Náš člověk v Budapešti: Fackovací panák

21. září 2012, 11:18 - Gregor Martin Papucsek
21. září 2012, 11:18

Už přes dva roky – od volebního vítězství strany Fidesz v čele s Viktorem Orbánem – trvá zápas mezi vládou a guvernérem Maďarské národní banky Andrásem Simorem. V současnosti se zdá, že bankéř začíná prohrávat. Tak lze hodnotit fakt, že monetární rada na srpnovém zasedání poprvé rozhodla o snížení základní úrokové sazby proti jeho vůli. Jak je možné, že guvernér centrální banky nedokáže prosadit opatření, která jsou v souladu s jeho filozofií, tedy starostí o zkrocení inflace? Jednoduše.

V sedmičlenné měnové radě je od jara v menšině interní trojice (guvernér a dva náměstci) vůči vládou jmenované čtveřici externistů. Simor vždy neoblomně odolával soustavnému tlaku na banku. I teď prohlásil, že pro snížení úrokové sazby nenastal pravý čas, protože základy ekonomiky jsou stále slabé. Tak ho přehlasovali a úroková míra se ze sedmi procent snížila o čtvrt procentního bodu. Pravda, nenastalo nějaké zemětřesení, forint mírně oslabil, ale vzápětí začal posilovat.

Taková drobná opatření nenapáchají výraznější škodu, pokud do ní nepočítáme zpochybnění důvěry Maďarské národní banky.

Napětí přitom bylo dost silné i tak – vláda Simora označila za offshore-rytíře, protože měl firmu zaregistrovanou na Kypru. Snížení stropu příjmů všech, kteří dostávají peníze z centrálního rozpočtu, tedy i guvernéra banky, na dva miliony forintů měsíčně (zhruba 176 tisíc korun), bylo namířené též proti němu. Simor se zase nahlas vymezoval vůči EU, která pak vznášela výhrady k nezávislosti banky i vůči celkové politice Orbánovy vlády mířící proti bankám.


Čtěte také:

Singer v hodnocení Global Finance obstál, porazil i Tricheta

Maďarští odboráři vyrazí v sobotu do ulic

Maďarská vláda zachraňuje masný průmysl


Teď se čeká na další zasedání monetární rady plánované na 25. září a na další snížení úrokové míry. Simorův bonmot, že bankovní systém není fackovací panák, se tak zřejmě posune. Tím fackovacím panákem se stane on sám.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít