Nebaví vás lyže?

06. října 2003, 00:00 - admin
06. října 2003, 00:00

NA ZIMNÍ DOVOLENOU JEZDÍ NEJEN ZARPUTILÍ BĚŽKAŘI, NEÚNAVNÍ SJEZDAŘI A DRSNÍ SNOWBOARDISTÉ, ALE TAKÉ ČÍM DÁL VÍCE LIDÍ, KTEŘÍ SI CHTĚJÍ JEN TAK ZAŘÁDIT. NEBO MAJÍ RÁDI SNÍH, ALE NA RYCHLÝCH PRKNECH JSOU NEJISTÍ. PRO NĚ SE STAVĚJÍ SÁŇKAŘSKÉ A BOBOVÉ DRÁHY.

A co takhle zkusit saně nebo boby

Ve francouzském La Plagne, kde se pořádaly olympijské soutěže bobistů, můžete dokonce sednout do závodního bobu a nechat se stokilometrovou rychlostí nechat provézt ledovým korytem. V Rakousku má každé větší lyžařské středisko přírodní sáňkařskou dráhu. Obvykle je sice upravená rolbou, ale zadarmo. Pokud nemáte koupenou celodenní lyžařskou permanentku, musíte si jen zaplatit lanovku, která vás nahoru vyveze. Vstup se platí pouze v případech, kdy se zde konají zábavné závody, noční sjezdy s hořícími loučemi nebo nějaké jiné hrátky. Sáňkařské dráhy bývají dlouhé tři až jedenáct kilometrů.

DŘEVO A SENO NAHRADILI SÁŇKAŘI

V České republice si musíme vystačit s poněkud menšími atrakcemi. Ve Špindlerově Mlýně vede přírodní sáňkařská dráha stejnou trasou, jakou od nepaměti sváželi horalé v létě seno a v zimě dřevo. Na začátku minulého století tudy začali vozit turisty. Dámy v dlouhých sukních a pánové ve fracích zažívali stejné pocity jako dnešní návštěvníci. Na čtyřkilometrové rolbou upravené trati se střídají prudké sjezdy lesem, široké pomalejší úseky a dvakrát se musí zastavit kvůli silnici, která trasu křižuje.

BOBOVÁ DRÁHA JE I V PRAZE

Nebaví vás sníh? Vynechejte sáňkování a vrhněte se rovnou na bobovou dráhu. Zní to sice jako rada „z bláta do louže“, ale vše je jinak. Bobová dráha ve Špindlerově Mlýně totiž není závodní koryto pokryté umělým ledem, ale plechový tobogan, kterým se řítí vozíky na kolečkách s klienty na palubě. Dají se dokonce i brzdit, a tak si na jízdu mohou troufnout i rodiče s malými dětmi. Podobná bobová dráha je od letošního roku k dispozici i v Praze na Proseku. Obě jsou dlouhé necelý kilometr.

Přehled tratí pro příznivce jízdy na saních a bobech

Saně Špindlerův Mlýn Boby Špindlerům Mlýn Boby Praha

Délka tratě 4 km 1 km 780 m

Start pod Špindlerovkou modrá sjezdovka autobusová zastávka Kelerka

u zotavovny Malý Šišák nad hotelem Harmony

Cíl Dívčí lávky hotel Harmony areál na Máchalce

Jízdné 190 Kč 70 Kč 40 Kč*

Info: www.spindleruv-mlyn.cz,  www.bobovka.czwww.bobovadraha.cz

Bobová dráha ve Špindlu není závodní koryto pokryté umělým ledem, ale plechový tobogan, kterým se řítí vozíky na kolečkách.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít