Narkomani v rouše rolnickém

01. prosince 2009, 12:02 - redakce
01. prosince 2009, 12:02

(EURO 47/2009)

S velkým zájmem jsem si přečetl článek Narkomani v rouše rolnickém (EURO 47/2009) o blahobytu bohatě dotovaných českých zemědělců. A zvedl mě ze židle. Dotace skutečně dostáváme, ale všechno je jinak, než píše Táňa Králová. Peníze z dotací totiž nekončí v kapse zemědělce, ale u jeho dodavatelů a odběratelů, kteří sanují svou neefektivní výrobu a vytvářejí zisk. Cena dodavatelů a odběratelů je totiž kalkulována tak, že je pod náklady zemědělce a počítá s příslušnou dotací. Je tedy v konečném důsledku dotován zemědělec? Kdyby byla pravda jen polovina, co napsala, většina národa by už dávno byla dotovaným zemědělcem a měla by se jako pověstné prase v žitě. Opravdu si autorka myslí, že je v zemědělství nával lidí? Škoda že třeba nevzpomněla závratné mzdy v oboru. Musela by je však rozpočítat na skutečně odpracované hodiny, soboty, neděle, a nikoli na ty vykazované pro státní úředníky s dodržením všech bezpečnostních přestávek a dalších nesmyslů. Průměrná mzda v zemědělství je zhruba o sedm tisíc korun nižší, než činí průměr v ČR. A to je počítáno na osmihodinovou, nikoli na skutečnou pracovní dobu. Máme tedy spousty peněz, ale takhle špatně se platíme? Tomu nerozumím.
Za takové tendenční argumenty by se nemusel stydět ani Milouš Jakeš ve slavném projevu o bojlerech (myslel brojlery – pozn. red.). Bylo by na čase napsat pravdu o situaci v zemědělství – nejen to, co se hodí. Doporučuji na rok zanechat novinářské práce a zkusit blahobyt podnikání v zemědělství. Pak by autorka napsala na toto téma zcela jiný článek. A třeba i s omluvou za totální neinformovanost.

Jiří Řehák, Přestavlky u Čerčan, jirkarehak@atlas.cz

Je smutné, že vznikají články, jako je Narkomani v rouše rolnickém. Svědčí to o blahobytu a „rozežranosti“ Evropanů. Nebudu s autorkou polemizovat, protože buď informace nemá, nebo je cíleně přehlíží. Škoda jen že v žaludku podobných lidí, jako je ona, leží zemědělci. Tedy producenti potravin, bez kterých by nepřežili ani měsíc. Namísto toho by se měli zabývat skutečnými problémy této společnosti. Z EU i státního rozpočtu jsou financované stavby a soukromé projekty, například golfová hřiště, které mají pro společnost téměř nulový význam. Některé z nich dokonce pod hlavičkou zemědělství! Přitom částky jsou mnohem vyšší než celkové dotace do zemědělství. O konkurenceschopnosti českých zemědělců nelze mluvit, aniž by byla porovnaná výše dotací v jednotlivých státech EU. Cena za mléko, která je likvidační pro Francouze, zcela stačí pro české zemědělce. Většina českých zemědělců je ochotná se dotací vzdát, ale za podmínky, že budou zrušené v celé EU.
Autorka určitě ví, že čínský česnek je levnější. Ví však také, že jej čínští zemědělci hnojí svými výkaly? Ví, že je v Polsku brucelóza, která způsobuje potraty? Viděla někdy záběry z pastvin plných zdechlin v Jižní Americe? Má v rodině někoho, kdo zemřel na rakovinu? Viděla někoho na rakovinu umírat? Ví, že každých osm minut je v ČR diagnostikován nový případ rakoviny? Ví, že jsme první na světě ve výskytu rakoviny tlustého střeva? Ví, co jí? Proč píše takové nesmysly?

Michal Basovník
Chovatelské družstvo Impuls, družstvo Bohdalec

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít