Národ sobě

24. května 2012, 12:07 - Alena Prokopová
24. května 2012, 12:07

Ultimativní „národní“ projekt vstoupil do českých kin. Historické drama Lidice podporované cílenou reklamou i samospádem mediálních reakcí nabízí nekonfliktní pohled na české dějiny.

Historické drama Lidice podporované cílenou reklamou i samospádem mediálních reakcí coby ultimativní „národní“ projekt vstoupilo do českých kin. Takový snímek čas od času vyprodukuje každá kinematografie, ať už jde o iniciativu producentů či o státní objednávku. Právě ta v socialistickém Československu dala vzniknout řadě titulů podporujících panující ideologii. Pokud jde o heydrichiádu, kterou se zabývá nový film režiséra Petra Nikolaeva, vybaví se především Atentát (1964) a normalizační velkofilm Sokolovo (1974). Do obou snímků se obtiskla doba jejich vzniku: Jiřímu Sequensovi uvolnění poměrů na počátku šedesátých let dovolilo natočit relativně apolitický film. Otakar Vávra naopak směl natočit jen agitku (stěží zapomenete na scénu, v níž lidičtí muži tváří v tvář popravčí četě vzývají komunistickou stranu). Po roce 1989 vzniká historických filmů výrazně méně, protože při jejich financování nelze plně vytěžit stát. Jediným novodobým „velkým“ titulem z druhé světové války zůstává deset let starý Tmavomodrý svět Jana Svěráka, při jehož natáčení mohl být díky britským koproducentům překročen rozpočet 200 milionů korun (ten je dodnes na domácí poměry výjimečný). Nákladnému žánru velkofilmu se vyhnula jak tragikomedie Jana Hřebejka Musíme si pomáhat (2000), tak drama Marka Najbrta Protektor (2009), jež producent Pavel Strnad pořídil jen za 44 milionů.
V souvislosti s Lidicemi, které s rozměrem velkofilmu kalkulují, se obvykle uvádí rozpočet kolem 70 milionů, což je srovnatelné se „sudeťáckým“ Habermannovým mlýnem (2010). Ten sice mohl mít rozpočet o sedmnáct milionů vyšší díky koproducentům z Rakouska a Německa, už ve scénáři však ohled na tamní publikum vedl ke kontroverzním úlitbám. U Lidic to bylo nemožné: genocidou obyvatel kladenské obce, od níž příští rok uplyne sedmdesát let, se totiž nacisté pyšnili. Stěží tedy mohli být ve filmu zobrazeni se sympatiemi. Méně bizarní než představa německého partnera bylo partnerství s Polskem, kde nedávno vznikl obdobný „vlastenecký“ velkofilm Katyň (2007). Ze spolupráce s polskou stranou však sešlo, protože sehnala prostředky pouze z veřejných zdrojů, což by podle producenta Lidic Adama Dvořáka znemožnilo naplnění podmínek grantového programu českého ministerstva kultury. Vzniklé finanční problémy se řešily i prostřednictvím národní sbírky (na film nakonec přispěla města Praha či Kladno a jedním z hlavních partnerů filmu je Česká zbrojovka). Takto pojatý projekt ve stylu „národ sobě“ ale prakticky vyloučil kontroverznější přístup k látce, jaký mohli zvolit Hřebejk a Najbrt, kteří prostřednictvím dobové látky kritizovali negativní rysy české povahy. Lidice jsou tak oficiózním, pozitivistickým dílem – a nemá přitom smysl spekulovat, zda by film pojednala jinak Alice Nellis, která režii kvůli nemoci musela přepustit méně osobitému Nikolaevovi. Lidice reklamně vlasteneckým způsobem oslavují krásu české krajiny a venkovskou idylu. Využívají bezvýhradně sympatické hrdiny, jejichž tragický osud ve výsledku vymazává jejich „pochopitelné“ soukromé hříchy (manželská nevěra a zrada na kamarádovi ve vztahu k atraktivním ženám – což je mimochodem motiv, jejž lépe využil už Tmavomodrý svět). Fakta jsou harmonizována ve prospěch „potřebných“ obrazů. Nenápadně je zvýrazněn hrdinský postoj lidického faráře a žena, která unikla smrti, protože neměla v Lidicích stálé bydliště, ve filmu hrdě odmítá záchranu. Bezvýhradné sympatie si vynucuje i hlavní protagonista v podání Karla Rodena, jehož osudy inspiroval jediný přeživší lidický muž, který v době masakru seděl ve vězení za synovraždu.
Nekonfliktní Lidice se budou dobře prodávat do zahraničí a zvýší si návštěvnost díky povinným školním představením. Budou se nejspíše líbit, protože nabízejí „hezký“ a nekonfliktní pohled na české dějiny.To národu zvedne sebevědomí možná více než nějaké vítězství v hokeji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít