Naředěné účty

18. února 2011, 13:36 - Vadim Fojtík
18. února 2011, 13:36

O způsobu náhrady jednáme s Evropskou komisí, tvrdí šéf OTE

Byznys s emisními povolenkami je nuda, vyprávěl před časem v jedné z pražských restaurací manažer, který s nimi obchoduje. Stačilo jen několik měsíců a tato slova již dávno neplatí. Okolnosti kolem krádeže emisních povolenek z českého registru, který provozuje společnost OTE, spíše připomínají zápletku, za kterou by se nemusela stydět ve svém detektivním románu ani Agatha Christie.

Máte tam bombu

Vše začalo nenápadně počátkem letošního ledna, kdy OTE oznámila uživatelům českého registru, že na 21. téhož měsíce plánuje v systému několik změn, které zvýší bezpečnost při vypořádávání obchodů. Jenže to již nestihla. Odpoledne 18. ledna pohrozil anonym: „V budově OTE je bomba.“ Policie nechala celý objekt vyklidit, při bližším ohledání ale žádnou bombu nenašla. „Po odvolání poplachu se část zaměstnanců vrátila do kanceláří, ale většinou jen vzali věci, co při evakuaci zapomněli, a odešli domů,“ popisuje jeden ze svědků. Nikdo nevěnoval zvýšenou pozornost registru povolenek. V tu dobu ale již databáze plenil nasazený trojský kůň. O to větší překvapení čekalo na správce systému a některé majitele emisních povolenek druhý den ráno. Po zevrubné kontrole se totiž zjistilo, že od odpoledních hodin předešlého dne do rána zmizelo bez autorizace obchodu 1,3 milionu emisních povolenek zhruba za půl miliardy korun. Ukradené povolenky se podařilo dohledat v německém, britském a estonském registru. Avšak poté, co Evropská komise, která nad obchodováním s emisemi dohlíží, i přes protesty české strany souhlasila s obnovením obchodování v mezinárodních registrech, většina ukradených poukázek nenávratně zmizela.

Mění majitele

Krádež vyšetřuje OTE a policie. Zatím bez většího úspěchu. „Šetření se bohužel komplikuje, de facto se vrátilo na samý počátek,“ tvrdí generální ředitel OTE Jiří Šťastný. „Přes 200 tisíc kusů povolenek zůstalo zablokováno v Estonsku,“ upozornil. S těmi se teď nesmí obchodovat, a jak to vypadá, měly by se vrátit původním majitelům. Horší je to se zbytkem. „Ostatní ukradené povolenky jsou bohužel neustále v pohybu, jejich majitelé se mění každou hodinu, jinak řečeno, naředí se na víc účtů,“ říká Šťastný. Týdeník EURO hovořil s několika odborníky, kteří se obchodování s emisemi věnují. Ti se shodují v jednom: kradla dobře organizovaná skupina. A to nejen v Česku, ale i v dalších státech Evropy. Třeba Evropský policejní úřad (Europol) nyní vyšetřuje útok hackerů, který zřejmě sehrál v krádeži povolenek klíčovou úlohu. Povolenky totiž v lednu zmizely i z národních registrů v Rakousku, Estonsku, Řecku a Polsku.
Český registr, přes který se vypořádávají obchody s povolenkami, již několik týdnů nefunguje. Opět by se měl spustit až koncem února. Šťastný doufá, že se do té doby podaří vyřešit i náhrada pro firmy, kterým byly povolenky ukradeny, tedy především společnosti ČEZ a Blackstone. „Jsme přesvědčeni, že povolenky dostaneme zpátky,“ věří mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Elektrárenská firma přišla zhruba o 700 tisíc povolenek. Šéf OTE Šťastný v této souvislosti pouze dodal, že veškerá řešení, jak ztrátu nahradit, konzultuje jeho společnost s Evropskou komisí. Zatím ale k dohodě nedošlo. A co když se povolenky původním majitelům nevrátí? ČEZ a spol. se touto myšlenkou ani nechtějí zabývat. Jenže většina ukradených poukázek již změnila majitele a jen těžko je lze navrátit jejich původním vlastníkům. Svoji vinu v celém případu nese i Evropská komise. I přes varování, že systém, ve kterém se vypořádávají obchody s emisními povolenkami, je málo zabezpečen, povolila jeho spuštění. Zdroj blízký jednání nastínil možný scénář následovně: „Všichni se budou navzájem žalovat a za pár let se dozvíme, kdo za krádeže může. Skutečné zloděje se ale patrně najít nepodaří.“ Rozhodnutí Evropské komise přejít koncem roku na bezpečnější systém obchodování prostě přišlo pozdě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít