Návštěva Mistra Champaignea

18. dubna 2008, 15:45 - Martin Rychlík
18. dubna 2008, 15:45

Krátké zprávy

Výtvarné umění
Na návštěvu dorazil mistr Champaigne
Portrét decentně oblečené dámy byl v Moravské galerii v Brně od roku 2000, kdy ho získala ze soukromé sbírky, vystaven jako dílo neznámého nizozemského malíře druhé čtvrtiny 17. století. Při pátrání po jeho autorovi a původu kunsthistorici odhalili, že jde o dílo podstatně vzácnější. Po nálezu obdobného obrazu v britském Bowes Museu dospěli k jistotě, že jde o obraz, který vytvořil dvorní malíř francouzského krále Ludvíka XIII. Philippe de Champaigne (1602–1674). Bývá označován za nejvýznamnějšího francouzského portrétistu 17. století. Champaigne se narodil v Bruselu, z něhož v 19 letech odešel do Paříže, kde se seznámil s královským dvorním malířem Nicolasem Duchesneem. Ten v roce 1628 zemřel a Champaigne nejen zaujal jeho post dvorního malíře, ale také se oženil s jeho tehdy patnáctiletou dcerou Charlottou. Na základě podrobně popsané kresby, která je v majetku Metropolitního muzea v New Yorku, dospěli odborníci k přesvědčení, že dáma na obrazu Mistra Champaignea je právě jeho manželka Charlotta. Dosud se nepodařilo určit, kdy obraz vznikl. Určitě to však bylo v desetiletí 1628 až 1638, tedy v době od malířovy svatby do smrti jeho manželky, která zemřela v pouhých 25 letech.
Charlottin portrét se dočasně přestěhoval z Brna do Prahy. Národní galerie ho vystavuje v rámci pravidelné akce Mistrovské dílo na návštěvě (v loňském roce to byl Rembrandtův obraz Muž s baretem) ve sbírkách evropského umění ve Šternberském paláci.

Popisek:
Philippe de Champaigne: Portrét Charlotty Duchesneové

Martin Mašek

Hrej Play
Pražská galerie oděvního designu Studio LR představuje práce studentů bratislavské Vysoké školy výtvarných umění. Výstava s názvem Hrej Play je výsledkem spolupráce studentů ateliérů oděvního a průmyslového designu a vznikla pod vedením akademické malířky Júlie Sabové a akademického sochaře Ferdinanda Chrenka. Propojením individuálních tvůrčích přístupů jednotlivých studentů obou ateliérů vznikly modely, které výrazně posunuly design do nových dimenzí. V ateliéru průmyslového designu vznikly inovativní hudební nástroje, které se staly inspirací pro tvorbu studentů oděvního designu. Šaty nejsou pouhým doplňkem hudebního nástroje, ale i nositelem zvuků. Některé jsou inspirované tématem „Play“ po formální stránce – například zvukovým vlněním či nástrojem samým, jiné se k tématu vyjadřují prostřednictvím obsahu.
Expozici na Malostranském nábřeží mohou zájemci navštívit ještě od pátku 25. do neděle 27. dubna.

Popisek: Autorem této zajímavé práce je Ondrej Adámek

Michelinovi hvězdáři
Jak si představujete recenzenta luxusních restaurací? Jako rozložitého pána s mohutným šedým knírem, přísného hubeňoura anebo chic dámu v kostýmku? Ať tak či onak, máte pravdu. „Jsou to muži, ženy, tlustí, tencí, malí, blonďatí, černovlasí, jsou to Japonci, Francouzi, Evropané,“ řekl agentuře AP Christian Delhaye, který vede prestižní Michelinův gastronomický průvodce. A dále prozradil: „Nechodí sami. V poledne to může být skupinka podnikatelů. Večer může přijít pár, který vypadá zamilovaně a jako něco slaví.“ Takových tajných inspektorů s dlouholetými zkušenostmi v pohostinství má Michelin osmdesát a ročně utratí sto tisíc eur za jídlo, nápoje a dopravu. Letos se od nich hvězdičky dočkala i první restaurace v postkomunistické Evropě – pražské Allegro hotelu Four Seasons.

Popisek: První pražská „michelinovská“ restaurace, Alegro v hotelu Four Seasons

Informace o krajanech v USA
Nové webové stránky má krajanské sdružení českých a slovenských spolků Bohemian Benevolent and Literary Association (BBLA) působících ve Spojených státech. Jsou na nich například informace o BBLA či České národní budově v New Yorku i aktuality a informace o krajanských spolcích, které BBLA zastřešuje. Stránky jsou umístěny na adrese www.bohemianbenevolent.com.

Popisek: Webové stránky mají také nové logo, na kterém je perokresba newyorské České národní budovy.

Popisek
Klávesnice na povrchu i vevnitř?
Nevšední kabelku pro IT manažerky, které se na veřejnosti rády pochlubí svým zaměstnáním, vytvořil designér Joao Sabino. Vsadil na to, že spojí-li dvě obyčejné věci, vznikne originální kombinace. A o to prý designérům má jít především.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít