Návrat gigantů

20. října 2009, 13:09 - Petra Pelantová
20. října 2009, 13:09

Prvním příčkám dominovaly velké banky

Prestižní a finančními institucemi respektované ocenění Banka roku má za sebou svůj osmý ročník. Týden před vyhlášením výsledků sice došlo ke změně generálního partnera, když na dosavadní pozici MasterCard Europe coby generálního partnera nastoupila společnost Fincentrum, soutěž tím ale nijak neutrpěla. Opět se potvrdilo, že ocenění v tomto klání je respektovanou známkou kvality ve finančním sektoru.
Nejúspěšnější byla jednoznačně Česká spořitelna, která se stala Bankou roku 2009. Druhou a třetí příčku této nejsledovanější kategorie celé soutěže si rozdělily Komerční banka a Raiffeisenbank. Všechny tři banky, které se v letošním ročníku umístily na nejvyšších pozicích, jsou i vítězové předchozích ročníků. Do roku 2007 se na první příčce střídala Česká spořitelna s Komerční bankou, v roce 2008 jejich dominanci přerušila Raiffeisenbank. „V letošním roce, v době všeobecné nervozity na finančních trzích, lidé preferují jistotu, tento faktor se odrazil také v hlasování odborné poroty, která vybrala jako vítěze hlavní kategorie Českou spořitelnu před Komerční bankou a Raiffeisenbank,“ uvedl šéf Fincentra Petr Stuchlík a dodal: „Česká spořitelna dokázala v roce 2009, především v prvních měsících roku, nejlépe zvládnout komunikaci. A to i přes to, že její mateřská banka čelila v Rakousku negativní publicitě v souvislosti s krizí.“

Úspěšná Rajfka
Výsledky osmého ročníku oznámila minulý týden společnost Fincentrum během slavnostního večera v divadle Hybernia. Hlasovalo šestapadesát odborníků a v kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku, ve které opět bodovala Česká spořitelna, vybírala veřejnost prostřednictvím průzkumu agentury Stem/Mark. V minulých letech o vítězi této kategorie rozhodovali respondenti zvolením jedné jediné banky, která se těší jejich největší důvěře. „V letošním roce došlo ke změně, jež dala možnost klientům vybrat dva nejvíce důvěryhodné bankovní domy, což mělo potlačit preference mateřské banky a dát šanci i bankám, jejichž klientem respondent sice přímo není, ale má o nich pozitivní mínění,“ vysvětlil za agenturu Pavel Šimoník.
Průzkum ukázal, že Česká spořitelna si udržuje pozici nejdůvěryhodnější banky u většiny základních skupin populace. Pouze u osob mladších třiceti let se těší této důvěře Komerční banka. Výjimkou jsou podnikatelé, kteří favorizují Komerční banku před Českou spořitelnou a ČSOB.
Vítězství kategorie Účet roku obhájila Raiffeisenbank s eKontem před mKontem od mBank. „Raiffeisenbank má před mBank značný náskok, neboť dodala marketingovou tvář kvalitnímu, již zavedenému produktu po převzetí eBanky, zatímco mBank s mKontem začala na zelené louce,“ míní Stuchlík. Třetí místo obsadila se svým účtem Mozaika UniCredit Bank. Raiffeisenbank ale získala i titul Nejdynamičtější banka roku. Šéf Rajfky Lubor Žalman neskrýval nadšení. „Miluji tuto soutěž. Dodává vzruchu prostředí tmavých obleků, vážných obličejů a tichých chodeb bankovních ústavů. Obhájit titul nejdynamičtější banky mi působí v časech krize ještě větší radost než v jiných letech. Cena nejlepšího účtu roku nám potvrzuje, že se práce na vychytávání detailů eKonta vyplácí. A nakonec blahopřeji kolegovi Mittendorferovi k jeho úspěchům,“ řekl týdeníku EURO Žalman.

Úvěrový trojboj
Mezi úvěrovými produkty došlo k zajímavému střetu tradičních spotřebitelských úvěrů na cokoliv, účelových spotřebitelských úvěrů a úvěrů sloužících ke konsolidaci půjček. V souvislosti se zhoršující se finanční situací domácností odborná porota s vysokým náskokem nejvýše ocenila produkt ze třetí skupiny. Tím je Optimální půjčka od Komerční banky, která slouží ke konsolidaci aktuálních závazků do jednoho a umožňuje domácnostem významně snížit celkový objem svých splátek. Druhé a třetí místo získaly spotřebitelské úvěry od České spořitelny a GE Money Bank, jejichž hlavní předností je rychlost získání půjčky.
Titul hypotéka roku získala Hypoteční banka za svou hypotéku po webu. „Hypoteční trh byl nervozitou na finančním trhu velmi zasažen, přičemž Hypoteční banka patřila k finančním institucím, které nejméně přitvrdily podmínky svých hypotečních úvěrů a tím zabránily mnohem vyššímu propadu hypotečního trhu,“ komentuje výsledky Stuchlík za Fincentrum.

Nejen pro banky Soutěže se účastní také penzijní fondy, stavební spořitelny a pojišťovny. Vítězem první jmenované kategorie je Allianz penzijní fond, který jako jediný v poslední těžké době penzijních fondů vybočoval. Dosáhl zisku na aktiva přes tři procenta a odpovídající zhodnocení připsal klientům. Fond tak těžil z dlouhodobé velmi konzervativní strategie a nejnižších běžných nákladů na aktiva. To se bezesporu projevilo na hlasování v této kategorii. Další místa obsadily penzijní fond České spořitelny a penzijní fond Komerční banky, které mohou těžit z důvěry ve své mateřské banky.
Páté vítězství v řadě získala od odborné poroty mezi stavebními spořitelnami Modrá pyramida. „Získat tak prestižní ocenění pětkrát za sebou je opravdu výjimečné a my si toho velice vážíme. Chápeme ho především jako ocenění kvality produktů a práce našich lidí, jejichž zásluhou je péče o klienty na vysoké úrovni,“ poznamenal André Léger, předseda představenstva a generální ředitel Modré pyramidy stavební spořitelna.
V kategorii „Pojišťovna roku“ k žádným změnám oproti minulému roku nedošlo. Nejvyšší příčku s přehledem obhájila Kooperativa před Českou pojišťovnou a pojišťovnou Allianz. Loňské pozice obhájili také účastníci kategorie Životní pojištění roku. Nejvyšší umístění v tomto žebříčku získala Pojišťovna České spořitelny. Pozici nejdynamičtější pojišťovny v očích odborné poroty obhájila v roce 2009 Direct Pojišťovna.

BOX
Zúčastněné banky
Banco Popolare Česká republika
mBank
Citibank
Česká spořitelna
ČSOB
Poštovní spořitelna
GE Money Bank
HSBC
ING Bank
Komerční banka
LBBW Bank
Oberbank AG
Raiffeisenbank
UniCredit Bank
Volksbank
Waldviertler Sparkasse

BOX
Zúčastněné pojišťovny
Aegon
Allianz
Aviva
AXA
Česká podnikatelská pojišťovna
ČSOB Pojišťovna
Deutscher Ring Lebensversicherung
Generali
Hasičská vzájemná pojišťovna
ING Životní pojišťovna
Komerční pojišťovna
Kooperativa
Maxima
Niederöstereichische Versicherung AG
Cardif Pro Vita
Pojišťovna České spořitelny
Amcico AIG Life
Uniqa
Victoria Volksbanken
Wüstenrot, životní pojišťovna

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít