Narazí české pivo v Bruselu?

30. července 2007, 00:00 - admin
30. července 2007, 00:00

BLÍZKÁ BUDOUCNOST Některé členské země Evropské unie mají registrovány desítky i stovky potravinářských specialit. Jiné, zejména severské státy, se problémy registrací v zásadě vůbec nezabývají. Česká republika zatím představuje něco jako „vyvážený střed“.

BLÍZKÁ BUDOUCNOST Některé členské země Evropské unie mají registrovány desítky i stovky potravinářských specialit. Jiné, zejména severské státy, se problémy registrací v zásadě vůbec nezabývají. Česká republika zatím představuje něco jako „vyvážený střed“.

Z nových členských zemích má Česko nejvíc registrací ochranných označení (v současné době devět), o další hodlá usilovat. Kdo již ochrannou známku získal a kteří výrobci o ni stojí?

KDO A CO MÁ JIŽ JISTÉ

Vše začalo ochranou piva. V přístupové smlouvě si Česká republika obhájila ochranu zeměpisného označení tří typů piv. Konkrétně názvy českobudějovické pivo, budějovické pivo a budějovický měšťanský var.

Proti registraci dalších šesti produktů nevznesla během stanovené lhůty námitky žádná členská země a lze je tedy považovat již v současné době za chráněné a registrované, byť ještě nejsou zapsány v oficiálním seznamu. Jde o názvy žatecký chmel, pohořelický kapr, hořické trubičky, štramberské uši, karlovarský suchar a nejnověji lomnický suchar. Žatecký chmel a pohořelický kapr mají právo na ochrannou známku původu, ostatních výrobků se týká ochranné zeměpisné označení.

KOHO TO ČEKÁ

V průběhu letošního roku má Evropská unie rozhodnout o ochraně názvů třeboňský kapr, pardubický perník, nošovické kysané zelí, karlovarské oplatky a mariánskolázeňské oplatky. Dalšími chráněnými výrobky mají být jihočeská niva, jihočeská zlatá niva, pravé olomoucké tvarůžky, karlovarské trojhránky, všestarská cibule, chlečicko-lhenické ovoce, český kmín či heřmánek druhu Chamomilla bohemica. A také celá plejáda piv - březnický ležák, Černá Hora, znojemské pivo, starobrněnské pivo, brněnské pivo, chodské pivo a české pivo.

KAUZA ČESKÉ PIVO

Patrně největší problém bude mít Česko s registrací ochranného názvu české pivo. O tuto ochrannou známku usiluje již několik let Český svaz pivovarů a sladoven prostřednictvím Úřadu průmyslového vlastnictví i stálého zastoupení České republiky v Evropské unii. Jak ovšem podotýká výkonný ředitel pivovarnického svazu Jan Veselý, proces schválení v zásadě uvízl na mrtvém bodě. Svaz podle jeho slov podal nedávno „další, snad již definitivní žádost“ o registraci a nadále již zatím nehodlá vyvíjet další aktivitu.

Unii přitom vadí především dvě věci: Název „české“, čili slovo totožné s názvem státu, ještě navíc se týkající ne jednoho, ale celého souboru výrobků. Takovou známku totiž Brusel vnímá jako znevýhodnění zahraniční konkurence v příslušné potravinářské (zde pivní) oblasti. I kvůli tomu se neprosadila registrace názvu český med, na druhé straně má údajně velkou naději na registraci pojem český kmín. To samo o sobě je důkazem, že proces registrace provází celá řada iracionálních a lobbistických prvků. A možná i to je důvodem, proč se do takových procesů nechtějí i staré členské země pouštět.

OPTIMISTICKÝ VÝHLED

Pokud se ale týká českého piva, podle Veselého ve znění, v jakém je žádost o registraci podána, o žádnou diskriminaci zahraniční konkurence nejde. Identita názvu vychází ze specifických výrobních technologií, půdních podmínek pro surovinové zdroje a použitých odrůd schválených jako vhodných pro české pivo.

Navíc je možnost registrace vymezena geograficky a nekopíruje hranice Česka. „Kromě toho je možné suroviny pro výrobu českého piva dovézt ze zahraničí, takže nikoho nediskriminujeme,“ tvrdí Veselý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít