Nastává stabilizace penzijních fondů

11. listopadu 2002, 00:00 - Jiří Fencl
11. listopadu 2002, 00:00

Možnosti penzijního připojištění využila polovina práceschopných obyvatel ČR Největší vlna slučování penzijních fondů pomalu končí. Jednotlivé akvizice se začínají naplňovat splynutím spřízněných fondů, a ty se tak musí snažit využít jiné konkurenční zbraně.

Možnosti penzijního připojištění využila polovina práceschopných obyvatel ČR

Největší vlna slučování penzijních fondů pomalu končí. Jednotlivé akvizice se začínají naplňovat splynutím spřízněných fondů, a ty se tak musí snažit využít jiné konkurenční zbraně. To vše by za státní podpory a výhodných daňových podmínek mělo pro klienty znamenat nové přínosy. Jen si správně vybrat.

Právě před několika týdny oznámil fond Credit Suisse Life and Pensions dokončení zřejmě největší fúze penzijních fondů u nás. Z pohledu čísel šlo skutečně o největší transakci svého druhu (slučoval se s bývalou jedničkou Vojenským otevřeným PF). Celkově už ale podle Petra Vykoukala ze serveru Peníze.cz v penzijních fondech proběhla řada sloučení a dvě další velká spojení se ještě v brzké době očekávají - sloučení ČSOB PF a Českomoravského PF a na základě nedávné akvizice dojde i k fúzi Penzijního fondu České pojišťovny s Commercial Union PF (koupi tohoto fondu oznámil PF České pojišťovny na konci letošního září). Z někdejších čtyřiceti čtyř penzijních fondů jich zbude jen jedenáct a ani toto číslo pravděpodobně nebude konečné. Na trhu totiž zbývají tři malé fondy - Generali PF, Hornický PF a Zemský PF. „Ty asi nebudou do budoucna pro své vlastníky příliš atraktivní (nebudou přinášet dostatečně zajímavé výnosy v poměru k vynaloženému úsilí) a je možné očekávat, že se jich budou chtít zbavit,“ tvrdí Vykoukal. Jejich problém však podle něj je ve skutečnosti ten, že malé fondy nejsou pro případné akvizice zajímavé. Starosti a náklady spojené se slučováním fondů jsou totiž v jejich případě tak vysoké, že se prostě nevyplatí. Existuje prý jen jeden zájemce, kterému by tyto starosti mohly stát za to. Jako jediný z oněch tří malých fondů má Generali PF (spravuje asi 461 milionů korun) za sebou silnou finanční skupinu, která by mohla mít zájem na posílení pozice fondu a tedy koupi zbývajících dvou fondů. Tím by zdvojnásobil majetek ve správě a téměř ztrojnásobil počet svých klientů.

Boj o klienty se přiostří v jejich prospěch

Akvizice konkurentů jsou podle všeho jedinou cestou, jak získávat výrazně větší tržní podíl. Trh se totiž podle odborníků již blíží míře nasycenosti. Podle představitelů fondů jsme již dnes při porovnání účasti (v systému je asi 2,5 milionu obyvatel ČR, tj. polovina práceschopného obyvatelstva) na dobrovolném penzijním pilíři evropskou raritou. Přesto je podle něj možno očekávat pomalý růst až na úroveň tří milionů účastníků. Tento prostor už ale nedává moc možností. Pro penzijní fondy byl podle Asociace penzijních fondů ČR rok 2001 zřejmě jeden z nejúspěšnějších v celé dosavadní historii existence penzijního připojištění se státním příspěvkem, a to vzhledem k dosažení 2,5milionové hranice v počtu účastníků s platnou smlouvou a zejména díky pokračujícímu rychlému růstu čistých finančních aktiv generovaných v sektoru penzijních fondů (o 20 %). U mnoha penzijních fondů, zejména u těch největších, je etablován většinou v majoritní pozici zahraniční akcionář. Přestože penzijní připojištění existuje teprve osmým rokem, samotní účastníci do něj vložili 48 miliard korun a na státním příspěvku až dosud získali dalších 14 miliard korun. Nejvíce to bylo právě v loňském roce, kdy bylo na účty účastníků připsáno téměř 2,7 miliardy korun. Účastník spoří pravidelně v průměru 366 korun měsíčně a díky státnímu příspěvku se jeho účet každý měsíc zvyšuje na 458 korun (nehledě na další peníze, ať jde o příspěvky zaměstnavatele či úspory odpočitatelné položky při placení daně z příjmu). Rychle stoupá počet účastníků, kterým přispívá zaměstnavatel. Pro loňský rok bylo podle asociace typické opatrné, konzervativní investování, odpovídající složitému ekonomickému prostředí, ve kterém se penzijní fondy pohybovaly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít