Nápady velkého tuláka

31. května 2012, 12:32 - Milan Ballík
31. května 2012, 12:32

Ondřej Čálek se stal francouzským vinařem díky touze vidět Rio de Janeiro

I když prvně „školil“ rybízák u babičky už v patnácti letech, vinařství mu mnoho neříkalo. Teprve poté, co si odkroutil vojenskou službu, nabídla se mu práce v olivových hájích. „Jenže já v životě rozhodně vypil více vína než olivového oleje,“ vysvětluje Ondřej Čálek alias Andrea Calek, proč si raději našel místo v týmu vinohradníků a vinařů.

Vínu nerozumíme

Do Francie se poprvé dostal coby „záklaďák“ na opušťák! Zkrátka místo domů či do hospody vyrazil za hranice. Nebyla to dezerce, nešlo o emigraci, jenom neodolal své duši vagabunda. Pak se vrátil do kasáren a zřejmě schytal nějaké „ostré“. Jakmile vojna skončila, ocitl se ve Francii podruhé. Chtěl si totiž splnit svůj sen – vidět Rio – a zvolil trasu přes Nice. Tam ovšem potkal Catherine a Brazílie šla stranou.
Díky spojení vinařství a Francie se seznámil s Yannem Rohelem, enologem specializovaným na Côtes-du-Rhône a Beaujolais, který vyznává ruční sklizeň a přírodní přístup ke kvašení. A nakonec doputoval až do Valvignères, vesničky ležící v departmentu nějakých sto kilometrů severně od Avignonu. Stěžejní význam pro budoucnost Ondřeje Čálka jako vinaře přitom měl Gérald Oustric. Oustric věnoval českému začátečníkovi několik hektarů vinice a svolení školit první vína v jeho sklepě. To se odehrálo někdy kolem roku 2003.
Hned poté se Čálek nastěhoval do karavanu, který zaparkoval přímo u svých rév a v němž žije dodnes. Mezitím ho však přemístil k nově postavenému sklepu, kde možná jednou vyroste i dům. Prvním Čálkovým vínem bylo šumivé Blonde, Vin de Pays de l’Ardèche, které vzniklo v roce 2007. Šlo o neobvyklou kupáž odrůd Chardonnay a Viognier, jež vynikala především zpracováním. Byla totiž vytvořena spontánním kvašením, bez filtrace a jakýchkoli jiných vnějších úprav.
Přednost u Ondřeje Čálka mají vždy vína a vše, co s nimi souvisí. Nejlépe tohoto muže, jenž si získal u francouzských vinařů respekt jako málokterý cizinec, vystihuje jeho motto: „Vínu nerozumíme. Víno buď milujeme, anebo ne.“

Dvojjediný celek

Jedním z pozoruhodných počinů, který má Čálek na svědomí, je Grande Arnaque – Vin de Pays de l’Ardèche 2007. Vinař tají, z jakých odrůd se tato kupáž skládá, a ani francouzský název odkazující k „velkému podfuku“ nic nenapoví. Vodítkem může být pouze to, že Čálek obvykle pracuje se sortami syrah, grenache a carignan.
Víno prozrazuje zlověstně temná barva, ne zcela čirá, skrze niž si výbuchy světla najdou cestu jen sporadicky. Bohatý, širokoplecí buket není snadné „přečíst“, potkávají se v něm prvky ovoce s rustikou půdy. Možná se mi to zdálo, ale jako bych tam zaznamenal mírný přípodotek reveně.
Po bohatém nose je víno v chuti sice tělnaté, avšak zprvu řízná kyselina dodává doušku při vší noblese dílek rozpustilosti. Do vjemu promluví jako dýchnutí lehounký valér pecky. Prostor opanují v jednu chvíli ryzí hroznové tóny, tmavé bobule se drží v závěsu, své si uhraje alkohol. Celek je nezvykle dvojjediný. V jednu chvíli působí neurovnaným dojmem s doteky selského dvora. Po chvíli ve sklence se však přeonačí, takže jeho projev je při vší ruralitě mazlivý a sametem oděný. Živý zemitý dozvuk působí při vší rozcuchanosti příjemně a vzácně povzbudivě. Až člověk zalituje, že tohoto „podfuku“ je k mání pouze nějakých tři sta lahví.

**Grande Arnaque – Vin de Pays de l’Ardèche 2007**

Použité odrůdy: není známo
Alkohol: 14 %
Školení: spontánní kvašení v jediném připraveném barikovém sudu, ležení na kalech, bez filtrace či jiných úprav, podle potřeby, stáčení těsně před distribucí
Vývojový potenciál: určeno k okamžité konzumaci
Distributor pro ČR: www.k4wines.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít