Návrhy zákonů budou na webu

20. srpna 2007, 00:00 - PETR KUČERA
20. srpna 2007, 00:00

SYSTÉM RIA Podnikatelé brzy získají více možností podílet se na přípravě nových zákonů. Vláda totiž konečně schválila zásady pro hodnocení dopadů regulace, zkráceně RIA. Už od začátku letošního roku se měla příprava zákonů ve vládě povinně řídit systémem RIA (Regulatory Impact Assessment), česky překládaného jako hodnocení dopadů regulace.

SYSTÉM RIA

Podnikatelé brzy získají více možností podílet se na přípravě nových zákonů. Vláda totiž konečně schválila zásady pro hodnocení dopadů regulace, zkráceně RIA.

Už od začátku letošního roku se měla příprava zákonů ve vládě povinně řídit systémem RIA (Regulatory Impact Assessment), česky překládaného jako hodnocení dopadů regulace. Jenže kvůli vleklým povolebním vyjednáváním o sestavení nové vlády se opozdilo přijetí potřebných prováděcích předpisů. Ty vláda schválila teprve v minulém týdnu.

Systém RIA má přispět k tomu, aby přijímané zákony neobsahovaly chyby a zbytečně lidem nekomplikovaly život. Má pomoci odbourávat i nadměrnou administrativní zátěž firem - podle nedávno zveřejněné analýzy činí celkem 86 miliard korun ročně (podrobněji v Profitu č. 10/2007).

Každé ministerstvo, které připraví nový předpis, bude muset nejprve odpovědět na základní otázky: Je právní regulace skutečně nutná? Kdo konkrétně je za ni odpovědný? Je předvídatelná a dává stabilitu a jistotu? Je transparentní a nikoho bezdůvodně neznevýhodňuje či nediskriminuje? Je cílená, řeší problém a nemá vedlejší dopady?

OD LISTOPADU NAOSTRO

Systém RIA používala ministerstva zatím nepovinně v pilotním režimu (od dubna 2005), od letošního listopadu už bude přijatá metodika závazná.

RIA přinese také rozšíření dosavadních možností připomínkování legislativy. Všechny navrhované zákony by se měly od listopadu objevit na internetu ještě před tím, než je dostane k projednání vláda. „Organizace, kterých se norma dotkne, se k ní budou moci elektronickou cestou také vyjádřit. Návrhy předložené k veřejnému připomínkování by přitom již měly už mít za sebou analýzu dopadů, tedy projít systémem RIA. Každý by se tedy mohl podívat, jak vyhodnocení proběhlo,“ říká ředitel odboru reformy regulace a kvality veřejné správy ministerstva vnitra Daniel Trnka. Návrhy se budou soustředit pravděpodobně na Portálu veřejné správy (www.gov.cz).

Podrobný prováděcí předpis, který nyní schválila vláda, má zabránit tomu, aby předkladatelé zákonů odbyli analýzu dopadů jen několika slovy. Dosud je totiž časté, že některá ministerstva uvedou k návrhu pouze větu „uvedená novela nebude mít dopad na podnikatelské prostředí“, aniž by to konkrétně dokázala.

Od systému RIA si hodně slibuje také Svaz průmyslu a dopravy. „Přestože může zpomalit legislativní proces, důležité je, že odstraní chyby schvalovaného zákona,“ říká jeho prezident Jaroslav Míl. Novinku vítá také Hospodářská komora. „I přes zpoždění RIA je pro nás důležité, že v posledních měsících už tato hodnocení dopadů bývají součástí vládních návrhů,“ konstatuje šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek.

DOBRÉ, ALE…

Schválená metodika by tak mohla přispět ke zlepšení přípravy zákonů, tedy jedné z podnikateli nejkritizovanějších oblastí. Týkat se však bude jen vládních předloh - nikoliv návrhů, které se do sněmovny dostanou odjinud. Neřeší tolik kritizované přílepky, tedy nejrůznější paskvily vznikající v parlamentu po pozměňovacích návrzích.

Ani fakt, že se metodikou začnou řídit alespoň ministerstva, však nemusí vést k výraznému zlepšení dosavadního stavu. Skeptický je například Jaroslav Popílek, spolupracovník think-thanku eStat.cz: „Metodika RIA sice určuje, jak se vypočítají nějaká čísla, ovšem již není stanoveno, co se s těmito čísly bude dál dít. Půjde tedy pouze o další povinnou část důvodové zprávy s naprosto mizivou výpovědní hodnotou. Nepočítá se ani s takovou manažerskou samozřejmostí, jako je určení a ocenění přínosů navrhovaného právního předpisu,“ varuje.

Zakomponování této okleštěné formy RIA do současného legislativního procesu ve formě nové kapitoly důvodové zprávy tedy podle Popílka nepřinese očekávané výsledky. „V situaci, kdy jednoznačně chybí procesní i systémové nástroje a prostředky tvorby cílů legislativy, bude tato kapitola vyplňována »pro formu«, tak jako v současnosti většina kapitol důvodových zpráv,“ obává se.

Popílek sice chválí ministerstvo vnitra za snahu o zlepšení právní regulace, ale vláda musí podle něj představit skutečně komplexní reformu přípravy právních předpisů. „A to tak, aby se opírala o moderní analytické nástroje - tedy softwarové aplikace, pracující se širokou škálou dostupných dat,“ vysvětluje. Jinak hrozí, že jednotlivá ministerstva si budou data shánět nebo dokonce vyčíslovat sama, a půjde spíše o odhad než o fakta. „Musí také dojít k procesním reformám uvnitř úřadů,“ dodává Popílek. RIA by se podle něj měla stát povinná také pro poslanecké návrhy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít