Náš člověk v Budapešti: Švagrovské šarvátky

25. února 2014, 09:21 - Gregor Martin Papucsek
25. února 2014, 09:21

Maďarský ministr zemědělství Sándor Fazekas a jeho rakouský kolega Andrä Rupprechter se spolu nebaví. Měli se sejít koncem ledna, ale Rakušan se na mezinárodní akci Grüne Woche (Zelený týden) v Berlíně opět pustil do maďarských regulí kolem vlastnictví půdy. Proto mu Fazekas vzkázal: Nepovažuji za potřebné setkat se s člověkem, který permanentně uráží Maďary.

S ohledem na dlouhou společnou historii se obě strany dosud považovaly za „švagry“. Hlavně když šlo o lehčí oblasti společných zájmů, například fotbal. Familiárním vztahům je ale konec, protože budapešťské motto zní: Maďarskou půdu Maďarům (a ne Rakušanům).

V plné míře ho odráží zákon o půdě přijatý v parlamentu loni na podzim a nedávno s drobnými změnami opět potvrzený. V legislativě přes úpravy zůstala tvrdá omezení vůči cizincům. Majiteli půdy mohou být pouze ti, pro které je zemědělství způsobem života, vlastník může žít maximálně ve dvacetikilometrovém okruhu od pozemku, který obhospodařuje.

Koupi schvalují místní „půdní komise“, které zkoumají zázemí zájemce. Cizí občan musí mít povolení k pobytu tři roky, až tehdy mu vzniká nárok na koupi maďarské půdy. Omezení platí i v jiných zemích, ale Rakušané jsou nervózní kvůli takzvaným kapesním smlouvám, tedy dřívějším ilegálním dohodám. Rakouští kupující a maďarští prodávající je schovávali a chtěli legalizovat v okamžiku vypršení moratoria na vlastnictví půdy pro cizince, čili po 1. květnu.

Půdu si gazdové z Burgenlandu mezitím fingovaně pronajímali a denně ji přes hranice na traktorech jezdili obrábět. Teď na ni má předkupní právo stát, nelegálně nabytý majetek může dokonce zkonfiskovat bez náhrady. Podvodníkům hrozí až tři roky vězení. Odhady přitom hovoří o dvou stovkách rakouských hospodářů, kteří takto obrábějí 200 tisíc hektarů.

„Vídeň brání kapesní smlouvy, podvodníky a spekulanty,“ rozčiloval se nedávno Fazekas, který je rozčertěný, jako když uherští kuruci bojovali proti habsburským labancům. Za Vídeň se ale v této válce dost možná postaví Brusel. Evropská komise si totiž na maďarský zákon chce posvítit, protože má podezření, že omezuje svobodný pohyb kapitálu.


Čtěte také:

Zemědělskou půdu budou moci vlastnit pouze maďarští malorolníci

Maďarsko se strachuje o levnou půdu i rolníky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít