Nebezpečí z Persie

15. ledna 2008, 10:31 - Karel Hvížďala
15. ledna 2008, 10:31

Zájem Ahmadínežáda o jadernou techniku neopadá

Reinženýring je nové maskovací slovo, které se zabydlelo v diplomaticko-technickém slovníku pro krádeže technických nápadů a idejí.
Loni 27. listopadu byl na letišti ve Frankfurtu zatčen osmačtyřicetiletý íránský obchodník Mohsen V. V podzemních garážích měl mít schůzku s obchodními partnery, od kterých chtěl koupit měřicí techniku, která se používá převážně při výrobě atomových zbraní. Šlo o jednoho z mnoha obchodníků, které v poslední době zatkli policisté v Německu kvůli tomu, že se pokoušeli pro Mahmúda Ahmadínežáda obstarat high-techniku a součásti potřebné k vývoji atomových zbraní. A to navzdory tvrzení, že tento program byl po konfliktu s Irákem v Íránu zastaven.
Experti i z jiných západních zemí jednoznačně potvrzují, že Írán se snaží si velmi agresivně obstarat nejen nukleární techniku, ale i různé zbrojní komponenty hlavně v Evropě. Toho dne, kdy byl zatčen pan Mohsen V., bylo oficiálně oznámeno, že Írán vyvinul novou raketu Aschura, která má dolet 2000 kilometrů a je schopná ohrožovat jak Izrael, tak Evropu. A do Frankfurtu měl dorazit ještě jeden muž, íránský top agent, který je zodpovědný za pašování většiny „zakázaného zboží“. Tento muž prý pracoval v devadestátých letech v Düsseldorfu v íránské organizaci Defence Industries Organization a je to dle všech indicií právě on, kdo vyvezl nejvíce nebezpečných součástí z Německa. Bohužel tohoto muže se policisté nedočkali.
Zároveň skoro ve stejné době se policii podařilo dostat do vězení jednoho německého podnikatele z Cách, který se pokoušel spolu se svými íránskými známými prodat Ahmadínežádovi velice výkonné letecké motory. Jeden z nich chtěl propašovat po částech dokonce ve svém zavazadle. Z vyšetřování vyplývá, jakou metodu kuplíři vymysleli: specializovali se na uzavírání obchodů s malými firmami, kterým nabízejí velké výdělky.
Většinou jde sice jen o jednotlivé komponenty, ale ve spojení s Čínou, která nezná žádné skrupule při obchodování s Íránem a navíc díky reinženýringu má v těchto oborech velké znalosti, se Írán stává pro naši civilizaci velmi nebezpečnou zemí. Přestože atomový výzkum možná zastavil. Reinženýring toto nebezpečí jen zvyšuje.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít