Návod zadarmo: chovat se jako chlap

19. srpna 2009, 13:39 - Jan Schneider
19. srpna 2009, 13:39

Zpověď Mirka Topolánka v rozhovoru publikovaném v deníku Právo zní dutě a falešně

Vypadá to, jako by se ODS najatý předvolební poradce Arthur Finkelstein již ujal role a hned zkraje vsadil na taktiku „udělat z hanebnosti přednost“. U předsedy ODS Mirka Topolánka využil téměř bezkonkurenční neomalenost kombinovanou s arogantní bájivostí. Tyto vlastnosti se u něho zakamuflovat nedají, celý chlap se předělat ani vychovat také nedá. Tak se z toho naopak stane princip! Princip, jenž zhnusí účast ve volbách lidem, kteří by stejně volili někoho jiného. A bude manifestovat hodnotovou orientaci, která zavládne po Topolánkově vítězství. Tím okolo Topolánka srotí a stmelí vítězné jádro stejně smýšlejících. Korektní je dodat, že podobný efekt do jisté míry vykazuje i většina ostatních protagonistů na politické scéně. Topolánek je však v tomto směru o koňskou délku vpředu. Proto se mu pozornosti dostává právem.
V rozhovoru pro Právo publikovaném 15. srpna 2009 se expremiér rozpovídal kromě své letošní dovolené v Toskánsku i o loňském pobytu na Sardinii. Tehdy prý „v žádné Berlusconiho vile nebydlel, nikdy tam nebyl na žádném večírku, nikde tam nedomlouval žádné kšefty a žádné byznysy“. Jednomu pak vrtá hlavou, jestli se s Berlusconim vůbec znají? A pokud ano, co tam u všech všudy dělal? Vysvětlení je zřejmě jednoduché: Berlusconi má Topolánka rád. Právě proto, jaký je, pro jeho charakter, inteligenci a otevřenost. Transparentnost! Vztahy k něžnému pohlaví! Proto si Mirek se Silviem natolik rozumějí. Stejná krevní skupina. Úplné duchovní registrované partnerství.
V rozhovoru dále Topolánek tvrdí, že již od letošního března věděl, že ho na dovolené v Toskánsku bude sledovat a natáčet tým a že „dopředu dostal informaci, že by to měl být Randák“. (Že by generál ve výslužbě vydal za celý tým?) Předpokládejme, že si Topolánek ex post jen nehoní triko a že byl s předstihem informován. Informace tohoto druhu se nazývá zpravodajská a je produktem práce zpravodajsky pracujících osob. Z toho by se pak daly vyvodit dvě věci.
Za prvé, že Topolánek disponuje funkčním týmem zpravodajsky pracujících osob. Přinejmenším podobným tomu, který měl být údajně nasazen na něho a jejž ztotožňuje s Randákem. Za druhé, Topolánek měl tento tým ještě dříve, než se „tým Randák“ vůbec začal dávat dohromady, protože jinak by onu informaci „s předstihem“ nezjistil. Kontrolní otázka: Kdo tedy dříve zavedl na českou politickou scénu „estébácké metody“?
Možná by se z toho dal vyždímat ještě jeden poznateček platný jak pro případ, že by to celé byl jen Topolánkův blaf, tak pro ten, že to opravdu byla zpravodajská informace. Topolánek se totiž vůbec nerozpakoval s něčím takovým pracovat. A to směle v rozhovoru tvrdí opak! V podstatě by se pak v návaznosti na to dal vyvodit ještě jeden závěr, ale již za hranicí publikovatelnosti.
Topolánek dokonce šíří poplašnou zprávu, že bývalý ředitel rozvědky Karel Randák si službu „zprivatizoval“ a dodnes ji považuje za svou. Jsou prý jednoznačné důkazy, že používá aktivních zpravodajců. Je to prokázané, zkouší autoritativně tvrdit Topolánek. My jsme však nezaznamenali, že by měl více pozadí (třeba jako geneticky modifikovaná opice s osmi řitěmi ze South Parku), aby mohl současně sedět na židli vyšetřovatele, žalobce i soudce.
Den poté pak v televizní debatě opakoval exministr Ivan Langer tytéž řeči o Randákovi a jím využívaných aktivních rozvědčících. Načež s ním úřadující ministr vnitra Martin Pecina vyběhl. Vyčinil doktorovi et doktorovi Langerovi, že nedostál povinnosti řádného občana, a takové zásadní podezření z porušení zákonů nenahlásil na státní zastupitelství, které by muselo konat. Hned bylo jasné, že Topolánek i Langer mlátí prázdnou slámu. Na závěr poskytneme – na rozdíl od Arthura Finkelsteina zcela zadarmo – Mirku Topolánkovi návod, jakým směrem uvažovat o své budoucnosti, v níž by mu nemuselo vadit ani sledování, ani fízlování, ani natáčení, ani odposlechy. Chovat se jako chlap dle zákonů psaných i nepsaných. Capisci?

* BOX
Výroky Mirka Topolánka
Deník Právo publikoval 15. srpna 2009 rozhovor s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Topolánek v něm mimo jiné říká: - Moje dovolená byla ve znamení „poznej své syny“, protože jsem v podstatě nebyl tři roky doma. V žádném případě jsem si ji tedy nenechal zkazit. Navíc už zhruba od března víme, že je na nás vytvořen tým, který nás bude natáčet a sledovat. Dokonce jsem dopředu dostal informace, že by to měl být Randák. – To, že se v Monte Argentariu vyskytovala celá řada lidí, beru buď za neuvěřitelnou souhru náhod, anebo se toto místo stalo cílovou destinací lidí z ČR, jako se jí stal Špindlerův Mlýn, kde se tomu už nikdo nediví. Odmítám to brát jako aféru. Je to asi stejné jako loni se Sardinií. Také jsem nebydlel ve vile u Berlusconiho, nikdy jsem tam nebyl na žádném večírku, nikde jsme tam nedomlouvali žádné kšefty a žádné byznysy, a přesto se o tom rok psalo. – Odmítám ustoupit zlu, odmítám ustoupit estébáckým praktikám. Generál ve výslužbě, který bere obrovské výslužné, který má generálskou hodnost propůjčenou prezidentem republiky, totálně poplival celý svůj stav. Poplival to, co předtím dělal možná dobře, i když v posledních letech určitě ne, proto také musel odejít. Že to lidi a novináře nechalo chladnými, mě děsí. To bych řekl, že se společnost dostala někam, kde být neměla. – Randák se choval, jako kdyby ta tajná služba byla jeho. On si ji tak trochu zprivatizoval. Dodnes se k ní chová, jako kdyby byla jeho. Nemohu na veřejnosti říkat více, než co teď řeknu vám: jsou jednoznačné důkazy o tom, že používá i činné lidi v aktivní službě v této rozvědce. Je to prokázáno. To, že to neřeší samotná služba, že to neřeší ministr vnitra nebo inspekce, že celý případ Savoy šel do ztracena, že se mi samozřejmě ti lidé mstí, to je evidentní. Jako premiér jsem nepřipustil a nemíním připustit takové praktiky. Moje názory na to, proč se takové kauzy uměle vyvolávají, jsou obecně známy. Americký film Vrtěti psem o tom hovoří jasně. Tady byla kauza Bušina-Rath, kauza Sobotka, kauza Janoušek. Nikdo o nich nemluví, protože je překryla naprosto umělým způsobem umělá kauza Topolánkovy dovolené, a to opakovaně.
– To, že to poškozuje ODS, je evidentní. Ale opakuji, lidé si z toho dělají legraci. – Nechci, aby to znělo nafoukaně, ale myslím si, že jsem silný, že jsem schopen vydržet i věci, které ti ostatní prostě nezvládnou.
*

BOX
Svým lidem věří
Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Ivo Schwarz minulé pondělí vyloučil spojitost mezi svými zaměstnanci a kauzou Toskánsko. Uvedl také, že rezignuje na svou funkci, pokud se podíl agentů civilní rozvědky na rozpoutání aféry prokáže. Schwarz rovněž vyzval kohokoliv, kdo by měl důkazy o pochybení rozvědky v souvislosti s toskánskou aférou, aby se se svými údaji obrátil na bezpečnostní složky nebo státní zastupitelství.
Dle Schwarze kontrolní mechanismy ÚZSI neprokázaly zapojení jeho podřízených do aféry a ani jiné zpravodajské služby či bezpečnostní složky nemají žádné údaje o podílu rozvědky na kauze. Schwarz uvedl, že se jeho úřad v době Topolánkovy dovolené v oblasti ničím nezabýval. Dle něj zde však bylo několik agentů na dovolené. „Úřad nemonitoruje pohyb svých lidí o dovolených,“ vysvětlil. Dodal však, že rozvědčíci musí být vždy schopni doložit, co dělali mimo pracovní dobu. Na dovolené v Toskánsku byl například tiskový mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer. Ten novinářům sdělil, že byl z agentů nejblíže k místu Topolánkova pobytu - prý ve vzdálenosti 150 kilometrů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít