Article, show

Navázali na rodinnou tradici a uspěli

09. června 2008, 00:00 - Libuše Frantová
09. června 2008, 00:00

Není mnoho rodinných firem, které by se v Česku mohly pochlubit takovou tradicí, jako Atmos z Bělé pod Bezdězem. Založil ji už v roce 1936 Jaroslav Cankař a až do znárodnění v roce 1951 sklízel úspěchy na světových trzích. Po restituci navázal na rodinnou tradici se svým synem. Dnes je Atmos jedním z největších evropských výrobců kotlů na tuhá paliva.

Atmos Až do znárodnění v roce 1949 byl Atmos uznávaný výrobce kompresorů vyvážející svou produkci do dvanácti zemí. Možná ještě více se majitel firmy Jaroslav Cankař proslavil vynálezem generátoru na dřevní plyn. Za války, v době nedostatku benzinu, díky tomuto zařízení, které vyráběl ve své továrně, mohla jezdit auta. 

Nit se nepřetrhla

Rodinnou firmu dostali Cankařovi zpět v restituci. Kupodivu ani po čtyřiceti letech nezačínali úplně od nuly. I když uplynula desetiletí, kontinuita nebyla zcela přetržena. Jaroslav Cankař se svým synem Jaroslavem totiž v době socialismu ve své dílně vyvinuli a vyrobili skoro tři desítky prototypů kotlů, z nichž se čtrnáct dostalo do výroby u různých výrobců – od Dolů Kladno-Pchery, přes Kovopodnik Brno, OPOP Valašské Meziříčí až po Kovosmalt Filakovo. Několik jejich kotlů bylo oceněno na mezinárodní výstavě vytápění Pragotherm. Proto bylo přirozené, že Cankařovi po sametové revoluci ve vrácené továrně začali znovu s výrobou kotlů. Zaměřili se zejména na špičkové zplynovací kotle na dřevo o výkonu od 20 do 100 kilowattů. Využili přitom zkušeností, které získali před lety při vývoji generátorů pro pohon motorových vozidel do Vietnamu a Laosu.

Jméno Cankař má stále vynikající zvuk. I prodejci kotlů potvrzují, že díky nápaditému technickému řešení a dobře zvládnuté výrobní technologii patří kotle Atmos mezi nejlepší značky. 

Medaile za kotle

O zkušenosti Cankařů proto začali mít zájem už na počátku devadesátých let i jiné firmy, které hledaly vhodný výrobní program. Cankařovi se nebránili, do STS Jindřichův Hradec například prodali licenci na kotle Kombiterm a Atmos DC 20 a DC 23. Ale ze začátku byli velmi opatrní, aby nepřišli o svoji tradičně dobrou pověst. Finální montáž kotlů dělali sami, aby udrželi vysokou kvalitu svých výrobků. 

Ale stejně jako mnoho dalších podnikatelů, kteří rozjížděli soukromé firmy, se i Cankařovi potýkali během let s řadou problémů. Aby dodávali zákazníkům výrobky v přijatelných termínech, museli modernizovat továrnu a postupně ji vybavit potřebným technologickým zařízením. Už v roce 1993 pořídili základní prostředky za dva miliony korun. Zpočátku také těžko sháněli kvalitní zaměstnance. Zvlášť citelně jim scházeli například svářeči. 

Dnes je firma Atmos jedním z největších evropských výrobců kotlů na tuhá paliva. Do dneška vyvinula devadesát typů teplovodních kotlů, na které má patnáct patentů. Jedním z prvních kotlů byl model Ekonomik v roce 1968. V roce 1980 na výstavě Pragotherm představili první zplynovací kotle na dřevo a dřevní odpad. Jejich výrobky získaly řadu ocenění, například několik zlatých medailí na stavebních i strojírenských veletrzích. Více než osmdesát procent své produkce nyní Atmos vyváží do zahraničí, především do Německa, Rumunska, Itálie, Francie, Švédska, Rakouska, Ruska a dalších zemí. I když zakladatel – Jaroslav Cankař starší – zemřel v březnu 2006 ve věku 94 let, v jeho práci pokračují v rodinné firmě další dvě generace Cankařů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít