Nastavované hrátky s komisí

09. prosince 2010, 13:24 - Adam Junek
09. prosince 2010, 13:24

Byty OKD

Sdružení nájemníků rozšiřuje svou stížnost do Bruselu na nedovolenou státní podporu při privatizaci ostravských dolů.

Náš byznys je uhlí a OKD pozvedneme na středoevropského hráče v těžebním průmyslu. Taková byla myšlenka miliardáře Zdeňka Bakaly, když se svými společníky jako investor vstupoval do ostravských dolů. Kromě pár zpráv o výsledcích skupiny a expanzi do Polska ale zaměstnává média především kauza bytového fondu, který v privatizaci do skupiny OKD spadl.
Nyní, když nájemníci více než 40 tisíc bytů mají podepisovat nové smlouvy s deregulovaným nájemným, se boj o byty přiostřuje. Sdružení nájemníků bytyokd.cz totiž podle zjištění týdeníku EURO rozšířilo svou stížnost k Evropské komisi na nedovolenou podporu při privatizaci OKD.
Původní stížnost z loňského září dokazuje, že ostravské doly byly podhodnoceny při privatizaci do rukou společnosti Karbon Invest až o desítky miliard. Rozdíl v řádu několika miliard pak nájemníci vyčíslují i u ohodnocení bytového fondu, o který jim jde především. Podle slov právničky nájemníků Hany Marvanové chtějí mít smluvně podchyceno, že mají na byty předkupní právo za sníženou cenu, za kterou byly byty privatizovány. Zástupci nájemníků se spíš často nechávají slyšet, že chtějí byty do vlastnictví co nejdříve.

Zastavené domy

Novým důkazem, že vlastník bytů – po koupi Karbon Investu je to Bakalovo impérium RPG Industries – obchází privatizační smlouvu a využívá nedovolenou podporu od státu, má podle textu doplnění stížnosti k Evropské komisi být fakt, že byty zastavil bankám za tržních podmínek. „Nabyvatel akcií takto podle dostupných informací získal finanční prostředky z úvěrů v rozsahu jedné miliardy korun, což představuje konkurenční výhodu vůči ostatním subjektům podnikajícím v uhelném průmyslu,“ píše se v doplnění, které má týdeník EURO k dispozici.
Půl milionu společnost RPG Byty, součást impéria RPG Industries, získala od České spořitelny proti zastavení bytového domu v Zábřehu nad Odrou, 400 milionů od UnicreditBank proti zástavě 34 domů Ostravě-Porubě a Moravské Ostravě. Dalších zhruba čtvrt miliardy poskytla společnost BXR Real Estate Investment proti dalšímu domu v Zábřehu. Nájemníci ve své stížnosti žádají zjednání nápravy, což může znamenat například finanční kompenzaci pro stát, případně dokonce zrušení privatizace.
„Veškeré půjčky, které jsme si proti zástavám vzali, byly nebo jsou používány na opravy našeho bytového fondu, když prostředky získané z nájemného samy o sobě na významné urychlení regenerace bytového fondu nestačí,“ brání kroky firmy mluvčí RPG Byty Petr Handl. „Úvěrující banky byly dopodrobna informovány o všech náležitostech včetně předkupního práva současných nájemníků, které samozřejmě zástavou není nikterak dotčeno,“ doplňuje. K řízení před bruselskou administrativou se vyjadřovat nechce. „Stížnost je záležitostí výhradně mezi českým státem a Evropskou komisí, RPG Byty vůbec nejsou dotčenou stranou,“ říká s tím, že se na firmu Brusel dosud s žádostí o informace neobrátil.
Sama Evropská komise nehodlá záležitost komentovat. „Komise nadále případ posuzuje a v této chvíli není možné předvídat ani výsledek, ani časový harmonogram, kdy by mohlo rozhodnutí padnout,“ sdělila týdeníku EURO Maria Madrid-Pinaová, mluvčí komisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almunii. „Nicméně jak komisař Almunia, tak jeho předchůdkyně Neelie Kroesová odpovídali na čtyři interpelace Evropského parlamentu na toto téma,“ naznačila.
Naposledy se po krocích komise v případě bytů OKD poptávala europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL) v únoru letošního roku. Zároveň urgovala rychlé rozhodnutí komise, protože nechává sto tisíc nájemníků v době krize v nejistotě.
„Komise, jak již bylo zmíněno v předešlých odpovědích na interpelace k tomuto případu, postupně posuzovala dvě jiné stížnosti na tuto privatizaci a neshledala podezření z nedovolené státní podpory. Komise nyní posuzuje nové informace, které jsou obsaženy ve stížnosti, a podniká kroky v souladu s předpisy. Jsme si vědomi situace nájemníků, nicméně podle našeho názoru řešení jejich situace plně spadá do kompetence národních soudů,“ odpověděl tehdy komisař Almunia.

Sleva za podpis

Právě v těchto dnech nájemníci podepisují nové smlouvy na své byty. V rámci deregulace se v bytovém fondu OKD zvedá od nového roku nájemné o patnáct až 38 procent. Nejmenší zvýšení se týká valné většiny bytů, asi třiceti tisíc, naopak největší skok nahoru dopadne asi jen na 400 bytů s nejlevnějším nájemným.
Sdružení bytyokd.cz vyzvalo obyvatele „Bakalových“ bytů, aby smlouvy nepodepisovali. Odezva ale nebyla zřejmě tak velká, jak odpůrci očekávali. RPG Industries obeslala asi 36,5 tisíce nájemníků s novou smlouvou a do počátku prosince ji přišlo podepsat už deset tisíc z nich. „Nájemníci mají možnost návrh posoudit a přijmout do 31. 12. 2010, přičemž ti, kteří návrh přijmou do 15. prosince, získají slevu ve výši 50 procent z čistého nájemného za měsíc únor 2011,“ doplňuje Handl.
Státní podíl ve společnosti OKD byl privatizován v roce 2004. Za zhruba 46procentní balík akcií zaplatila společnost Karbon Invest 4,1 miliardy korun. Ačkoliv už tato suma byla intervencí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže navýšena, sdružení nájemníků se domnívá, že měla dosahovat nejméně šesti miliard.
Bytový fond čítající asi 46 tisíc bytů, který patřil OKD, byl v rámci privatizace převáděn za sníženou cenu. Průměrně tak jeden byt vyšel na 40 tisíc korun. Karbon Invest se přitom zavázal, že nájemníkům hornických bytů zajistí předkupní právo. Cena se má pohybovat mezi 30 a 50 tisíci korunami. Podle posudku, který nájemníci odeslali do Bruselu, byla v té době obvyklá cena podobných bytů v Ostravě alespoň 155 tisíc korun.
Po pouhých dvou měsících od privatizace prodali majitelé Karbon Investu svoji firmu Bakalově RPG Industries za dvanáct miliard korun. Bytový fond byl pak následně převeden na dceřinou firmu RPG Byty. Už to považují nájemníci za porušení privatizační smlouvy, neboť byty byly vyvedeny mimo OKD.
Podobně smýšlí ministerstvo financí, které s RPG Industries vede vnitrostátní arbitráž o 30 milionů korun právě kvůli porušení privatizační smlouvy. Jednu arbitráž již ministerstvo s Bakalovým impériem vedlo. V červenci arbitři rozhodli, že nájemníci mají nadále předkupní právo na byty, v nichž bydlí. RPG Industries se ale již v březnu ze sporu stáhla, protože „nevěřila ve spravedlivý proces“.
Kauza bytů se stala předmětem předvolebního boje v posledních volbách do poslanecké sněmovny. Na stranu nájemníků se postavili politici z ČSSD v čele s místopředsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Ten dokonce miliardáře Bakalu označil za gaunera. Bakala si to nenechal líbit a Zaorálka zažaloval za nactiutrhání. Soud mu však nevyhověl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít