Nebe by se opět mělo začít modrat

23. listopadu 2009, 16:24 - Eva Jarešová
23. listopadu 2009, 16:24

Právníci jsou schopni najít si práci v jakémkoli ekonomickém klimatu

Jedním z důsledků finanční krize je fakt, že obchodní spory často končí spíše mimosoudní dohodou než v soudních síních. Důvodem není to, že by znesvářené strany nechtěly prát špinavé prádlo na veřejnosti. Prostě se jen snaží ušetřit čas a náklady na řízení, říká Lukáš Ševčík, tuzemský managing partner advokátní kanceláře Kinstellar.

EURO: Jak ke konci letošního roku vidíte dopady krize na vaši advokátní kancelář? Ševčík: Z globálního hlediska nebyl dopad na advokátní kanceláře tak zlý. Nedošlo nutně k poklesu objemu práce, jenom k jeho posunu. Akvizice, fúze, development nových projektů, to vše trochu stagnuje. Naproti tomu přibyla restrukturalizace dluhů i společností, je i více případů insolvence. To platí i pro nás. Asi by nebylo úplně správné říct, že se právníkům daří dobře v jakémkoli ekonomickém klimatu, ale práci jsou schopni si najít. Musejí se však zaměřit na něco jiného, než co dělali předtím.

EURO: Jak by mohl ekonomicky vypadat příští rok? Ševčík: Do diskusí, jak bude vypadat ekonomická křivka, se moc zapojit nechci. Ale podle zpráv ze světa by se nebe zase mělo začít modrat. My už třeba vidíme oživení na trhu fúzí a akvizic.

EURO: Nakolik výrazné? Ševčík: V desítkách procent, nevím ale, nakolik jsme reprezentativním vzorkem. Řekl bych, že v březnu, dubnu a květnu byl stav asi nejhorší. Překvapivě se to začalo lepšit v létě, které je normálně klidnější. V srpnu a v září šlo zase o zpomalení. Nyní je to opět lepší, což může být i efektem konce roku, kdy se všichni pokouší rozjednané transakce dokončit.

EURO: Kromě Prahy máte pobočky i v Bratislavě, Budapešti a Bukurešti. Která z nich si s krizí poradila nejlépe, a která naopak zažila horší časy? Ševčík: Velice dobře si poradili kolegové v Bratislavě. Asi největší dopad byl v Bukurešti, což ale nutně nesouvisí jen s ekonomickou situací. Museli jsme tam značnou část lidí nahradit, což nám způsobilo trošku problémy. Praha a Budapešť byly ve středním poli. Navíc i přesto, že letos příliš lidí na expanzi nemyslí, my dále prozkoumáváme nové trhy a možnosti. Nedávno jsme otevřeli pobočku v srbském Bělehradě a detailně se díváme na Turecko. Kancelář Linklaters nás dříve v určité expanzi spíše brzdila a do jiných trhů jít nechtěla.

EURO: To byl hlavní důvod, proč se loni z poboček Linklaters ve střední Evropě stala kancelář Kinstellar? Ševčík: Ano, jeden z důvodů byl, že management Linklaters v Londýně a naše regionální vedení měly na vývoj kanceláře odlišné názory. Zatímco Londýn se chtěl spíše soustředit na několik málo vybraných klasických trhů – s nadsázkou šlo o Londýn, Paříž, New York, Frankfurt, Tokio a Čínu, my jsme si řekli, že důležitý a perspektivní je pro nás tento region.

EURO: Objeví se v budoucnu nový typ právní práce, který zatím není tak rozšířen? Ševčík: Myslím, že čím více se bude trh zužovat a z rozvíjejících se trhů se stanou rozvinuté, tím tvrdší a těsnější konkurence vznikne. Zejména v oblasti litigace, arbitráží, soutěžního práva, kartelového práva nebo nekalé soutěže. Také evropské právo a dotační programy získají na intenzitě.

EURO: Kam se podle vás hospodářsky vyvine region střední Evropy za pět nebo deset let? Ševčík: Doba, kdy trh žil zahraničními investicemi, je už dávno uzavřená. Pořád zde ale nedošlo ke konsolidaci, i když jsou oblasti, kde již částečně ano, jako třeba v pojišťovnictví, v penzijních fondech, do určité míry i u bank. Proto myslím, že v rámci regionu dojde ke konsolidačnímu procesu, i přeshraničnímu. Vidíme, že pseudostátní nebo částečně zprivatizované firmy už tímto směrem jdou. Očekávám také, že někteří z těchto hráčů vyrazí v horizontu pěti až deseti let na Západ. Trh se také začne ještě více specializovat a budou se vytvářet nové produkty a služby.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít