Natřeno a zameteno

17. prosince 2012, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
17. prosince 2012, 12:00

Ulice 28. října není zrovna bulvár pro líné nedělní procházky. Většina lidí tu jen se sklopenou hlavou proběhne. Pravda, letos jich podstatně přibylo poté, co magistrát zrušil stanici metra Národní třída, aby se podnikateli Sebastianu Pawlowskému hezky stavělo jeho Copa Centrum. Cestující tak musejí přebíhat z nedalekého Můstku.

Občas se ale vyplatí zvolnit krok a začít se rozhlížet. Kousek od Václavského náměstí tu stále funguje obchod, kde se čas zastavil před nějakými patnácti lety. V domě U Zlaté lyry sídlí drogista a obchodník železářským zbožím František Šruc, u něhož se dá koupit skoro úplně všechno. Kdo někdy sháněl v centru metropole obyčejný šroubek nebo pořádný kartáč ví, že je to téměř nadlidský úkol. Domácí potřeby vymřely, snad proto, že v centru už téměř žádné domácnosti nejsou.

Jedna z posledních oáz obyčejného zboží pro občany, která nám připomíná, že Praha 1 nejsou jen památky, dealeři drog a hampejzy na každém kroku, má na kahánku. Pan Šruc dostal výpověď – prý porušil smlouvu a prostory, které má dlouhodobě pronajaté od radnice první městské části, nabídl třetí straně. Bez ohledu na to, že Šruc své podnikání na hřebíček pověsit nechce, a tak by jen těžko dobrovolně svou prodejnu opouštěl, je na celé kauze zarážející především přístup Prahy 1.

Její starosta Oldřich Lomecký centru hlavního města šéfuje coby zástupce konzervativní strany (TOP 09), chová se ale jako centrální plánovač. Lidé prý o drogistické zboží v centru nestojí, místu by slušelo něco jiného a výnosnějšího. A kdo chce věci do domácnosti, může si pro to prý autem dojet do hobbymarketů mimo centrum. Člověk se jen hrozí, až se pan starosta rozhodne, že ve středu města nejsou potřeba ani pekárny (máme tu centrální supermarket), ani opravny obuvi (kdo bydlí na Praze 1, kupuje si jen nové boty).

„Politiku chápeme jako službu svobodnému jedinci,“ píše Oldřich Lomecký na svém webu. Zatím to ale vypadá – abychom zůstali u drogistické problematiky – že nám to pan starosta chce natřít a s některými hezky zamést. Jak je to s tou údajnou mravností, kterou se na webu ohání, bude mít šanci vysvětlit zítra, 18. prosince na Žofíně, kde se bude konat veřejné zasedání zastupitelstva. Možná, že se tu občané konečně dozvědí, proč radnice dává přednost maximalizaci zisku před zájmy posledních mohykánů z centra, kteří se cynickým kapitálem ještě nenechali vytlačit.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Sněhu vstup zakázán

Nečas válí, titul je náš

Šťastné a slevomatové


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít