Natřeno a zameteno

17. prosince 2012, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
17. prosince 2012, 12:00

Ulice 28. října není zrovna bulvár pro líné nedělní procházky. Většina lidí tu jen se sklopenou hlavou proběhne. Pravda, letos jich podstatně přibylo poté, co magistrát zrušil stanici metra Národní třída, aby se podnikateli Sebastianu Pawlowskému hezky stavělo jeho Copa Centrum. Cestující tak musejí přebíhat z nedalekého Můstku.

Občas se ale vyplatí zvolnit krok a začít se rozhlížet. Kousek od Václavského náměstí tu stále funguje obchod, kde se čas zastavil před nějakými patnácti lety. V domě U Zlaté lyry sídlí drogista a obchodník železářským zbožím František Šruc, u něhož se dá koupit skoro úplně všechno. Kdo někdy sháněl v centru metropole obyčejný šroubek nebo pořádný kartáč ví, že je to téměř nadlidský úkol. Domácí potřeby vymřely, snad proto, že v centru už téměř žádné domácnosti nejsou.

Jedna z posledních oáz obyčejného zboží pro občany, která nám připomíná, že Praha 1 nejsou jen památky, dealeři drog a hampejzy na každém kroku, má na kahánku. Pan Šruc dostal výpověď – prý porušil smlouvu a prostory, které má dlouhodobě pronajaté od radnice první městské části, nabídl třetí straně. Bez ohledu na to, že Šruc své podnikání na hřebíček pověsit nechce, a tak by jen těžko dobrovolně svou prodejnu opouštěl, je na celé kauze zarážející především přístup Prahy 1.

Její starosta Oldřich Lomecký centru hlavního města šéfuje coby zástupce konzervativní strany (TOP 09), chová se ale jako centrální plánovač. Lidé prý o drogistické zboží v centru nestojí, místu by slušelo něco jiného a výnosnějšího. A kdo chce věci do domácnosti, může si pro to prý autem dojet do hobbymarketů mimo centrum. Člověk se jen hrozí, až se pan starosta rozhodne, že ve středu města nejsou potřeba ani pekárny (máme tu centrální supermarket), ani opravny obuvi (kdo bydlí na Praze 1, kupuje si jen nové boty).

„Politiku chápeme jako službu svobodnému jedinci,“ píše Oldřich Lomecký na svém webu. Zatím to ale vypadá – abychom zůstali u drogistické problematiky – že nám to pan starosta chce natřít a s některými hezky zamést. Jak je to s tou údajnou mravností, kterou se na webu ohání, bude mít šanci vysvětlit zítra, 18. prosince na Žofíně, kde se bude konat veřejné zasedání zastupitelstva. Možná, že se tu občané konečně dozvědí, proč radnice dává přednost maximalizaci zisku před zájmy posledních mohykánů z centra, kteří se cynickým kapitálem ještě nenechali vytlačit.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Sněhu vstup zakázán

Nečas válí, titul je náš

Šťastné a slevomatové


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít