových zbraní. A to navzdory tvrzení, že tento program byl po konfliktu s Irákem v Íránu zastaven.
Experti i z jiných západních zemí jednoznačně potvrzují, že Írán se snaží si velmi agresivně obstarat nejen nukleární techniku, ale i různé zbrojní komponenty hlavně v Evropě. Toho dne, kdy byl zatčen pan Mohsen V., bylo oficiálně oznámeno, že Írán vyvinul novou raketu Aschura, která má dolet 2000 kilometrů a je schopná ohrožovat jak Izrael, tak Evropu. A do Frankfurtu měl dorazit ještě jeden muž, íránský top agent, který je zodpovědný za pašování většiny „zakázaného zboží“. Tento muž prý pracoval v devadestátých letech v Düsseldorfu v íránské organizaci Defence Industries Organization a je to dle všech indicií právě on, kdo vyvezl nejvíce nebezpečných součástí z Německa. Bohužel tohoto muže se policisté nedočkali.
Zároveň skoro ve stejné době se policii podařilo dostat do vězení jednoho německého podnikatele z Cách, který se pokoušel spolu se svými íránskými známými prodat Ahmadínežádovi velice výkonné letecké motory. Jeden z nich chtěl propašovat po částech dokonce ve svém zavazadle. Z vyšetřování vyplývá, jakou metodu kuplíři vymysleli: specializovali se na uzavírání obchodů s malými firmami, kterým nabízejí velké výdělky.
Většinou jde sice jen o jednotlivé komponenty, ale ve spojení s Čínou, která nezná žádné skrupule při obchodování s Íránem a navíc díky reinženýringu má v těchto oborech velké znalosti, se Írán stává pro naši civilizaci velmi nebezpečnou zemí. Přestože atomový výzkum možná zastavil. Reinženýring toto nebezpečí jen zvyšuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít