Návrat do minulosti

10. dubna 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL, EVA MARZINI
10. dubna 2007, 00:00

RADIM JANČURA, MAJITEL STUDENT AGENCYDopravní magnát Radim Jančura splnil svůj slib a odjel se svojí přítelkyní a několika přáteli na dovolenou na Kubu. „Dají se tam dělat akorát dvě věci, plavat a konzumovat od rána do večera mojito. Mnoho toho tam k vidění není,“ charakterizuje pobyt brněnský podnikatel, pro něhož to prý byla nejdelší dovolená v životě.

RADIM JANČURA, MAJITEL STUDENT AGENCY

Dopravní magnát Radim Jančura splnil svůj slib a odjel se svojí přítelkyní a několika přáteli na dovolenou na Kubu. „Dají se tam dělat akorát dvě věci, plavat a konzumovat od rána do večera mojito. Mnoho toho tam k vidění není,“ charakterizuje pobyt brněnský podnikatel, pro něhož to prý byla nejdelší dovolená v životě. Na „Ostrově svobody“ strávil 12 dní.

„Byl to takový návrat do minulosti. Jezdí tam auta, která u nás jezdila před dvaceti lety a místní obyvatelé dokáží okrádat stát snad ještě dokonaleji než lidé v Československu za dob socialismu,“ pokračuje Jančura. Překvapením pro něho bylo například to, že kubánské silnice postrádají i téměř jakékoli dopravní značení. „Možná je to i záměr, protože na tom pak tamní lidé vydělávají: Za úplatu ukazují cizincům cestu,“ říká Jančura.

PŮJČIT, NEBO PRONAJMOUT?

V plném proudu jsou přípravy vstupu společnosti Student Agency na českou železnici. Radima Jančuru velmi zaujala nabídka pronajmout si rychlovlaky ICE od německých drah. „Propočítávali jsme to z hlediska provozních nákladů a má to jeden malý háček, o kterém ale nechci hovořit. Další možností je tyto soupravy koupit nebo získat nové vlaky od společností Siemens či Stadler,“ prozrazuje další eventuality.

Podle něho by jeden vlak měl přijít zhruba na 300 milionů korun a v plánu má přitom nákup čtyř až pěti souprav. Celá transakce v hodnotě až 1,5 miliardy korun by měla být financována pomocí bankovního úvěru a konečné rozhodnutí padne zhruba za měsíc.

Horko je i na autobusových linkách. Jančura hlásí, že průměrný počet cestujících jeho společnosti se na trase z Prahy do Karlových Varů zvýšil z patnácti na třicet jedna. „Udělali jsme si s pomocí brigádníků průzkum, z něhož vyplývá, že s námi jezdí o třicet procent více lidí než s konkurenční společností Asiana,“ tvrdí brněnský podnikatel. Bohužel údaje od konkurenční firmy se nám získat nepodařilo. Její výkonná ředitelka Šárka Litvinová se k tomu vůbec nechtěla vyjadřovat. Rozruch způsobily žluté autobusy i na trati Praha - Zlín, kde ještě před jejich vyjetím 1. dubna skončil jeden z konkurentů firma Housa Car.

HOTEL JSME KUPOVAT NEMĚLI

Šéf Student Agency naopak lituje, že koupil v Praze starý objekt s cílem přestavět ho na moderní hotel. „Měli jsme koupit pozemek a postavit hotel nový. Budeme totiž bourat více, než jsme si mysleli, a designeři se budou muset do značné míry přizpůsobit těm zdem, co tam zůstanou,“ lituje podnikatel.

RADIM JANČURA

Na Kubě si majitel Student Agency zavzpomínal na období před listopadem 1989. Mimo jiné tam se svojí přítelkyní navštívil i původní obyvatele „Ostrova svobody“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít