Návrat Johna Paulsona na zem

09. prosince 2009, 10:46 - Chanyaporn Chanjaroen
09. prosince 2009, 10:46

Hrdina hedgeového fondu...

Celý podtitul: Hrdina hedgeového fondu po legendárním vražedném sázení proti rizikovým hypotékám hospodaří s nevalnými výnosy

Je John A. Paulson, manažer hedgeového fondu, který vydělal miliardy na sázkách proti podřadným hypotékám, hvězdou s jedním megahitem?
Zakladatel fondu Paulson & Co. totiž letos nedosáhne ani průměru. Jeho největší portfolio, Advantage Fund, mu vyneslo patnáct procent oproti sedmnácti dosaženým obdobnými fondy. Jeho významné sázky na zlato a na velké banky se sice vyplácejí, ale ani tyto kapitálové účasti mu patrně nepřinesou rekordní zisky, které z něho udělaly rockovou hvězdu na Wall Streetu. „Paulson je vcelku schopný vydělávat peníze,“ říká Tammer Kamel, vedoucí společník torontské firmy Iluka Consulting Group, jež radí klientům ohledně hedgeových fondů. „Nemá žádnou křišťálovou kouli, která by mu umožňovala mít rok co rok obrovské zisky.“ Paulsonův mluvčí se odmítl vyjádřit.
Léta se Paulson lopotil v anonymitě hedgeových fondů. Tento bývalý ředitel v investiční bance Bear Stearns, rodák z New Yorku, si otevřel první firmu v roce 1994, aby vydělával na fúzích a akvizicích. Nikdy nezískal za své výnosy moc uznání. Nejstarší fond, Paulson Partners, dosahoval průměrně šestnácti procent ročně, což jsou ve světě hedgeových fondů sice obstojné, ale sotva ohromující výnosy. Během nafukování realitní bubliny však Paulson uzavřel obrovskou sázku proti rizikovým hypotékám. Vsadil na to, že jejich hodnota zcela propadne. Dvě portfolia, která se soustředila na rizikové úvěry, vynesla v roce, kdy typický hedgeový fond vydělal deset procent, téměř šest set. Paulson rozšířil v roce 2008 své spekulace na pokles kurzu velkých bank, jako jsou Barclays, Lloyds Banking Group a Royal Bank of Scotland. V současnosti Paulson, který spravuje bezmála 30 miliard dolarů, nahazuje širší síť. V listopadu zdvojnásobil podíl ve společnosti Kraft Foods, která se snaží o nepřátelské převzetí firmy Cadbury. Paulson rovněž hledá příležitosti u konkurzních soudů. Momentálně se snaží získat kontrolu nad firmou Idearc, která v USA vydává telefonní seznamy a v březnu požádala o ochranu dle 11. kapitoly amerického zákona o bankrotu. Paulson však zaujímá optimističtější postoj k finančním institucím a hledá společnosti, jež budou mít prospěch z federálního stimulu. Loni jeho firma uvedla na trh portfolio, které bude poskytovat kapitál problémovým bankám. V rámci tohoto úsilí Paulson v posledních čtvrtletích skupoval akcie společností Bank of America (BofA) a Citigroup. Zároveň se zbavil podílu v bance Goldman Sachs a zmenšil účast v bankovním domě JPMorgan Chase, dvou finančních obrech, kteří vrátili finance, jež dostali jako vládní výpomoc.
Otázkou je, zda byly snadné peníze získány právě z takových kapitálových účastí. Cena akcií společností Bank of America i Citi vzrostla z loňských minimálních úrovní více než čtyřnásobně. Paulson se zjevně nevzdává. „Banky určitě překonají současné období odpisů a očividně je v roce 2012 čeká růst,“ napsal ve čtvrtletním dopise akcionářům, jehož kopii získala agentura Bloomberg News. Zvedla-li se banka BofA, „věříme, že trvá vzestupný trend“. Paulson se domnívá, že v příštích dvou letech akcie této banky se sídlem ve městě Charlotte v Severní Karolíně vzrostou téměř dvojnásobně – na 30 dolarů za kus.
Miliardář Paulson se rovněž drží zlata, přestože jeho cena za uplynulý rok narostla o 38 procent. Paulsonova firma rozjíždí fond, který bude kupovat podíly v důlních společnostech a cenné papíry spjaté se zlatem. Do tohoto portfolia Paulson možná investuje až 250 milionů dolarů z vlastních peněz. Minulý měsíc koupil patnáctiprocentní podíl v torontské důlní společnosti Detour Gold. „Zlato je v současné době na vzestupu, a proto by se mohlo zdát, že jde o okopírovaný obchod,“ říká Peter Rup, investiční ředitel newyorské společnosti Artemis Wealth Advisors. Avšak „Paulson byl prvním člověkem, který mě upozornil na to, že zlato budou shromažďovat nově vznikající centrální banky, což bude hlavním důvodem zájmu o tuto komoditu“.

Popisek s. 28: Paulson v současnosti skupuje akcie Kraftu a líbí se mu takové banky jako BofA a Citi

Praporek s. 28: Přestože cena zlata v uplynulém roce narostla o 38 procent, Paulson rozjíždí fond pro investování do cenných papírů, jež jsou s ním spjaty

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít