Naši miliardu nedáme

30. května 2012, 16:02 - Vadim Fojtík
30. května 2012, 16:02

Pokud přijdeme o prostředky z rozpočtu, které nám patří, budeme se soudit se státem, tvrdí primátor města Ostravy Petr Kajnar

Reforma rozpočtového určení daní, jak ji připravilo ministerstvo financí, je podle primátora Ostravy Petra Kajnara jen součástí předvolební kampaně ministra financí Miroslava Kalouska a strany TOP 09. Kvůli novému systému přerozdělování daní Ostravě hrozí, že přijde o miliardu korun. Na reformě naopak vydělají menší města a obce. „Pokud chce udržet před volbami tuhle stranu po kupě, musí starostům něco dát. Navíc to dělá i s perspektivou toho, že poškodí konkurenční strany, tedy sociální demokracii a ODS,“ domnívá se Kajnar.

Patříte k největším kritikům připravovaných změn v rozpočtovém určení daní, proč? Rozpočtové určení daní musí projít revizí, protože dotace jsou v současné době rozděleny mezi obce a kraje nerovnoměrně. Nyní rozpočtové určení daní směřuje jen na obce a ignoruje rozdíly mezi celkovým příjmem na hlavu v jednotlivých krajích. Tak například Zlínský kraj – tedy obce včetně kraje – po rozpočítání celkové sumy na jednoho obyvatele dostává 11,6 tisíce korun na hlavu, plzeňský přes 16 tisíc a Praha více než 31 tisíc. To znamená, že Praha má téměř trojnásobek toho, co Zlínský kraj. To jsou základní údaje, z nichž by se mělo vyjít. Buď by se tedy mělo říci, že neexistuje důvod, proč by měl Zlínský kraj dostávat míň než třeba Středočeský, anebo by měly být důvody jasně pojmenovány. Je nutné stanovit určitý řád a kritéria, podle kterých se peníze budou rozdělovat.

O miliardy však přijdou všechna velká města včetně Prahy… Ano, reforma bere koeficient především čtyřem největším městům – Praze, Ostravě, Plzni a Brnu. Jenže Praha by měla přijít podle toho návrhu o dvě miliardy, což je s ohledem na její příjmy ve výši 45 miliard korun včetně kraje necelých pět procent příjmů. Zatímco Ostrava by měla přijít o miliardu korun, což je zhruba třináct procent z jejích celkových příjmů. Proto takové přerozdělení daní považuji za nemyslitelné. Ale platí to i pro ostatní města, jako je Plzeň a Brno.

Pokusíte se průběh reformy zvrátit? Požádám prostřednictvím poslanců ve sněmovně o interpelaci ministra financí Miroslava Kalouska. Ať ukáže, jaké je rozdělení daňových příjmů na jednoho obyvatele po jednotlivých krajích. Předpokládám, že severní a jižní Morava budou mít nejméně, protože pokud se dnes podíváme čistě na dotace z rozpočtového určení do krajů na obyvatele, tak nejméně má Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. A to právě proto, že Brno a Ostrava mají více peněz na obyvatele, než je průměrný příjem obcí v České republice. To je dáno historicky. Dříve existovaly okresy a v nich města a obce, s výjimkou Brna, Ostravy a Plzně. Tato města převzala funkci okresů včetně financování některých služeb, jako jsou třeba domovy důchodců. V době, kdy se rušily kraje, navíc od nich tato města převzala divadla, filharmonii, dětské domovy a další služby, a to včetně jejich financování. Proto měla ta tři města zvláštní koeficient financování a majetek, který ostatní obce neměly. V případě Ostravy to činilo miliardu korun navíc. Pokud nám tuhle částku teď vezmou, nebudeme schopni zmíněné služby financovat. Já se s tím nesmířím, protože je to politicky zlovolná účelová záležitost ministra Kalouska nebo TOP 09. Zatím pro starosty nic neudělali. Na ostravském magistrátu mám k dispozici aparát několika set lidí, který mi se vším pomáhá, kdežto starosta malé obce má stejné starosti, zodpovídá za vodu, územní plán nebo dopravu, ale na rozdíl ode mne nemá žádný aparát ani jinou pomoc. Nové rozpočtové určení daní by starostové mohli ocenit, jenže není možné vzít finance velkým městům. Moje stanovisko je následující: klidně o miliardu korun přijdu, ale ať si kraj vezme zpět filharmonii, nemocnici a podobně, to je ta miliarda, kterou na to máme.

Tvrdíte, že změna rozpočtového určení daní je úplatek ministra financí Kalouska starostům? Je to tak, tak to vnímám. Zatím jim nenabídl nic jiného než křeslo ministra kultury, což pár set starostů asi neuspokojí. Pokud chce udržet před volbami tuhle stranu po kupě, musí starostům něco dát. Navíc to dělá i s perspektivou, že poškodí konkurenční strany, tedy ČSSD a ODS. Stejně tak poškodí Plzeň, Ostravu a Brno, které reformu odnesou nejhůře. Jsem totiž přesvědčen, že Praha dostane kompenzace.

Co bude Ostrava dělat, pokud o zmíněnou miliardu přijde? Budeme se soudit se státem. Myslím, že je to věcně chybné rozhodnutí, protože my zmíněnou miliardu dostáváme, abychom udržovali nám svěřený majetek. Nemyslím, že je také možné, aby si šéf politické strany udělal kampaň, která nám znemožní financovat majetek města. Jsem pevně přesvědčen, že tam prostor pro spor se státem existuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít