Náš člověk regulátor

14. ledna 2011, 14:26 - Tomáš Plhoň
14. ledna 2011, 14:26

Finanční trhy

Evropská unie se už od počátku globální krize snaží upravit nastavení finančního trhu tak, aby k žádné podobné události v budoucnu nemuselo dojít. A pokud někdo většinu návrhů vytrvale odmítal a kritizoval, byli to především Češi. Přesto je to právě tuzemský zástupce, kdo se dostal do vedení jedné z nových evropských regulačních institucí. David Rozumek, dosud ředitel sekce dohledu nad kapitálovými trhy v České národní bance, byl minulý týden zvolen jedním z šesti členů představenstva Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA).
„Skutečně jsme řadu podobných opatření kritizovali, ale právě proto je naše kandidatura v rámci této strategie vhodná. Chceme být v těch agenturách slyšet, ovlivnit směr jízdy vlaku, který se právě rozjíždí,“ řekl Rozumek týdeníku EURO. Funkce, kterou tímto Češi v rámci evropského dohledu získávají, není ani v nejmenším bezvýznamná. Zmiňovaná agentura bude totiž vytvářet regulaci pro všechny členské státy a její nařízení budou v podstatě nezpochybnitelná. Nemusí je přitom schvalovat parlament, komise ani rada ministrů.
„V současnosti se doopravdy neví, jak přesně bude agentura fungovat. Spousta procesů ještě nebyla nastavena a bude nutné prakticky vymezit roli nového orgánu vůči ostatním evropským institucím,“ vysvětluje Rozumek s tím, že jistá není ani frekvence setkávání v rámci agentury, která budou probíhat v Londýně. Ve své dosavadní funkci v ČNB chce Rozumek dál působit.
„Jsem dalek toho přeceňovat tento úspěch, natož naše možnosti ovlivňovat činnost nově vzniklých agentur. Toto jmenování je ale rozhodně odrazem našeho maximálního úsilí o to, aby v nově vznikajících institucích, jež budou ovlivňovat evropský finanční trh, byli alespoň zástupci ‚nových‘ zemí EU, zemí, jejichž finanční sektory nemuseli zachraňovat daňoví poplatníci,“ prohlásil v oficiální zprávě guvernér České národní banky Miroslav Singer.
Hovoří-li o nových zemích, nemá tím na mysli jen Česko. Mezi šesticí členů správní rady je totiž také zástupce Maďarska. Výhodou pro posílení českého zájmu je také účast Německa, Finska a Švédska, tedy států s velmi podobným názorem na fungování bankovního trhu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít