Náš člověk v Austrálii: Konec věku Vodnáře

19. června 2014, 08:46 - Saša Blau
19. června 2014, 08:46

Je pondělí dopoledne, obloha je modrá a provinční městečko, po jehož hlavní třídě se procházím, vypadá jako desítky jiných australských venkovských sídel. Něco je ale jinak. Na vysokých štítech jednopatrových domů z konce 19. století, které lemují hlavní třídu, jsou ručně malované výjevy ráje na zemi. Z postranní uličky mě náhle osloví mladík ve slunečních brýlích.

„Hydro? Buš?“ ptá se. Když kývnu, posadí mě na lavičku a někam odběhne. Zatímco čekám, usmívají se na mě další dealeři. „Už dostáváš?“ ptá se rutinně asi čtyřicetiletá teta. V jejím hlase není ani stín strachu před zákonem.

Obrýlený mladík se vrací se dvěma pytlíky marihuany. V jednom jsou sušené palice pěstované venku na slunci, ve druhém zboží produkované průmyslově pod zářivkami. Asi čtyřgramový pytlík stojí 50 dolarů, tedy tisíc korun. Ceny podobné jako v Praze. Jak je možné, že tady, v městečku Nimbin asi sto kilometrů od východního pobřeží Austrálie, policie toleruje prodej drogy, která je ve zbytku země zakázaná? Odpověď je třeba hledat v historii.

Skupina vysokoškoláků ze Sydney dostala kdysi nápad uspořádat v Austrálii podnik podobný Woodstocku, tedy festivalu, jímž vrcholila éra hippies ve Spojených státech. Svou akci pojmenovali Aquarius, čímž chtěli říci, že se hlásí k věku Vodnáře, tedy alternativním myšlenkám, které oslavoval Woodstock.

Čtvrtý a poslední Aquarius se odehrál v roce 1973 v ospalém zemědělském městečku Nimbin a změnil ho jednou provždy. Zdejší Aquarius měl takový úspěch, že se po jeho skončení řada účastníků rozhodla v Nimbinu zůstat. Někteří utvořili velké skupiny – komuny, které společně koupily půdu v okolí a na ní začali hospodařit. Jiní upřednostňovali samostatnost.

„Do Nimbinu jsem přišel před třemi lety z Gosfordu u Sydney,“ říká Calin, prošedivělý malíř, a potahuje z nacpané dýmky. Marihuanový kouř se vznáší i nad ostatními stoly v kavárně na promenádě. „Přišel jsem sem, protože jsou tu vzdělaní lidé a nikdo se tu na mě nedívá jako na toho bláznivého hipíka,“ vysvětluje.

Zato bývalá knihovnice Kathy patří k původním hippies. Žije v uzavřené komunitě Tuntable Falls, která se stále řídí myšlenkami antikonzumerismu a rovnostářství. Kathy považuje Nimbin za úspěch, ale vadí jí, že pro většinu lidí je to jen to město, kde se dá koupit tráva. „Spousta lidí na tom tady vydělává, jde jim o peníze. Lidé zapomněli, že tady šlo o věk Vodnáře,“ říká hořce.


Čtěte také:

Náš člověk v Austrálii: Lidé v pustině

Náš člověk v Singapuru: Asijský sumář

Saša Blau: Ztracen v KL

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít