Našlápnuto k další recesi

05. srpna 2011, 20:03 - Tomáš Pergler
05. srpna 2011, 20:03

Trhy

Světová ekonomika má za sebou další temný týden. Obavy investorů z recese ve Spojených státech a dalšího rozšíření krize v eurozóně vymazaly na akciových trzích 2,5 bilionu dolarů. Tomu, že se 5. srpen 2011 možná zapíše jako černý pátek na evropských burzách, nakonec nezabránila ani příznivější data o vývoji nezaměstnanosti v USA. Globální pokles na kapitálových trzích znovu ukázal hlavně na fatální chorobu starého kontinentu. Trhy ztratily důvěru v akceschopnost evropských politiků a daly to nemilosrdně najevo. Skepsi vyvolaly hlavně neshody politických lídrů v tom, jak zabránit expanzi dluhové krize do Itálie a Španělska. Svůj podíl na frustraci má také Evropská centrální banka (ECB), která kupovala irské a portugalské státní dluhopisy, italské a španělské ale nechala jejich osudu i poté, co se úrokové míry desetiletých bondů těchto zemí vyšplhaly nad psychologickou hranici šesti procent. „Mohla by to už ECB brát vážně, prosím?“ zanaříkal si Holger Schmieding, hlavní ekonom privátní banky Berenberg pro agenturu Bloomberg. Sami členové Evropské komise a ECB museli přiznat, že trhy reagují jinak, než se očekávalo po červencovém summitu, na němž se dohodlo navýšení gigantické finanční pomoci Řecku.
Asi v nejnezáviděníhodnější pozici se ocitl italský premiér Silvio Berlusconi. Bezradnost jeho administrativy dokazuje i nařízená razie v kancelářích mezinárodních ratingových agentur Standard & Poor’s a Moody’s. Ve skutečnosti je Berlusconi odkázán na to, na čem se dohodnou ostatní. Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy ho ostatně v pátek ani nepřizvali k mimořádným rozhovorům na rozdíl od španělského předsedy vlády José Luíse Zapatera.
Není vyloučeno, že globální otřes na akciových trzích si vyžádá koordinovanou odpověď na úrovni G20 podobně jako v roce 2008. Jak ale připomínají ekonomové, politici a finančníci mají k dispozici daleko skromnější možnosti řešení než tehdy. Úrokové sazby už v řadě zemí není kam snižovat a ani zvyšování fiskálních výdajů nepřichází v úvahu, vždyť dluhy přerůstají doslova přes hlavu. Bude zajímavé, s jakou razancí se do řešení zapojí Čína, která jako asi jediná z globálních hráčů může říci, že má dostatek, respektive nadbytek prostředků. (pto)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít