Našlápnuto k další recesi

05. srpna 2011, 20:03 - Tomáš Pergler
05. srpna 2011, 20:03

Trhy

Světová ekonomika má za sebou další temný týden. Obavy investorů z recese ve Spojených státech a dalšího rozšíření krize v eurozóně vymazaly na akciových trzích 2,5 bilionu dolarů. Tomu, že se 5. srpen 2011 možná zapíše jako černý pátek na evropských burzách, nakonec nezabránila ani příznivější data o vývoji nezaměstnanosti v USA. Globální pokles na kapitálových trzích znovu ukázal hlavně na fatální chorobu starého kontinentu. Trhy ztratily důvěru v akceschopnost evropských politiků a daly to nemilosrdně najevo. Skepsi vyvolaly hlavně neshody politických lídrů v tom, jak zabránit expanzi dluhové krize do Itálie a Španělska. Svůj podíl na frustraci má také Evropská centrální banka (ECB), která kupovala irské a portugalské státní dluhopisy, italské a španělské ale nechala jejich osudu i poté, co se úrokové míry desetiletých bondů těchto zemí vyšplhaly nad psychologickou hranici šesti procent. „Mohla by to už ECB brát vážně, prosím?“ zanaříkal si Holger Schmieding, hlavní ekonom privátní banky Berenberg pro agenturu Bloomberg. Sami členové Evropské komise a ECB museli přiznat, že trhy reagují jinak, než se očekávalo po červencovém summitu, na němž se dohodlo navýšení gigantické finanční pomoci Řecku.
Asi v nejnezáviděníhodnější pozici se ocitl italský premiér Silvio Berlusconi. Bezradnost jeho administrativy dokazuje i nařízená razie v kancelářích mezinárodních ratingových agentur Standard & Poor’s a Moody’s. Ve skutečnosti je Berlusconi odkázán na to, na čem se dohodnou ostatní. Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy ho ostatně v pátek ani nepřizvali k mimořádným rozhovorům na rozdíl od španělského předsedy vlády José Luíse Zapatera.
Není vyloučeno, že globální otřes na akciových trzích si vyžádá koordinovanou odpověď na úrovni G20 podobně jako v roce 2008. Jak ale připomínají ekonomové, politici a finančníci mají k dispozici daleko skromnější možnosti řešení než tehdy. Úrokové sazby už v řadě zemí není kam snižovat a ani zvyšování fiskálních výdajů nepřichází v úvahu, vždyť dluhy přerůstají doslova přes hlavu. Bude zajímavé, s jakou razancí se do řešení zapojí Čína, která jako asi jediná z globálních hráčů může říci, že má dostatek, respektive nadbytek prostředků. (pto)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít