Náš člověk v Bratislavě: Tobě zaplatím rád, tobě ne

01. června 2012, 11:13 - Edita Muchová
01. června 2012, 11:13

V poslední době se stále mluví o velkých tématech – šetření a závazku k EU snížit dluh. Aby na slovenském písečku nikdo nemohl na nikoho ukazovat prstem, že se nezapojil, překypují všichni ochotou pomoci z vlastní kapsy. Výjimkou nejsou ani živnostníci.

„Máme zájem přispět ke konsolidaci veřejných financí,“ řekl šéf Slovenské živnostenské komory Vojtech Gottschall. Vedoucí Slovenské asociace malých a středních podniků Vladimír Sirotka prohlásil, že do státní kasy rádi zaplatí zvýšené daně či odvody. Inu, na „rozsudek smrti“ nečekali dlouho. Ministr práce Ján Richter tento týden oznámil změnu výpočtu odvodů.

V několika krocích se chce vláda do čtyř let dostat k úrovni, kdy budou malí podnikatelé platit odvody vypočítané z celkového základu daně, dnes je to zhruba z půlky. „Chceme, aby živnostník při odchodu do důchodu nebyl odkázán na dávky,“ vysvětlil Richter. I Gottschall po jednání uvedl, že krok alespoň částečně přispěje k zlepšení sociálních podmínek této skupiny v budoucnu. Zároveň upozornil, že na jeho odsouhlasení má mandát od slovenských svazů a sdružení.

Kupodivu jde o organizace, jež stály na frontové liniI v boji s vládou Ivety Radičové, když jim chtěla sebrat byť jen euro. Dnes se ale tváří účastně a už jim nevadí ani vyšší odvody, ani uvažované zrušení paušálních výdajů či zavedení stropů na ně. Ještě v září živnostníci tvrdili, že chtějí 40procentní výdaje zachovat a odvod sociální pojišťovně snížit.


Čtěte také: Fico hledá práci mladým, hrozí fiasko


„Naše připomínky se netýkají úzké skupiny lidí. Každý desátý občan na Slovensku podniká buď na základě živnostenského oprávnění, nebo v malé rodinné s. r. o.,“ tvrdil tehdy Sirotka.

I Smer-SD mění rétoriku. Nynější státní tajemník v rezortu financí Peter Pelegrini řekl o tehdy navrhovaných změnách, že jde jen o vytahování peněz z kapes malých podnikatelů.

Jeho kolega, teď státní tajemník na ministerstvu práce Branislav Ondruš zase mluvil o nejtvrdším projevu neliberální politiky. „Reforma zasáhne každého občana, zasáhne ho jako zemětřesení s amplitudou pět až šest,“ horlil tehdy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít