Nebe by se opět mělo začít modrat

23. listopadu 2009, 16:24 - Eva Jarešová
23. listopadu 2009, 16:24

Právníci jsou schopni najít si práci v jakémkoli ekonomickém klimatu

Jedním z důsledků finanční krize je fakt, že obchodní spory často končí spíše mimosoudní dohodou než v soudních síních. Důvodem není to, že by znesvářené strany nechtěly prát špinavé prádlo na veřejnosti. Prostě se jen snaží ušetřit čas a náklady na řízení, říká Lukáš Ševčík, tuzemský managing partner advokátní kanceláře Kinstellar.

EURO: Jak ke konci letošního roku vidíte dopady krize na vaši advokátní kancelář? Ševčík: Z globálního hlediska nebyl dopad na advokátní kanceláře tak zlý. Nedošlo nutně k poklesu objemu práce, jenom k jeho posunu. Akvizice, fúze, development nových projektů, to vše trochu stagnuje. Naproti tomu přibyla restrukturalizace dluhů i společností, je i více případů insolvence. To platí i pro nás. Asi by nebylo úplně správné říct, že se právníkům daří dobře v jakémkoli ekonomickém klimatu, ale práci jsou schopni si najít. Musejí se však zaměřit na něco jiného, než co dělali předtím.

EURO: Jak by mohl ekonomicky vypadat příští rok? Ševčík: Do diskusí, jak bude vypadat ekonomická křivka, se moc zapojit nechci. Ale podle zpráv ze světa by se nebe zase mělo začít modrat. My už třeba vidíme oživení na trhu fúzí a akvizic.

EURO: Nakolik výrazné? Ševčík: V desítkách procent, nevím ale, nakolik jsme reprezentativním vzorkem. Řekl bych, že v březnu, dubnu a květnu byl stav asi nejhorší. Překvapivě se to začalo lepšit v létě, které je normálně klidnější. V srpnu a v září šlo zase o zpomalení. Nyní je to opět lepší, což může být i efektem konce roku, kdy se všichni pokouší rozjednané transakce dokončit.

EURO: Kromě Prahy máte pobočky i v Bratislavě, Budapešti a Bukurešti. Která z nich si s krizí poradila nejlépe, a která naopak zažila horší časy? Ševčík: Velice dobře si poradili kolegové v Bratislavě. Asi největší dopad byl v Bukurešti, což ale nutně nesouvisí jen s ekonomickou situací. Museli jsme tam značnou část lidí nahradit, což nám způsobilo trošku problémy. Praha a Budapešť byly ve středním poli. Navíc i přesto, že letos příliš lidí na expanzi nemyslí, my dále prozkoumáváme nové trhy a možnosti. Nedávno jsme otevřeli pobočku v srbském Bělehradě a detailně se díváme na Turecko. Kancelář Linklaters nás dříve v určité expanzi spíše brzdila a do jiných trhů jít nechtěla.

EURO: To byl hlavní důvod, proč se loni z poboček Linklaters ve střední Evropě stala kancelář Kinstellar? Ševčík: Ano, jeden z důvodů byl, že management Linklaters v Londýně a naše regionální vedení měly na vývoj kanceláře odlišné názory. Zatímco Londýn se chtěl spíše soustředit na několik málo vybraných klasických trhů – s nadsázkou šlo o Londýn, Paříž, New York, Frankfurt, Tokio a Čínu, my jsme si řekli, že důležitý a perspektivní je pro nás tento region.

EURO: Objeví se v budoucnu nový typ právní práce, který zatím není tak rozšířen? Ševčík: Myslím, že čím více se bude trh zužovat a z rozvíjejících se trhů se stanou rozvinuté, tím tvrdší a těsnější konkurence vznikne. Zejména v oblasti litigace, arbitráží, soutěžního práva, kartelového práva nebo nekalé soutěže. Také evropské právo a dotační programy získají na intenzitě.

EURO: Kam se podle vás hospodářsky vyvine region střední Evropy za pět nebo deset let? Ševčík: Doba, kdy trh žil zahraničními investicemi, je už dávno uzavřená. Pořád zde ale nedošlo ke konsolidaci, i když jsou oblasti, kde již částečně ano, jako třeba v pojišťovnictví, v penzijních fondech, do určité míry i u bank. Proto myslím, že v rámci regionu dojde ke konsolidačnímu procesu, i přeshraničnímu. Vidíme, že pseudostátní nebo částečně zprivatizované firmy už tímto směrem jdou. Očekávám také, že někteří z těchto hráčů vyrazí v horizontu pěti až deseti let na Západ. Trh se také začne ještě více specializovat a budou se vytvářet nové produkty a služby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít