Naše duše vyzařuje na povrch skrz naše oblečení,

29. října 2002, 00:00 - (na)
29. října 2002, 00:00

říká v rozhovoru vizážista Michal Zachar Michal Zachar se již 14 let věnuje jednotlivcům i firmám a pomáhá jim při utváření celkového image. Kromě klasického poradenství v oblasti oblečení a make-upu se orientuje i na další důležité faktory, jakým je mimo jiné ineverbální komunikace.

říká v rozhovoru vizážista Michal Zachar

Michal Zachar se již 14 let věnuje jednotlivcům i firmám a pomáhá jim při utváření celkového image. Kromě klasického poradenství v oblasti oblečení a make-upu se orientuje i na další důležité faktory, jakým je mimo jiné ineverbální komunikace. Je lektorem Make-up Academy a členem sdružení vizážistů Pei.

Můžeme se naučit mít šmrnc, nebo je to dar, se kterým se musíme narodit?

V rozené máme např. dýchání, spánek, příjem a výdej potravy, rozmnožování. Mít svůj styl, eleganci a vkus se však učíme po celý život. Je to náš osobní estetický úsudek, podléhající průběžným změnám. Tvoří jej estetická vnímavost, všeobecné vzdělání, zkušenosti i osobnost dotyčného jedince. Dá se mu naučit.

Hvězdy showbyznysu mají své módní návrháře a stylisty.Jsou podobné služby dostupné i široké veřejnosti?

Tyto služby jsou vhodnější právě pro širokou veřejnost, která je schopna ocenit jejich široký záběr. Proměna hvězdy showbyznysu je laděna s určitým efektem, který je většinou pro běžný život hůře napodobitelný. Moje představa, kterou ve své práci i realizuji, je klientky a klienty naučit pracovat se svou vizáží tak, aby na konci tohoto procesu byli zcela samostatní a používali mě hlavně na speciální příležitosti.

Jaký typ žen těchto služeb nejčastěji využívá?

Všechny věkové i sociální kategorie. Největší množství dotazů a změn je při vystřídání zaměstnání nebo posunu na pracovní pozici. Menšinu, což je pro ženy i nás muže obrovská škoda, tvoří dámy, které se prostě chtějí líbit. Ty jdou za změnou především kvůli sobě samým, nikoliv na přání či rozkaz někoho jiného.

Co by nemělo chybět v šatníku moderní ženy? Na co bychom měly dbát při nakupování garderoby?

Co se týká šatníku a jeho uspořádání - preferuje se individualita a osobitost. To znamená více prvků vzájemně kombinovatelných. Důraz je kladen stále více na doplňky a jejich perfektní zpracování. Dle mého názoru tvoří image detaily. Doplňky jsou hlavními detaily naší vizáže. Při výběru oblečení dávejte důraz nikoliv pouze na kvalitu materiálů, ale i na kvalitu zpracování. Hitem příštího roku budou opět kratší sukně, takže by rozhodně neměly v šatníku chybět.

T ato rubrika je určena především podnikatelkám. Existují v oblékání pravidla, která by tyto ženy měly striktně dodržovat, nebo je v dnešní době dovoleno už téměř všechno?

Společenské konvence jsou dnes vůči ženám otevřenější než, řekněme, na počátku minulého století. To však neznamená, že se v naší kultuře nevyskytují ustálená pravidla chování, která bychom raději neměli překračovat. Příkladem budiž pravidlo, že pod světlou až průhlednou blůzku si nevezmu černou podprsenku. Kolik žen ho ale dnes a denně porušuje? Etiketa pro ženy v pravém slova smyslu neexistuje, a pokud s ní někdo přijde, bývá to většinou kvůli penězům. Pro manažerky používající sako by, stejně jako pro pány, mělo platit, že pod ním nosí košile či blůzky s dlouhým rukávem. Základem poradenství je ladit individuálně směrem k typu, tvaru postavy, pracovnímu zařazení, charakteru firmy. Pokud se tyto věci nezapojí při přípravě image - není většinou stravitelný. Stylista vyhazuje čas a klientka peníze i další zájem o tento typ služby.

Jaké jsou podle vás nejčastější stylové prohřešky? Co si myslíte například o vzorovaných punčocháčích?

Stylové prohřešky vnímám jako nepochopení toho, čeho (a hlavně jakým způsobem) chci dosáhnout. Vzhled by měl odpovídat tomu, o čem dnes na jednání mluvím. Stejně se dá vybrat barva oblečení vhodná pro situace výbušné, zvednutí platu nebo uklidnění manžela.Vzorované punčochy jsou super, chci-li zdůraznit svou ženskost a nohy. Na pracovní schůzky jsou však naprosto nevhodné. Tam má být pozornost sváděna jiným směrem.

Říká se, že šaty dělají člověka. Mají také kouzelnou moc, abychom se my sami cítili lépe?

Šaty o nás prozrazují každou chvíli, kdy je nosíme, dle svých barev a tvarů tolik, že bychom se asi divili, co všechno máme napsáno ve svém image. Všechno! Naše duše vyzařuje na povrch právě skrz naše oblečení. A pokud platí, že člověk má rád především sám sebe, měl by už konečně přestat naslouchat různým našeptávačům a věnovat se hlavnímu zákazníkovi svého image - totiž sám sobě. Naučit se mít rád sám sebe a sebevědomí - to jsou kouzla, díky kterým se ti lidé, kteří již svého vizážistu mají, cítí lépe.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít