Naxos: Investoři se zajímají o výnosové nemovitosti

03. února 2011, 13:10 - Profit, TZ
03. února 2011, 13:10

Největší zájem mají v současné době investoři v České republice o výnosové nemovitosti, jejichž cena se pohybuje v řádech desítek milionů korun, zatímco okruh zájemců o stamilionové investice se rozšiřuje jen pomalu.

Foto: Naxos

Podle společnosti Naxos, by mělo v letošním roce pokračovat oživení trhu a nadále růst by pravděpodobně měla poptávka po výnosových nemovitostech zejména za desítky milionů.

Dobrá lokalita jednou z priorit

Finanční investoři vycházejí při výběru mimo jiné z toho, v jakých lokalitách se výnosové nemovitosti nacházejí. Přednost dávají Praze i jejímu okolí a dalším větším městům. Příliš nehledí na to, zda jde o obchodní centra nebo například skladové či výrobní areály,“ uvádí obchodní ředitel Naxosu a jeden z předních odborníků na realitní trh Libor Nevšímal. Okruh těch investorů, kteří jsou schopni vložit do svých projektů stovky milionů korun, podle jeho slov sice narůstá, ale je stále omezený. „Rozsáhlejší investice už vyžadují poměrně velkou angažovanost bank poskytujících úvěry,“ dodává.

Investoři dávají podobně jako v několika předešlých letech přednost objektům, jež nevyžadují okamžité náklady, ale jsou naopak schopny provozu bez zásadnější rekonstrukce. „Takovým případem byl například Rezidence Classis v Průhonicích, nejluxusnější dům seniorů v Čechách, který Naxos zpeněžil ve veřejné dražbě na podzim předminulého roku za 140 milionů korun,“ uvádí Libor Nevšímal. Probouzení investorů v závěru roku 2009 potvrdila dražba části administrativně výrobního areálu společnosti Narex Praha ve Vršovicích. O tuto výnosovou nemovitost, kterou Naxos nakonec prodal za 26 milionů korun, byl zájem zejména mezi českými podnikateli, ale dražby se už tehdy zúčastnili i dva ruští zájemci. Především tuzemští investoři předznamenali v tomto období oživení na realitním trhu. „O vzrůstající aktivitě investorů svědčí i největší dražba roku 2009, kdy Naxos v jeho závěru zpeněžil logistický areál v Lovosicích za 274 miliony korun. K jeho výhodám patřil kromě takřka ideálního napojení na dálnici D8 Praha – Teplice a umístění v průmyslové zóně města také vysoký standard jeho skladových i administrativních prostor. A téměř všechny prostory byly obsazeny nájemníky,“ říká Nevšímal.

Více nájemníků – menší riziko

Investoři se při koupi výnosové nemovitosti zajímají rovněž o to, kolik je v ní nájemců. Čím více, tím lépe a naopak. Pokud by například odchod jednoho nájemce znamenal snížení výnosu řádově o desítky procent, je to již značné riziko. Ojedinělým případem tak byla v říjnu loňského roku největší nedobrovolná dražba v České republice, v níž Naxos zpeněžil za 340 milionů korun moderní tovární komplex v Brandýse nad Labem. Nájemce byl sice jediný, ale byla jím renomovaná společnost Continental Automotive Czech Republic. Zájem měli mnozí domácí investoři i velké zahraniční společnosti. „Atraktivní pro ně byl mimo jiné čistý roční výnos z nájmu představující 49 milionů korun. Návratnost se tak pohybovala kolem sedmi let, což bylo v porovnání s jinými výnosovými nemovitostmi velmi lákavé,“ vysvětluje Nevšímal.

Kancelářské budovy ve spodní části žebříčku

Poněkud menší je zájem o kancelářské budovy. „Zde je aktuální převis nabídky nad poptávkou, ať už jsou to menší prostory v centrech měst, anebo velké kancelářské plochy v nových developerských projektech. Stále probíhá snižování fixních nákladů u všech větších či menších firem. To je spojeno se snižováním personálních stavů, což má přímý dopad na potřebu kancelářských ploch, “ uvádí Libor Nevšímal. Podle jeho slov nelze v letošním roce předpokládat, že se situace v případě tohoto segmentu realitního trhu výrazně změní.

Naxos například připravuje dražbu rozsáhlého výrobního a skladového areálu někdejšího podniku Montas v Hradci Králové. V současné době je část budov v areálu nacházejícím se na předměstí východočeské metropole pronajata 30 nájemcům za účelem lehké výroby, skladování a parkování. Celková výměra vlastních pozemků činí 39 200 metrů čtverečních, plocha zastavěná budovami 14 531 m2.“Nejnižší podání činí 60 milionů korun, celkový roční výnos z nájmů 3.540.000 Kč,“ říká Libor Nevšímal. Dražba se uskuteční 30. března. Zpeněžení čeká také unikátní hotelový komplex s velkými pozemky v Pecínově poblíž Benešova u Prahy. Luxusní hotel s pokoji v gregoriánském a viktoriánském stylu byl zrekonstruován v roce 1999. Pecínovský areál je proslulý také chovem koní a hřebčín byl na tomto místě již za dob rakouské císařovny Marie Terezie. Nejnižší podání bude 80 milionů korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít