Nebezpečí z Persie

15. ledna 2008, 10:31 - Karel Hvížďala
15. ledna 2008, 10:31

Zájem Ahmadínežáda o jadernou techniku neopadá

Reinženýring je nové maskovací slovo, které se zabydlelo v diplomaticko-technickém slovníku pro krádeže technických nápadů a idejí.
Loni 27. listopadu byl na letišti ve Frankfurtu zatčen osmačtyřicetiletý íránský obchodník Mohsen V. V podzemních garážích měl mít schůzku s obchodními partnery, od kterých chtěl koupit měřicí techniku, která se používá převážně při výrobě atomových zbraní. Šlo o jednoho z mnoha obchodníků, které v poslední době zatkli policisté v Německu kvůli tomu, že se pokoušeli pro Mahmúda Ahmadínežáda obstarat high-techniku a součásti potřebné k vývoji atomových zbraní. A to navzdory tvrzení, že tento program byl po konfliktu s Irákem v Íránu zastaven.
Experti i z jiných západních zemí jednoznačně potvrzují, že Írán se snaží si velmi agresivně obstarat nejen nukleární techniku, ale i různé zbrojní komponenty hlavně v Evropě. Toho dne, kdy byl zatčen pan Mohsen V., bylo oficiálně oznámeno, že Írán vyvinul novou raketu Aschura, která má dolet 2000 kilometrů a je schopná ohrožovat jak Izrael, tak Evropu. A do Frankfurtu měl dorazit ještě jeden muž, íránský top agent, který je zodpovědný za pašování většiny „zakázaného zboží“. Tento muž prý pracoval v devadestátých letech v Düsseldorfu v íránské organizaci Defence Industries Organization a je to dle všech indicií právě on, kdo vyvezl nejvíce nebezpečných součástí z Německa. Bohužel tohoto muže se policisté nedočkali.
Zároveň skoro ve stejné době se policii podařilo dostat do vězení jednoho německého podnikatele z Cách, který se pokoušel spolu se svými íránskými známými prodat Ahmadínežádovi velice výkonné letecké motory. Jeden z nich chtěl propašovat po částech dokonce ve svém zavazadle. Z vyšetřování vyplývá, jakou metodu kuplíři vymysleli: specializovali se na uzavírání obchodů s malými firmami, kterým nabízejí velké výdělky.
Většinou jde sice jen o jednotlivé komponenty, ale ve spojení s Čínou, která nezná žádné skrupule při obchodování s Íránem a navíc díky reinženýringu má v těchto oborech velké znalosti, se Írán stává pro naši civilizaci velmi nebezpečnou zemí. Přestože atomový výzkum možná zastavil. Reinženýring toto nebezpečí jen zvyšuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít