Naše kotle hřejí i severní Afriku

24. června 2010, 05:15 - Tomáš Stingl
24. června 2010, 05:15

Bohumínská firma Viadrus pořádně zatopila půlce světa. Společnost s více než stoletou tradicí vyváží kotle i do zemí, kde už je tak jako tak docela teplo. Třeba do Austrálie nebo do severoafrických států. Firma teď zvyšuje obchodní ofenzivu a chce se masivněji prosadit na evropském trhu.

Loni vyvezla firma Viadrus do světa celkem 50 tisíc kotlů.

Autor: Viadrus

Topenářská výroba má v Bohumíně tradici už od roku 1885. Dělaly se tu radiátory, krbová kamna a v roce 1966 zde byl vyroben také první kotel. S jejich produkcí pokračuje dodnes společnost Viadrus, jež patří do akciové společnosti ŽDB Group ze skupiny KKCG Industry.

Zatímco před sametovou revolucí se bohumínský podnik v prodeji svých výrobků omezoval na Československo a sovětský blok, od devadesátých let začal obchodně dobývat jeden trh za druhým i v jiných regionech. Podle Lenky Otrubové, která výrobky Viadrus prodávala již v několika zcela odlišných zemích, je dnes vlastně jednodušší vypočítat, kam firma své zboží nedodává.

„Z těch klíčových trhů neobchodujeme snad jedině s Čínou. Tam totiž dovezete jenom jeden kotel v životě a pak už nikdy žádný,“ říká Otrubová v narážce na často diskutované kopírování výrobků čínskými firmami.

Jinak se ale společnosti daří v Evropě i na ostatních kontinentech. Vedle toho, že je v prodeji kotlů na tuhá paliva jedničkou na domácím trhu, je také evropským lídrem. Loni vyvezla do světa téměř 50 tisíc kotlů za více než půl miliardy korun.

Železitá voda nevadí Poptávka přitom přichází i z oblastí, kde by laik vzhledem k horkému klimatu očekával spíš velkou prodejnost mrazáků a slunečních brýlí. Loni byl například velký zájem o litinové radiátory Viadrus v Jordánsku, severoafrickém Tunisu či Alžírsku. „I když to nám Středoevropanům tak nepřipadá, i v těchto zemích bývá v některých fázích dne nebo v některých ročních obdobích docela chladno. Takže i tam potřebují topenářskou techniku. A pak je tu jedna zvláštnost – na severu Afriky mají vodu, která má mimořádně vysoký obsah železa, což většině obvyklých radiátorů škodí. Naše litinové radiátory ale tuhle vodu snášejí dobře, takže je o ně zájem,“ vysvětluje Lenka Otrubová. Firma vyřizuje některé neobvyklé zakázky na jiné kontinenty. „Do Austrálie jsme na klíč dodávávali speciální olejový kotel. Trochu překvapením pro nás byla také poptávka z Kanady. Ta má spoustu lesů a je známa svými dřevěnými peletami. Ale Kanaďané od nás kupodivu nechtěli kotle na pelety, ale na uhlí,“ říká Otrubová. První ligou pro kotle je Skandinávie**

Jestliže severní Afrika je pro radiátory trhem trochu nečekaným, oblastí zaslíbenou a prubířským kamenem pro všechny firmy vyrábějící topenářskou techniku je naopak studená Skandinávie. „Zákazníci tam očekávají naprosto precizní výrobek a servis. Je to, co se týče kotlů, taková první liga a samozřejmě musíte počítat s velkou konkurencí. Na druhou stranu nikde na světě jsem neviděla tak profesionální přístup k obchodnímu jednání, jako ve Švédsku nebo Norsku. Vaši partneři přijdou na vteřinu přesně, schůzka je rychlá, trvá půl hodinky, jde se přímo k věci. Vyřešíte věcně obchod a vše, co dohodnete, do puntíku platí. V porovnání například s arabským způsobem obchodního jednání je to příjemná změna,“ říká Otrubová.

I přes exportní úspěchy má firma ještě další velké ambice a chce svůj podíl na světovém trhu zvyšovat. V posledních čtyřech letech proto také požádala o pomoc českou vládní proexportní agenturu CzechTrade, jež jí pomáhá otevírat nové trhy. V současnosti se tak firma pokouší prosadit na stěžejních světových trzích.

Na domácím i světovém kolbišti jsou přitom bohumínské společnosti konkurentem především výrobky značek Vaillant, Buderus, Viessmann, z tuzemských je to například značka Dakon. Viadrus chce ale jim i dalším producentům z prodejního koláče dále ukusovat a v dohledné době obsadit podstatnou část evropského trhu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít