Natřeno a zameteno

17. prosince 2012, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
17. prosince 2012, 12:00

Ulice 28. října není zrovna bulvár pro líné nedělní procházky. Většina lidí tu jen se sklopenou hlavou proběhne. Pravda, letos jich podstatně přibylo poté, co magistrát zrušil stanici metra Národní třída, aby se podnikateli Sebastianu Pawlowskému hezky stavělo jeho Copa Centrum. Cestující tak musejí přebíhat z nedalekého Můstku.

Občas se ale vyplatí zvolnit krok a začít se rozhlížet. Kousek od Václavského náměstí tu stále funguje obchod, kde se čas zastavil před nějakými patnácti lety. V domě U Zlaté lyry sídlí drogista a obchodník železářským zbožím František Šruc, u něhož se dá koupit skoro úplně všechno. Kdo někdy sháněl v centru metropole obyčejný šroubek nebo pořádný kartáč ví, že je to téměř nadlidský úkol. Domácí potřeby vymřely, snad proto, že v centru už téměř žádné domácnosti nejsou.

Jedna z posledních oáz obyčejného zboží pro občany, která nám připomíná, že Praha 1 nejsou jen památky, dealeři drog a hampejzy na každém kroku, má na kahánku. Pan Šruc dostal výpověď – prý porušil smlouvu a prostory, které má dlouhodobě pronajaté od radnice první městské části, nabídl třetí straně. Bez ohledu na to, že Šruc své podnikání na hřebíček pověsit nechce, a tak by jen těžko dobrovolně svou prodejnu opouštěl, je na celé kauze zarážející především přístup Prahy 1.

Její starosta Oldřich Lomecký centru hlavního města šéfuje coby zástupce konzervativní strany (TOP 09), chová se ale jako centrální plánovač. Lidé prý o drogistické zboží v centru nestojí, místu by slušelo něco jiného a výnosnějšího. A kdo chce věci do domácnosti, může si pro to prý autem dojet do hobbymarketů mimo centrum. Člověk se jen hrozí, až se pan starosta rozhodne, že ve středu města nejsou potřeba ani pekárny (máme tu centrální supermarket), ani opravny obuvi (kdo bydlí na Praze 1, kupuje si jen nové boty).

„Politiku chápeme jako službu svobodnému jedinci,“ píše Oldřich Lomecký na svém webu. Zatím to ale vypadá – abychom zůstali u drogistické problematiky – že nám to pan starosta chce natřít a s některými hezky zamést. Jak je to s tou údajnou mravností, kterou se na webu ohání, bude mít šanci vysvětlit zítra, 18. prosince na Žofíně, kde se bude konat veřejné zasedání zastupitelstva. Možná, že se tu občané konečně dozvědí, proč radnice dává přednost maximalizaci zisku před zájmy posledních mohykánů z centra, kteří se cynickým kapitálem ještě nenechali vytlačit.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Sněhu vstup zakázán

Nečas válí, titul je náš

Šťastné a slevomatové


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít