Nebezpečí z Persie

15. ledna 2008, 10:31 - Karel Hvížďala
15. ledna 2008, 10:31

Zájem Ahmadínežáda o jadernou techniku neopadá

Reinženýring je nové maskovací slovo, které se zabydlelo v diplomaticko-technickém slovníku pro krádeže technických nápadů a idejí.
Loni 27. listopadu byl na letišti ve Frankfurtu zatčen osmačtyřicetiletý íránský obchodník Mohsen V. V podzemních garážích měl mít schůzku s obchodními partnery, od kterých chtěl koupit měřicí techniku, která se používá převážně při výrobě atomových zbraní. Šlo o jednoho z mnoha obchodníků, které v poslední době zatkli policisté v Německu kvůli tomu, že se pokoušeli pro Mahmúda Ahmadínežáda obstarat high-techniku a součásti potřebné k vývoji atomových zbraní. A to navzdory tvrzení, že tento program byl po konfliktu s Irákem v Íránu zastaven.
Experti i z jiných západních zemí jednoznačně potvrzují, že Írán se snaží si velmi agresivně obstarat nejen nukleární techniku, ale i různé zbrojní komponenty hlavně v Evropě. Toho dne, kdy byl zatčen pan Mohsen V., bylo oficiálně oznámeno, že Írán vyvinul novou raketu Aschura, která má dolet 2000 kilometrů a je schopná ohrožovat jak Izrael, tak Evropu. A do Frankfurtu měl dorazit ještě jeden muž, íránský top agent, který je zodpovědný za pašování většiny „zakázaného zboží“. Tento muž prý pracoval v devadestátých letech v Düsseldorfu v íránské organizaci Defence Industries Organization a je to dle všech indicií právě on, kdo vyvezl nejvíce nebezpečných součástí z Německa. Bohužel tohoto muže se policisté nedočkali.
Zároveň skoro ve stejné době se policii podařilo dostat do vězení jednoho německého podnikatele z Cách, který se pokoušel spolu se svými íránskými známými prodat Ahmadínežádovi velice výkonné letecké motory. Jeden z nich chtěl propašovat po částech dokonce ve svém zavazadle. Z vyšetřování vyplývá, jakou metodu kuplíři vymysleli: specializovali se na uzavírání obchodů s malými firmami, kterým nabízejí velké výdělky.
Většinou jde sice jen o jednotlivé komponenty, ale ve spojení s Čínou, která nezná žádné skrupule při obchodování s Íránem a navíc díky reinženýringu má v těchto oborech velké znalosti, se Írán stává pro naši civilizaci velmi nebezpečnou zemí. Přestože atomový výzkum možná zastavil. Reinženýring toto nebezpečí jen zvyšuje.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít