Názory odjinud: Putin jen vyplňuje vakuum

01. října 2015, 08:27 - Martin Čaban a Petr Třešňák
01. října 2015, 08:27

Ruská vojenská technika již operuje v syrských provinciích Hamá, Homs a Latákíja. Vybrané komentáře se zabývají jak motivací Moskvy, tak především rolí Západu, který umetá Putinovi cestu svou váhavostí.

Financial Times: Putin se vrací

Vladimir Putin si dlouho užíval reputace lišáka, který nepromešká příležitost potrápit západní partnery. Nyní tuto pověst oprašuje iniciativou kolem syrské krize. Ve své řeči k Valnému shromáždění OSN představil plán a vyzval USA, aby se k němu připojily.

Prezident Obama správně odmítl režim v Damašku podporovat.Argumentoval, že zabíjení v Sýrii začalo, když prezident Asad rozdrtil prodemokratické demonstrace, a proto by měl odejít. Bohužel možnosti Washingtonu jsou v Sýrii stejně omezené jako vždycky.

Válka, v níž zahynulo 250 tisíc lidí, se stala noční můrou západních vlád, zejména kvůli proudu tisíců Syřanů mířících do Evropy. Určitou formu spolupráce mezi Putinem a USA proto nelze vyloučit. Washington by si ovšem neměl dělat iluze ohledně Putinových motivů.

Rusko sice čelí hrozbě terorismu z Blízkého východu, ale Moskva se především snaží upevnit své vojenské postavení v Sýrii. Putin chce také odvrátit pozornost světa od východní Ukrajiny a pozornost Rusů od kulhající domácí ekonomiky.
Chce ukázat, že Rusko je velmoc, již nelze ignorovat ani izolovat.

Obamův problém je v tom, že Putin plán pro Sýrii má, zatímco Bílý dům ne. USA odmítly podpořit umírněné rebely proti Damašku a nedokázaly dodržet vlastní „červené linie“.

The Syria Times: Role Ruska

V dnešním světě připomínajícím džungli se kovbojové stále považují za ty, kteří mají rozhodovat o osudu všech. Nyní jsou ale zklamaní a ukazuje se, jak jsou odtrženi od reality. Smutné je, že některé skvělé země v EU, které se kdysi zasazovaly za ušlechtilé principy svobody, demokracie a rovnosti, se staly podplacenými sluhy pracujícími pro ty, kdo jim nabídnou více plynu, ropy a petrodolarů, dokonce i za cenu krve nevinných.

Kovbojové jsou podle mnoha uniklých diplomatických a zpravodajských informací odhodláni zničit civilizaci a kulturu poslední sekulární společnosti v této části světa, kolébky monoteismu, abecedy, zemědělství, hudby, umění i samotné civilizace. Pracují na podpoře Islámského státu a dalších příbuzných al-Káidy. „Protože neuznávají partnery a neuznávají nezávislé státy,“ jak řekl prezident Bašár Asad ve svém nedávném rozhovoru pro ruská média.

Zde se dostáváme k důležitosti ruského strategického a dlouho očekávaného postoje. Moskva se rozhodla podpořit lid v boji proti terorismu a zpátečnictví, proti ignoranci a extremismu. Toto je Rusko Vladimira Putina, jádro někdejšího Sovětského svazu, který vyhrál druhou světovou válku proti nacismu, terorismu a barbarství. Teď je řada na kovbojích a jejich ovcích, aby se připojili k boji proti svým vlastním výtvorům.

Okupují Rusové Sýrii?

„Ne,“ odpověděli by Asadovi blízcí na otázku, zda současný vojenský vzestup Ruska v Sýrii lze označit za invazi. Pro ně je Assad „legitimním“ lídrem, který má právo požádat o zahraniční zásah ve jménu lidí, kteří ho „zvolili“. Mezi advokáty ruské vojenské přítomnosti v Sýrii je překvapivě i šéf Hizballáhu Hassan Nasralláh. Sdělil to však jen televizní stanici al-Manar, kterou vlastní samotné militantní hnutí, takže jeho postoje nikdo neprověřil.

Bylo by zajímavé konfrontovat jej s nedávným prohlášením Benjamina Netanjahua, který uvedl, že „Rusko bude vojenské operace v Sýrii koordinovat s Izraelem“. Stejně tak nevíme, zda Nasralláh věří tomu, že po eliminaci IS Rusové ze Sýrie odejdou. A pokud ne, vyhlásí Hizballáh válku Moskvě? Ať už ruskou intervenci vykládá kdo chce a jak chce, není sporu o tom, že bude velmi složité jakkoli reagovat na další postup Ruska na Blízkém východě.

V kontextu jde o to, že nic ze současného dění by se nestalo, kdyby Spojené státy a mezinárodní společenství zasáhlo přímo, jakmile krize v Sýrii v roce 2011 vypukla. Především fiasko Baracka Obamy v roce 2013 dalo zřetelný signál Asadovi i Moskvě, že Bílý dům není připraven ukončit vojensky virvál, z nějž se postupem času stala největší katastrofa moderní doby.


Čtěte také:

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii. Na žádost Asada

Turčynov: Putin by mohl nasadit ruské síly i mimo Sýrii

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít