Názory odjinud: Hořký německý silvestr

14. ledna 2016, 06:54 - Martin Čaban a Petr Třešňák
14. ledna 2016, 06:54

Kriminální činy spáchané během silvestrovské noci v německých městech rozvířily veřejnou debatu o migraci v sousední zemi. Kvůli tomu, že mezi podezřelými z krádeží a sexuálního obtěžování žen jsou i žadatelé o azyl, sílí ve veřejné diskuzi hlasy proti dosavadní vstřícné politice vlády vůči migrantům. Komentáře médií se spíše snaží vášně krotit a nabádají k opatrným soudům.

Der Spiegel: Se strachem opatrně

Když se někdo stane obětí trestného činu, není důležité, odkud je pachatel. Důležité je, aby společnost dotčenému pomohla. Po incidentech v Kolíně se příliš spekulovalo o pachatelích a málo myslelo na oběti. Aby mohl právní stát dohnat pachatele k odpovědnosti, musí dostat jeho co nejbližší popis včetně barvy kůže nebo akcentu.

Různí svědci popsali aktéry silvestrovské noci jako „lidi, kteří nejsou Středoevropany“. Kolínský policejní prezident hovořil o pachatelích „převážně ze severoafrického či arabského prostoru“. To jsou pro policii důležité informace.

V obyvatelích však tyto údaje budí strach a zlost a posilují předsudky. Na sociálních sítích se už hovoří o „uprchlických pachatelích“. To nepomáhá nikomu. Obětem, policii ani obyvatelům této země. K objasnění případu nemůže přispět nikdo kromě obětí a svědků. Německo je už po generace multikulturním místem, nejde o národnost nebo původ, když člověk „nevypadá středoevropsky“.

Desetitisíce Němců nenaplňují klišovitý obraz Němce, přesto tu vyrostli, mluví naší řečí a mají německý pas. Jistě, jsou tu i uprchlíci. Kdo je však paušálně obviní, hraje do karet extremistům. Přitom nejde o to zamést nepohodlné informace pod koberec, nýbrž o to nakládat s nimi opatrně.

Jsou snad teď podezřelí všichni „severoafricky vyhlížející“ muži? Paušální obvinění povede k růstu strachu. Strachu žen před lidmi tohoto vzezření a strachu lidí tohoto vzezření ze společnosti. Chtělo by to upustit ventil. Začněme tím, že nebudeme soudit skupiny obyvatel.

Die Welt: Pozdě, ale přece

Politika pochopila. V nezvyklé jednotě a v neobvyklém tempu reaguje velká koalice na šokující události v Kolíně a přichází se zpřísňováním zákonů. Zahraniční pachatelé trestných činů by měli být napříště vyhošťováni hned po odsouzení k odnětí svobody za vážné trestné činy. A platí to i pro mladistvé. Jednou z motivací těchto změn je nepochybně snaha politiků vykázat činnost.

Bylo by ale chybou odmítat balíček opatření jako pouhý populismus, protože v právním státě by pachatelům trestných činů nemělo usnadňovat situaci to, že soudní řízení trvá dlouho a vyhoštění je komplikovaný proces.

Politický prostor není právnická disputace. Ve veřejné debatě vláda také utváří společenské klima a vysílá signály, které zasahují hluboko do všedních dnů. Ještě nedávno byla veškerá snaha politického Berlína podřízena „vítací kultuře“.

Po silvestrovské noci v Kolíně vysílá vláda nový, dvojitý signál: občanům, že politika vnímá nové výzvy a jedná, a potenciálním pachatelům, že jejich trestné činy budou mít následky. Mezitím i posledním humanistům dochází, že s uprchlíky přichází do země i kriminální potenciál.

A je třeba zdůraznit, že většiny z milionu migrantů se to netýká. Jenže stačí malé procento, které nebere ohled na zákony či civilizační standardy, aby se stabilní společnost, jako je ta německá, vychýlila z rovnováhy.

Die Tageszeitung: Pryč! Nebo také ne

Kdo přijde do Německa, aby kradl nebo sexuálně obtěžoval ženy, může být a měl by být vyhoštěn, i kdyby měl v běhu azylové řízení. Tento požadavek, který zaznívá především od unionistů, je pochopitelný. Jenže takový postup naráží na řadu nezbytných humanitárních pojistek – a na ještě více praktických potíží.

Předně musejí být pachatelé nejprve zatčeni a odsouzeni. Zprávy z Kolína ukazují, jak složité to může být. Kdo získal status uprchlíka nebo u něj probíhá azylové řízení, je chráněn před vyhoštěním. Tuto ochranu ztrácí až ve chvíli, kdy je odsouzen k trestu vyššímu než tři roky odnětí svobody. CDU by tuto ochranu ráda oslabila.

O tom lze diskutovat. I roční vězení se uděluje za poměrně závažné trestné činy – na to jedna drobná krádež nestačí. I rozhodnutí o vyhoštění ale lze zvrátit. Hlavně kvůli tomu, aby syrský zloděj nebyl poslán na jistou smrt do své vlasti. V jiných případech brání deportaci praktické věci – zejména když pachatel nemá pas nebo uvádí falešné údaje o svém původu.

Navíc jejich vlastní země mají málo chuti brát si zpět své kapesní zloděje. Šéf socialistů Sigmar Gabriel chce státům, které nespolupracují v návratové politice, krátit rozvojovou pomoc. To je ale z velké části prázdná hrozba. Protože rozvojová pomoc není žádná almužna, ale slouží i německým zájmům, zejména podpoře exportu nebo posilování daných států a jejich vlád. Takže stejně jako obvykle jsou hlasitá politická prohlášení především symbolická.


Čtěte také:

Německá CDU chce zpřísnit imigrační zákony. Kolín prý vše změnil

Němečtí ministři po sexuálních útocích: Zjednodušíme vyhošťování zločinců

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít