Názory odjinud: humanitární katastrofa v Nepálu, nešťastná pieta v Moskvě

29. dubna 2015, 09:09 - red
29. dubna 2015, 09:09

Britský list The Daily Telegraph přináší zamyšlení nad příčinami vysokého počtu obětí zemětřesení v Nepálu, zatímco slovenské SME glosuje rozhodnutí premiéra Roberta Fica vyrazit na oslavy konce války do Moskvy.

The Daily Telegraph: Nepál se neuzdraví přes noc

Jsou věci, které navzdory obřímu technologickému pokroku nelze přežít. Prokázaly to svahy Mount Everestu. Pro ty, kteří byli ve špatný čas na špatném místě, když otřesy strhly lavinu, nebylo úniku. Na Everestu rozhodovalo štěstí.

Ale ve zbytku Nepálu, kde došlo k drtivé většině úmrtí, neměl počet obětí se štěstím bohužel moc společného. Je svůdné popsat podobné katastrofy prostě jako „přírodní pohromy“. Ve skutečnosti mají ale téměř výhradně lidské příčiny. Jsou to vratké domy, co zabíjí lidi.

Podobně silné zemětřesení může mít stokrát více obětí v Nepálu než v Kalifornii a desetkrát více v mnoha částech Pákistánu, Indie, Íránu nebo Číny než v Nepálu. Důsledná pomoc v této věci je tou skutečnou zahraniční asistencí, kterou Nepál potřebuje, pokud se mezinárodní týmy záchranářů nemají znovu a znovu vracet.

SME: Rozum srdci nepřikáže

Moskevské oslavy jsou akcí ÚV KSSS (ÚV Jednotného Ruska) a všechno ostatní je vata. Pozoruhodné jsou oběti, které Fico přinesl, aby se v Moskvě mohl ukázat a rozehnat podezření, které všichni kromě slovenských politologů mají za prokázané – že ho tam táhne srdce. Sedmého Gdaňsk, osmého ráno Liptovský Mikuláš, osmého večer Kyjev, devátého Moskva. Kdysi se tomu říkalo Závod míru.

Nepojede zřejmě na kole, okružní cestu po střední Evropě však absolvuje jen proto, aby se mohl ukázat v cíli. Jako by pieta v Polsku a na Ukrajině nějak posouvala moskevskou účast do přijatelnější polohy. Neposouvá. Rusko je agresor, na Ukrajině nemá co dělat, a dokud tam je, demokratický politik se nemá zahazovat na slavnostech organizovaných ústředním výborem okupanta. Aha, vy tvrdíte, že majestát padlých hrdinů stojí nad aktuálními (geo)politickými událostmi.

Tak proč tam, do háje, z celé Evropy lezou jen Fico a Zeman?


Čtěte také:

Zeman do Moskvy pojede, vojenské přehlídky se ale nezúčastní

Humanitární organizace: v Nepálu může být až patnáct tisíc obětí

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít