Napadení během pracovní cesty

25. června 2007, 00:00 - Mgr. Zdeněk Bauer
25. června 2007, 00:00

Náš zaměstnanec fyzicky napadl kolegu během neformálního večírku v restauraci při desetidenní zahraniční pracovní cestě. Podle mě se jedná o hrubé porušení pracovní kázně. Zaměstnanec se brání tím, že šlo o soukromý večírek, který nebyl součástí plnění úkolů, navíc šlo o nepracovní den. Kdo má pravdu?

Eva P.

Zákony takovou situaci neupravují, nedávno se však podobný případ dostal až k Nejvyššímu soudu České republiky (sp. zn. 21 Cdo 633/2006 ze dne 15. 3. 2007). Ten rozhodl, že zaměstnanec může porušit povinnosti vyplývající z pracovního poměru a tím případně porušit pracovní kázeň i na pracovní cestě. Avšak jen tehdy, stane-li se tak při činnosti, jež má časový, místní a zejména věcný (vnitřní účelový) poměr k výkonu zaměstnání (práce).

Nejvyšší soud rozhodoval o případu, kdy zaměstnanec během služební cesty pod vlivem alkoholu fyzicky napadl svého kolegu dvěma údery pěstí do hlavy a způsobil mu vážné poranění. Dotyčného dne však byla neděle, a žalobce ani napadaný nevykonávali pracovní úkony či jakoukoliv jinou činnost pro zaměstnavatele, ani se nezdržovali v místě výkonu práce.

Při zmíněném soudním sporu se střetávaly dva názory. Podle prvního je sice takové jednání v rozporu s pravidly společenského chování a ubytovacím řádem, nejedná se však o jednání při plnění pracovních úkolů nebo alespoň v přímé souvislosti s ním. Proto nemohlo jít ani o porušení pracovní kázně. Je sice pravda, že pracovněprávní vztah opakovaně nevzniká a neplacená zaniká vždy se začátkem či koncem pracovní doby, zároveň však pod něj nelze zahrnovat veškeré soukromé vztahy a činnosti během trvání pracovního poměru.

Naopak druhý právní názor zněl, že je-li zaměstnanec vyslán na pracovní cestu, musí i na ní dodržovat pracovní kázeň. A to nejen v době, která zahrnuje přímý výkon práce, ale i v době, která po pracovní době následuje, nachází-li se zaměstnanec v přítomnosti svých kolegů. Zákoník práce totiž mimo jiné ukládá zaměstnanci povinnost „dodržovat zásady spolupráce s ostatními zaměstnanci“, přičemž tato povinnost není ohraničena pouze dobou konání práce.

Nejvyšší soud nakonec vrátil případ k soudu první instance, který má nyní posoudit konkrétní situaci. Také pro váš dotaz tedy platí, že velice záleží na okolnostech. I během nepracovního dne by se za jednání bezprostředně související s výkonem práce dalo považovat například fyzické napadení nadřízeného zaměstnancem kvůli nepřiznání prémií. Naopak pokud by se jednalo o spor ohledně manželské nevěry, nelze jednání posuzovat podle zákoníku práce.

Pojem pracovní kázně se vztahuje výlučně k výkonu práce, a proto výlučně osobní konflikt s jiným zaměstnancem téhož zaměstnavatele v době dnů pracovního klidu mimo dohodnuté místo výkonu práce nelze považovat za porušení pracovní kázně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít