Navrhněte lepší zákoník práce!

13. října 2008, 08:00 - Petr Kučera
13. října 2008, 08:00

Připomínky k novele

Pružnější úprava pracovního poměru, liberalizace celého odvětví, zpřesnění některých ustanovení či „vyčištění“ od nadbytečných paragrafů – to jsou hlavní cíle zásadní novely zákoníku práce. Návrh připravila komise nezávislých právních expertů, poté o něm diskutovali zástupci zaměstnavatelů a odborů. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas nyní rámcový přehled změn zveřejnil na webu mpsv.cz. Připomínky lze posílat do 28. října na e-mail zakonik.prace@mpsv.cz.

Podrobný přehled zvažovaných změn jsme přinesli už na začátku září (Profit č. 36/2008), kompletní článek včetně připomínek odborářů najdete také na stránkách www.profit.cz.

DALŠÍ ZMĚNY

• možnost stanovit mzdu už s přihlédnutím k případné práci přesčas (u běžných zaměstnanců), zvýšení dosavadního ročního limitu (u manažerů)

• zaměstnanci pracující v České republice budou moci dostávat plat i v eurech

• jednodušší pravidla pro čerpání zbytku loňské dovolené

• firmy budou moci opět dočasně zapůjčit zaměstnance jinému podnikateli, pokud pro ně nemají práci

• jednodušší a přehlednější vazba zákoníku práce na občanský zákoník

• jestliže soud rozhodne o neplatnosti výpovědi dané zaměstnavatelem, musí sice firma doplatit dlužnou mzdu, ale pracovní poměr skončí (dosud v takovém případě platí, že trvá dál)

• u konkurenčních doložek má povinná kompenzace poskytovaná zaměstnancům klesnout až o polovinu, naopak dosavadní roční zákaz výkonu konkurenční práce by se měl zvýšit na dva roky

• zavedení zásady, že pracovní smlouva (ale i jiné právní úkony), která je v rozporu s dobrými mravy či veřejným pořádkem, je absolutně neplatná

• vypuštění všech dosud existujících prvků nucené práce, mimo jiné přeložení a převedení na jinou pozici

• zavedení možnosti „práce na zavolanou“ a „sdílení práce“

• zaměstnanci budou moci výhodněji skončit pracovní poměr při prodeji podniku

Slabší odbory

Novela má do zákona zanést změny vyplývající z březnového rozhodnutí Ústavního soudu. Jde o omezení vlivu odborů, konec zvýhodnění největších odborových svazů a zrušení některých nesrozumitelných ustanovení.

Odbory už nebudou moci zastavit výrobu, mají-li pocit, že ohrožuje pracovníky. Nebudou moci zakázat práci přesčas ani práci v noci, pokud podle jejich názoru ohrožují zdraví. Nadále už nebude platit ani sporné pravidlo, podle nějž musela firma uzavřít kolektivní smlouvu s nejsilnější odborovou organizací, pokud u ní působilo více odborů a nedohodly se mezi sebou.

Snadnější výpovědi

Mezi nejvýraznější novinky patří rozšíření důvodů pro podání výpovědi. Přestože ministr Nečas považuje „výpověď bez udání důvodu“ za politicky neprůchodnou, druhá navrhovaná alternativa se jí v praxi hodně podobá: V zákoníku by zůstaly v zásadě jen dva, zato široce pojaté důvody. První se týká problémů na straně firmy (typicky organizační důvody či rušení části podniku), druhý na straně zaměstnance (neuspokojivé pracovní výkony a podobně). Propuštění pracovníci by však oproti současnosti dostali vyšší kompenzaci.

Základní výpovědní doba by klesla ze současných dvou na jeden měsíc, minimální odstupné má ale vzrůst na čtyři platy. Obojí bude nově odstupňováno podle délky zaměstnání ve firmě. Postavení zaměstnanců má zlepšit nová možnost „vyplatit se“, pokud mají lepší nabídku od jiné firmy a dosavadní zaměstnavatel jim nechce umožnit rychlý odchod.

Delší zkušební doba

Zkušební doba se má zvýšit z dosavadních maximálně tří měsíců na čtyři, u manažerských pozic pak dokonce na šest měsíců.

Expertní komise zároveň navrhla rozšíření současného limitu pro uzavírání smluv na dobu určitou. Dosud ji firma může s pracovníkem uzavřít maximálně na dva roky, přičemž kratší smlouvy uzavřené mezi stejnými stranami se pro tyto účely sčítají. Nově má horní hranice vzrůst na tři.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít