Návštěva Mistra Champaignea

18. dubna 2008, 15:45 - Martin Rychlík
18. dubna 2008, 15:45

Krátké zprávy

Výtvarné umění
Na návštěvu dorazil mistr Champaigne
Portrét decentně oblečené dámy byl v Moravské galerii v Brně od roku 2000, kdy ho získala ze soukromé sbírky, vystaven jako dílo neznámého nizozemského malíře druhé čtvrtiny 17. století. Při pátrání po jeho autorovi a původu kunsthistorici odhalili, že jde o dílo podstatně vzácnější. Po nálezu obdobného obrazu v britském Bowes Museu dospěli k jistotě, že jde o obraz, který vytvořil dvorní malíř francouzského krále Ludvíka XIII. Philippe de Champaigne (1602–1674). Bývá označován za nejvýznamnějšího francouzského portrétistu 17. století. Champaigne se narodil v Bruselu, z něhož v 19 letech odešel do Paříže, kde se seznámil s královským dvorním malířem Nicolasem Duchesneem. Ten v roce 1628 zemřel a Champaigne nejen zaujal jeho post dvorního malíře, ale také se oženil s jeho tehdy patnáctiletou dcerou Charlottou. Na základě podrobně popsané kresby, která je v majetku Metropolitního muzea v New Yorku, dospěli odborníci k přesvědčení, že dáma na obrazu Mistra Champaignea je právě jeho manželka Charlotta. Dosud se nepodařilo určit, kdy obraz vznikl. Určitě to však bylo v desetiletí 1628 až 1638, tedy v době od malířovy svatby do smrti jeho manželky, která zemřela v pouhých 25 letech.
Charlottin portrét se dočasně přestěhoval z Brna do Prahy. Národní galerie ho vystavuje v rámci pravidelné akce Mistrovské dílo na návštěvě (v loňském roce to byl Rembrandtův obraz Muž s baretem) ve sbírkách evropského umění ve Šternberském paláci.

Popisek:
Philippe de Champaigne: Portrét Charlotty Duchesneové

Martin Mašek

Hrej Play
Pražská galerie oděvního designu Studio LR představuje práce studentů bratislavské Vysoké školy výtvarných umění. Výstava s názvem Hrej Play je výsledkem spolupráce studentů ateliérů oděvního a průmyslového designu a vznikla pod vedením akademické malířky Júlie Sabové a akademického sochaře Ferdinanda Chrenka. Propojením individuálních tvůrčích přístupů jednotlivých studentů obou ateliérů vznikly modely, které výrazně posunuly design do nových dimenzí. V ateliéru průmyslového designu vznikly inovativní hudební nástroje, které se staly inspirací pro tvorbu studentů oděvního designu. Šaty nejsou pouhým doplňkem hudebního nástroje, ale i nositelem zvuků. Některé jsou inspirované tématem „Play“ po formální stránce – například zvukovým vlněním či nástrojem samým, jiné se k tématu vyjadřují prostřednictvím obsahu.
Expozici na Malostranském nábřeží mohou zájemci navštívit ještě od pátku 25. do neděle 27. dubna.

Popisek: Autorem této zajímavé práce je Ondrej Adámek

Michelinovi hvězdáři
Jak si představujete recenzenta luxusních restaurací? Jako rozložitého pána s mohutným šedým knírem, přísného hubeňoura anebo chic dámu v kostýmku? Ať tak či onak, máte pravdu. „Jsou to muži, ženy, tlustí, tencí, malí, blonďatí, černovlasí, jsou to Japonci, Francouzi, Evropané,“ řekl agentuře AP Christian Delhaye, který vede prestižní Michelinův gastronomický průvodce. A dále prozradil: „Nechodí sami. V poledne to může být skupinka podnikatelů. Večer může přijít pár, který vypadá zamilovaně a jako něco slaví.“ Takových tajných inspektorů s dlouholetými zkušenostmi v pohostinství má Michelin osmdesát a ročně utratí sto tisíc eur za jídlo, nápoje a dopravu. Letos se od nich hvězdičky dočkala i první restaurace v postkomunistické Evropě – pražské Allegro hotelu Four Seasons.

Popisek: První pražská „michelinovská“ restaurace, Alegro v hotelu Four Seasons

Informace o krajanech v USA
Nové webové stránky má krajanské sdružení českých a slovenských spolků Bohemian Benevolent and Literary Association (BBLA) působících ve Spojených státech. Jsou na nich například informace o BBLA či České národní budově v New Yorku i aktuality a informace o krajanských spolcích, které BBLA zastřešuje. Stránky jsou umístěny na adrese www.bohemianbenevolent.com.

Popisek: Webové stránky mají také nové logo, na kterém je perokresba newyorské České národní budovy.

Popisek
Klávesnice na povrchu i vevnitř?
Nevšední kabelku pro IT manažerky, které se na veřejnosti rády pochlubí svým zaměstnáním, vytvořil designér Joao Sabino. Vsadil na to, že spojí-li dvě obyčejné věci, vznikne originální kombinace. A o to prý designérům má jít především.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít