Nasmlouval jsem dvě miliardy

08. října 2007, 00:00 - Eva Marzini, Jaroslav Schejbal
08. října 2007, 00:00

Minulý měsíc byl u vlastníka strojírenské skupiny Wikov Industry Martina Wichterleho ve znamení plánů na příští rok.

Martin Wichterle, vlastník Wikov Industry:

„Velice detailně plánujeme kapacity na rok 2008, abychom věděli, co jsme a nejsme schopni vyrobit a dodat. Důležité je to zejména pro stanovování dodacích termínů,“ říká majitel strojírenského impéria.

Překvapení: Lidi jsou!

Letos již jeho společnosti uzavřely kontrakty za zhruba dvě miliardy korun. Za zmínku jistě stojí ten nedávný za 350 milionů korun na dodávku převodovek pro těžká důlní vozidla do Austrálie. Více než šedesát zařízení pro uhelné a rudné doly Pinkshou si objednal americký koncern Terex. Vozidla budou kvůli hmotnosti 250 tun a výšce více než sedm metrů montována v dolech. Přesun celého trucku s nosností 370 tun by totiž na velké vzdálenosti nebyl možný ani ekonomický.

Přestože v prvním čtvrtletí rozšíří své výrobní kapacity Wikov Industry o nový výrobní závod v Hronově, Wichterle už dnes ví, že to bude stále málo. Uvažuje tak i o tom, že by licenci na výrobu převodovek poskytl jiným firmám. „Je to ale strašně složitá záležitost, to někomu zadat. Navíc to všechno naráží na nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve strojírenství,“ konstatuje podnikatel.

Do nového závodu v Hronově se všakjeho firmě podařilo získat již 150 zaměstnanců, zbývá už jenom další padesátka volných míst. „Hodně mě to překvapilo, myslel jsem, že to bude větší problém. Těžší je to v Plzni, tam bych otevřít strojírenskou fabriku nikomu nedoporučoval,“ říká Wichterle.

Kytara místo bubnů

Za největší mimopracovní úspěch považuje to, že přemluvil dceru, aby si vybrala místo hry na bubny elektrickou kytaru. „Tím se podařilo alespoň o trochu snížit hladinu decibelů v našem domě,“ glosuje situaci s nadsázkou.

A slíbené zveřejnění místa, kde budou stát první Wichterleho větrníky? Zase nic. Prý je místo známo už na sto procent oproti srpnovým 99 procentům, ale situaci zkomplikoval vstup nového partnera. Tak snad příště.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít