Náš člověk v Bratislavě: Tobě zaplatím rád, tobě ne

01. června 2012, 11:13 - Edita Muchová
01. června 2012, 11:13

V poslední době se stále mluví o velkých tématech – šetření a závazku k EU snížit dluh. Aby na slovenském písečku nikdo nemohl na nikoho ukazovat prstem, že se nezapojil, překypují všichni ochotou pomoci z vlastní kapsy. Výjimkou nejsou ani živnostníci.

„Máme zájem přispět ke konsolidaci veřejných financí,“ řekl šéf Slovenské živnostenské komory Vojtech Gottschall. Vedoucí Slovenské asociace malých a středních podniků Vladimír Sirotka prohlásil, že do státní kasy rádi zaplatí zvýšené daně či odvody. Inu, na „rozsudek smrti“ nečekali dlouho. Ministr práce Ján Richter tento týden oznámil změnu výpočtu odvodů.

V několika krocích se chce vláda do čtyř let dostat k úrovni, kdy budou malí podnikatelé platit odvody vypočítané z celkového základu daně, dnes je to zhruba z půlky. „Chceme, aby živnostník při odchodu do důchodu nebyl odkázán na dávky,“ vysvětlil Richter. I Gottschall po jednání uvedl, že krok alespoň částečně přispěje k zlepšení sociálních podmínek této skupiny v budoucnu. Zároveň upozornil, že na jeho odsouhlasení má mandát od slovenských svazů a sdružení.

Kupodivu jde o organizace, jež stály na frontové liniI v boji s vládou Ivety Radičové, když jim chtěla sebrat byť jen euro. Dnes se ale tváří účastně a už jim nevadí ani vyšší odvody, ani uvažované zrušení paušálních výdajů či zavedení stropů na ně. Ještě v září živnostníci tvrdili, že chtějí 40procentní výdaje zachovat a odvod sociální pojišťovně snížit.


Čtěte také: Fico hledá práci mladým, hrozí fiasko


„Naše připomínky se netýkají úzké skupiny lidí. Každý desátý občan na Slovensku podniká buď na základě živnostenského oprávnění, nebo v malé rodinné s. r. o.,“ tvrdil tehdy Sirotka.

I Smer-SD mění rétoriku. Nynější státní tajemník v rezortu financí Peter Pelegrini řekl o tehdy navrhovaných změnách, že jde jen o vytahování peněz z kapes malých podnikatelů.

Jeho kolega, teď státní tajemník na ministerstvu práce Branislav Ondruš zase mluvil o nejtvrdším projevu neliberální politiky. „Reforma zasáhne každého občana, zasáhne ho jako zemětřesení s amplitudou pět až šest,“ horlil tehdy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít