Návrat do Evropy ?

05. ledna 2004, 00:00 - ZDENA BALCEROVÁ
05. ledna 2004, 00:00

VSTUP DO EVROPSKÉ UNIE JSME SI ODHLASOVALI, NYNÍ ZÁLEŽÍ NA NÁS, JAKOU ROLI V NÍ BUDEME ZASTÁVAT.

V červnu řekli Češi své ano velké Evropě. Nikam se nevraceli, protože do Evropy vždy patřili. Pouze se spojili se zeměmi, od kterých je oddělila čtyřicetiletá příslušnost k východoevropskému bloku. Pro připojení k nynější evropské patnáctce se v referendu vyslovilo 77 občanů, kteří přišli k urnám. Proevropsky naladění politici jásali: Nenaplnily se obavy, že Čechy vstup do Unie příliš nezajímá a že účast v celonárodním referendu bude slabá. Obavy předtím dosáhly takových rozměrů, že vláda raději nestanovila hranici, při jaké účasti budou výsledky platné. Šikovně a alibisticky se tak vyhnula nerváku, které zažilo sousední Slovensko. To podmínilo platnost referenda 50% účastí a do poslední hodiny nebylo jasné, zda Slováci nezůstanou jen před branami Unie. V českých zemích své ano či ne vhodila do urny více než polovina voličů. Dobrovolné podřízení se evropským zákonům a normám tak schválila většina národa.

UŽ JE RUKA V RUKÁVĚ Svým ano v červnovém referendu ukončily české země dlouhou etapu předvstupních jednání, plnou příkazů a kontrol bruselských komisařů. Česko muselo upravit většinu zákonodárných norem, konsolidovat mladou tržní ekonomiku, kultivovat politické prostředí, omezit rozsáhlou korupci a mnoho dalších úkolů. V červnu občané posvětili proces, který zahájil podáním přihlášky do Unie tehdejší premiér Václav Klaus, „legislativní smrští“ v něm pokračoval premiér Miloš Zeman a který dovedl do konce nynější šéf vládního kabinetu Vladimír Špidla. Průzkumy před volebními urnami ukázaly, že téměř osmdesátipětiprocentní podporu měl vstup u voličů Unie svobody, ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Komunisté volili většinou ne. BUDOUCNOST ZÁLEŽÍ NA NÁS Dlužno říci, že vstup do společenství dvaceti pěti států u nás nemá zdaleka jednoznačnou podporu. Především z řad opozičních poslanců jsou slyšet argumenty, že po vstupu do EU budou o nás rozhodovat úředníci v Bruselu. Jednoznačně se před referendem nevyjádřil ani nový prezident Václav Klaus. České republice začíná nová etapa - přestala být pouze „poučovaným školákem“ bez práva mluvit do rozhodnutí, které přijímá Evropský parlament. Dostala možnost spolu s dalšími devíti adepty vstupu spolurozhodnout o budoucí podobě unie. Teď záleží jen na deseti milionech Češích, jak využijí historickou příležitost podílet se na rozhodnutích o budoucnosti celé Evropy. Tedy v jaké podobě se v nové roli předvedou, zda dokážou svými návrhy a myšlenkami zaujmout a prosadit je u mnohem lidnatějších států. Váhou počtu obyvatel totiž Česko nikdy nebude moci argumentovat tak jako Německo či Francie. O to zajímavější a podnětnější budou muset být jejich návrhy, aby se jim mezi zástupci 25 zemí v Evropské komisi či parlamentu dostalo slyšení. Bude třeba spoléhat nejen na zlaté české ručičky, které teď musí uplatnit v daleko vyšší konkurenci čeští výrobci a živnostníci, ale i na chytré hlavy. Není tedy jedno, kdo nás bude v evropských strukturách v příštích letech zastupovat. Důležitou úlohu budou mít i čeští zástupci v Evropském parlamentu i jiných unijních strukturách. Neměli by se nechat zahnat do kouta, což by byla voda na mlýn euroskeptikům. Ale právě naopak. Měli by aktivně hájit české zájmy. První možnost ukázat „drápky“ se jim naskytla při debatách o nové ústavě EU. Ta nebyla zatím přijata.Výhrady mají především menší země. BUDEME VÍC INKASOVAT NEBO PŘISPÍVAT?

Ekonomicky silnější evropské státy daly České republice a dalším devíti chudším státům šanci získávat peníze ze strukturálních fondů a kohezního fondu, které jsou vypláceny ze společné evropské kasy. Nebude to ale žádná „charitativní záležitost“- do společného rozpočtu budeme pochopitelně také peníze odvádět. Aby Česká republika dosáhla na většinu financí, které se jí v evropských fondech nabízejí, je třeba předložit dostatek projektů, na které bude ochoten Brusel vyplácet finance (viz Profit Speciál). Jde tedy o to, jak budou čeští podnikatelé, regiony i obce šikovní. Budou mít naši zástupci čím argumentovat, když budou chtít více peněz? Jedno je jisté: Pokud nedokážeme dostatečně využít to, co nám nabízí unijní pokladna nyní, těžko příště dostaneme víc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít