Naředěné účty

18. února 2011, 13:36 - Vadim Fojtík
18. února 2011, 13:36

O způsobu náhrady jednáme s Evropskou komisí, tvrdí šéf OTE

Byznys s emisními povolenkami je nuda, vyprávěl před časem v jedné z pražských restaurací manažer, který s nimi obchoduje. Stačilo jen několik měsíců a tato slova již dávno neplatí. Okolnosti kolem krádeže emisních povolenek z českého registru, který provozuje společnost OTE, spíše připomínají zápletku, za kterou by se nemusela stydět ve svém detektivním románu ani Agatha Christie.

Máte tam bombu

Vše začalo nenápadně počátkem letošního ledna, kdy OTE oznámila uživatelům českého registru, že na 21. téhož měsíce plánuje v systému několik změn, které zvýší bezpečnost při vypořádávání obchodů. Jenže to již nestihla. Odpoledne 18. ledna pohrozil anonym: „V budově OTE je bomba.“ Policie nechala celý objekt vyklidit, při bližším ohledání ale žádnou bombu nenašla. „Po odvolání poplachu se část zaměstnanců vrátila do kanceláří, ale většinou jen vzali věci, co při evakuaci zapomněli, a odešli domů,“ popisuje jeden ze svědků. Nikdo nevěnoval zvýšenou pozornost registru povolenek. V tu dobu ale již databáze plenil nasazený trojský kůň. O to větší překvapení čekalo na správce systému a některé majitele emisních povolenek druhý den ráno. Po zevrubné kontrole se totiž zjistilo, že od odpoledních hodin předešlého dne do rána zmizelo bez autorizace obchodu 1,3 milionu emisních povolenek zhruba za půl miliardy korun. Ukradené povolenky se podařilo dohledat v německém, britském a estonském registru. Avšak poté, co Evropská komise, která nad obchodováním s emisemi dohlíží, i přes protesty české strany souhlasila s obnovením obchodování v mezinárodních registrech, většina ukradených poukázek nenávratně zmizela.

Mění majitele

Krádež vyšetřuje OTE a policie. Zatím bez většího úspěchu. „Šetření se bohužel komplikuje, de facto se vrátilo na samý počátek,“ tvrdí generální ředitel OTE Jiří Šťastný. „Přes 200 tisíc kusů povolenek zůstalo zablokováno v Estonsku,“ upozornil. S těmi se teď nesmí obchodovat, a jak to vypadá, měly by se vrátit původním majitelům. Horší je to se zbytkem. „Ostatní ukradené povolenky jsou bohužel neustále v pohybu, jejich majitelé se mění každou hodinu, jinak řečeno, naředí se na víc účtů,“ říká Šťastný. Týdeník EURO hovořil s několika odborníky, kteří se obchodování s emisemi věnují. Ti se shodují v jednom: kradla dobře organizovaná skupina. A to nejen v Česku, ale i v dalších státech Evropy. Třeba Evropský policejní úřad (Europol) nyní vyšetřuje útok hackerů, který zřejmě sehrál v krádeži povolenek klíčovou úlohu. Povolenky totiž v lednu zmizely i z národních registrů v Rakousku, Estonsku, Řecku a Polsku.
Český registr, přes který se vypořádávají obchody s povolenkami, již několik týdnů nefunguje. Opět by se měl spustit až koncem února. Šťastný doufá, že se do té doby podaří vyřešit i náhrada pro firmy, kterým byly povolenky ukradeny, tedy především společnosti ČEZ a Blackstone. „Jsme přesvědčeni, že povolenky dostaneme zpátky,“ věří mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Elektrárenská firma přišla zhruba o 700 tisíc povolenek. Šéf OTE Šťastný v této souvislosti pouze dodal, že veškerá řešení, jak ztrátu nahradit, konzultuje jeho společnost s Evropskou komisí. Zatím ale k dohodě nedošlo. A co když se povolenky původním majitelům nevrátí? ČEZ a spol. se touto myšlenkou ani nechtějí zabývat. Jenže většina ukradených poukázek již změnila majitele a jen těžko je lze navrátit jejich původním vlastníkům. Svoji vinu v celém případu nese i Evropská komise. I přes varování, že systém, ve kterém se vypořádávají obchody s emisními povolenkami, je málo zabezpečen, povolila jeho spuštění. Zdroj blízký jednání nastínil možný scénář následovně: „Všichni se budou navzájem žalovat a za pár let se dozvíme, kdo za krádeže může. Skutečné zloděje se ale patrně najít nepodaří.“ Rozhodnutí Evropské komise přejít koncem roku na bezpečnější systém obchodování prostě přišlo pozdě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít