Nastává doba předvolební, doba rabování

09. dubna 2009, 00:00 - Pavel Páral
09. dubna 2009, 00:00

Pejsek s kočičkou pekli dort a vypadalo to zhruba stejně, jako když Paroubek s Topolánkem sestavují vládu. Já rád Kohouta s Pecinou a tuze nerad Schwarzenberga. A já zase nerad Pecinu a Schwarzenberga tam přihodím, až se nebudeš koukat. A my, kdo půjdeme okolo k volbám a neprozřetelně ochutnáme, tak nám bude pořádně šoufl.

Autor: ČTK

Tak to ale chodí v pohádkách. A jen v pohádkách se taky mohou Paroubek a Topolánek na společném pečení dortu v poklidu dohodnout. Ve skutečnosti se to stane jen za velkého kvílení a nářku. Nejen těch dvou, ale i nás ostatních. To, co se bude nyní dít, ví každý, kdo v tuzemsku zažil a zblízka pozoroval předvolební atmosféru.

Kdo co urve

Začíná doba předvolebního rabování. Nejprve se zavřou kanceláře ministerských úředníků, kteří místo práce (co kdyby udělali něco, co se novému ministrovi nebude líbit) budou číst noviny a kout pikle, jak se dostat do lepší kanceláře a k lepšímu služebnímu autu.

Ve Sněmovně se spojí všichni protikrizoví bojovníci a zavedeme šrotovné i slevu na sociální pojištění. Zrychlíme odpisy, což sníží daňovou zátěž, ale obratem zase zvedneme sazby daně, takže krávě firmě dáme do dížky a potom nasadíme klystýr. Vyplatíme třináctý důchod, ale odmítneme jakoukoli penzijní reformu, čímž další generace důchodců odsoudíme k životu o žebrácké holi, s níž budou nadále klepat na dveře ministra financí. Zrušíme poplatky ve zdravotnictví, a aby zdravotní pojišťovny vyšly, tak nenápadně omezíme peníze na léčbu rakoviny, protože kdo na ni umře, už stejně nepůjde volit.

Pak se vymyslí vyšší přídavky na děti, mateřská, porodné, pohřebné, příspěvek na ekologické topení, protože bojujeme proti globálnímu oteplování, příspěvek na klimatizaci, protože se globálně otepluje. Minulé předvolební šílenství stálo něco kolem sedmdesáti miliard, z čehož se nakonec podařilo zhovadilostí za nějakých dvacet miliard po volbách zase seškrtat. Teď je ale krize a nějakých dalších sedmdesát miliard deficitu nikoho moc nerozhází. Nedávno analytik z Patrie David Marek spočítal, že jen dnes navržená protikrizová opatření vlády a opozice dohromady povedou ke schodku veřejných rozpočtů v roce 2010 ve výši šesti procent hrubého domácího produktu, tedy k částce kolem 250 miliard korun. Dluhopisy se však momentálně dost prodražují a úrok přesáhl šest procent. Prognózy jsou přitom jasné, dál to poroste. Jen nový deficit za příští rok by tak mohl pouze na úrocích stát kolem dvaceti miliard ročně, což je zhruba polovina státních výdajů na stavbu nových silnic a dálnic. A to nepočítáme s tím, že citelně podraží i dosavadní, více než bilionový dluh.

Paroubek se výhody vzdal

Současná politická krize se daňovým poplatníkům nepochybně značně prodraží. A to zatím neuvažujeme o dalších politických komplikacích, které mohou nastat. Například pokud bude na konci října zvolena nová vláda, tak bude vládnout do konce října 2012. A pokud pak dojde k těsnému volebnímu výsledku obdobně jako v roce 2006, tak to bude pěkný mazec, protože v únoru 2013 skončí funkční období prezidenta Klause, a pokud nebude do té doby šéf vlády a šéf Sněmovny, nastane neřiditelných chaos a ústavní krize. To by se dalo vyřešit tím, že nová Sněmovna co nejdříve schválí zákon o přímé volbě prezidenta, jenže s tím sociální demokraté nebudou souhlasit, protože v přímé volbě by mohl potřetí kandidovat Václav Klaus nebo, nedejbože, Miloš Zeman. A Jiří Paroubek by byl bez šance.

Prostě celá tahle situace vůbec neměla vzniknout, protože není výhodná pro nikoho kromě prezidenta Klause. I tomu Paroubkovi by se lépe střílelo do ODS, kdyby držela svou vnitřními spory smýkanou vládu, která by nic podstatného do konce letošního roku neprosadila a do jara příštího roku by pak už jen přežívala v předvolební křeči. Této výhody se šéf ČSSD v záchvatu mocichtivosti vzdal a teď evidentně neví, jak dál. Proto nyní vede jednání tak, aby co nejvíce Topolánkovi ztížil dojednání kompromisu a aby ho mohl vydávat za škůdce, který se nechce dohodnout. To ale podceňuje hlavního hráče v této hře, a tím je prezident Klaus, který samolibého sociálního demokrata nemiluje o nic více než Topolánka a rozhodně neplánuje, že mu půjde na ruku. Copak si Paroubek myslí, že ten pán na Hradě zapomněl, jak veřejně vzkazoval, že mu zakáže zahraniční cesty, co mu prováděl při návštěvě prezidenta Putina a samozřejmě hlavně to, co se dělo při poslední prezidentské volbě?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít