Nanocentrum pod Ještědem

27. ledna 2010, 18:28 - Martin Rychlík
27. ledna 2010, 18:28

Liberecká univerzita vybuduje nanotechnologické středisko za 800 milionů korun

Aplikovaný výzkum. Nanotechnologie. Firemní spolupráce. V plánech nového rektora Technické univerzity v Liberci (TUL) znějí moderní pojmy. Pomyslné žezlo přejímá právě dnes, 1. února, profesor Zdeněk Kůs (50) od předchůdce Vojtěcha Konopy (62). Ten se stane zástupcem nově vznikajícího Centra pro nanotechnologie. Středisko za více než 800 milionů korun bude poblíž moderního rektorátu a mělo by vyrůst do čtyř let. Nanocentrála je jedním z prvních projektů podpořených Operačním programem EU Výzkum a vývoj pro inovace. „Do čtyř měsíců bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele. Očekáváme, že se přihlásí všechny velké stavební firmy. Nepůjde o žádné losování, ale o otevřenou soutěž. Přípravy byly svěřeny renomované advokátní kanceláři, již zatím nemohu prozradit,“ řekl týdeníku EURO rektor Kůs.

Mezioborové perspektivy?

Zhruba půl miliardy korun půjde na výstavbu, další na vybavení. Každoroční provoz si vyžádá asi sto milionů korun z prostředků školy. „Kdybychom se oněch závazků báli, nepřihlásili bychom se. Projekt jsme však založili na příslibech firemní spolupráce. Máme na to,“ tvrdí odstupující rektor Konopa. Prý ho mrzí nedotažené sjednocení „korporátního image“ TUL včetně loga, webu či tiskovin: „To už je úkolem mého nástupce.“ Kůs má v plánu i další investiční činnost v okolí hlavního kampusu – za zhruba čtyři sta milionů korun.
Univerzita má nyní šest fakult a jeden ústav zdravotnických studií. „Není vyloučeno, že se časem přemění v regulérní fakultu. Je to však i příklad, kam by naše škola chtěla směřovat. K mezioborovým programům. Prioritně bych chtěl vytvořit platformu mezi fakultami, aby šlo o interdisciplinaritu. Přitom máme výhodu v zázemí technických oborů. Specialista na zdravotnictví proto může mít i technické znalosti,“ vysvětluje Kůs. „Jen na hranicích oborů dosud existuje prostor pro novou výuku. Vezměte si ekonomy s technickým vzděláním či biomedicínské techniky,“ doplňuje Konopa. Ač už má Technická univerzita v Liberci humanitní i ekonomickou fakultu, o zkrácení názvu na „Univerzitu Liberec“ neuvažuje. „Dobrá značka se nemění,“ říkají oba profesoři.
Na TUL studuje deset tisíc studentů, přičemž těch zahraničních je ve městě pod Ještědem 542. Ubytovaní jsou nejen v kolejích na Harcově, jež přivodily exrektorovi nejednu bezesnou noc. U příležitosti kontroverzního mistrovství světa v klasickém lyžování byly koleje TUL rekonstruovány ve dvou etapách za 359 milionů korun. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zakázku kritizoval, a podal dokonce trestní oznámení na neznámého pachatele. Server Aktuálně.cz mimo jiné zmínil roli společnosti Investing cz, jež měla jako technický dozor rozsáhlé pravomoci při přestavbě kolejí. Náklady byly údajně navýšeny o 58 procent, napsal internetový deník. „Oni byli stavebními odborníky, my jsme elektrotechnickými inženýry. Šlo sice o dramatickou situaci, ale média ji dost nafoukla,“ vrací se ke kauze Konopa.

Do textilu chytře!

Nano = Liberec. Zní mediální zkratka. Na otázku, není-li prezentace TUL jako české nanomekky jen zvládnutým marketingem, odpovídá bývalý rektor Konopa: „Co se týče výtek k nedostatečným impaktům, nesoustředíme se na základní výzkum. Důkazem, že to děláme dobře, je zájem průmyslu. Jsme technická škola, vychováváme inženýry pro praxi.“ Univerzita je na spolupráci s průmyslovými podniky pyšná. „Kryjeme tím až 40 procent rozpočtu školy,“ říká Konopa. Známá je úzká souhra s firmou Elmarco, jež se zabývá výrobou netkaných textilií. Univerzita s ní má podepsanou licenční smlouvu. Profituje tedy i z prodeje výrobních linek pro nanovlákna. Inženýři z Liberce spolupracují také kupříkladu na energetických projektech s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži, podnikem Diamo či RWE Transgas. Počítačový přepis mluveného slova do textové podoby využívá společnost Newton Media. Silné vazby na průmysl má pochopitelně strojní fakulta. A kontrakty s firmami Škoda Auto, Rieter CZ, Mostecká uhelná společnost, ABB Jablonec nad Nisou, Magna, Wilkinson Sword, Dako CZ ale i AGC Flat Glass.
Tradičně silní jsou liberečtí v textiliích. I nastupující rektor Kůs se profesně zabývá aplikacemi výpočetní techniky v oděvní výrobě: „Perspektivu má vývoj různých smarttextilií. To je šance pro Evropu.“ Spolupracujících firem je mnoho – řada z nich je sdružena v rámci klastru technických textilií Clutex. S podnikem Mega Stráž pod Ralskem vyvíjí TUL textilie pro iontoměničové membrány. Fezko Strakonice může těžit z inovací tkanin pro autoprůmysl. Vidí Kůs ještě nějaký prostor pro zlepšení? „Snažíme se naši spolupráci rozšiřovat i k menším, zato však dravějším firmám,“ říká rektor. Spin-off firmu TUL dosud nemá.

Z hospodářské je ekonomická

Úspěchem školy je však akreditace nového bakalářského i navazujícího magisterského programu Nanotechnologie, obor nanomateriály. Novinky přichystala TUL i ve výuce ekonomie. Premiérově letos nabídne dva bakalářské obory – ekonomika a management služeb a cestovní ruch. Změnou prošla i někdejší hospodářská fakulta. Přejmenovala se na Ekonomickou fakultu TUL. Proč? Dle děkanky Olgy Hasprové tím vyšla škola vstříc moderním požadavkům teorie i praxe. Termín „hospodářský“ se používá více v názvu organizací, naopak v oblasti vědy a vzdělávání převažují termíny „ekonomika a ekonomie“. „Vzali jsme také v úvahu, že název hospodářská fakulta byl v konkurenčním prostředí ekonomicky zaměřených vysokých škol nevýhodný,“ řekla Hasprová. A svou roli hráli pochopitelně i uchazeči o studium – málokdo hledá na internetu hospodářskou VŠ.
V Liberci se usadily i další vysoké školy. Soukromé. Například libereckou pobočku si zařídila Metropolitní univerzita Praha. Ve městě rovněž působí Vysoká škola Karla Engliše. Vnímá je nový rektor Kůs jako významnou konkurenci? „Podívejte se, v takové Praze už víc univerzit nikoho ani nepřekvapí. Pro nás je to však vítané konkurenční prostředí.“

*
BOX:
Nano za 800 mega! Sedmipatrové Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL počítá s přestavbou současné budovy L a souvisejících pozemků na ústav zaměřený na výzkum v oblasti materiálových věd (nové, chytré hmoty) a strojírenství (mechatronika, nové pohonné jednotky). Mělo by integrovat současné vybavení a nové laboratoře pod „jednu střechu“. Projekt počítal s náklady 873 milionů korun, ale byl krácen. Vyrůst má do čtyř let. Pramen: týdeník EURO *
BOX:
Čerstvá třináctka

Seznam v lednu jmenovaných rektorů veřejných VŠ:
prof. Zdeněk Kůs – Technická univerzita v Liberci
prof. Václav Hampl – Univerzita Karlova v Praze
prof. Miroslav Mašláň – Univerzita Palackého v Olomouci
prof. Vladimír Večerek – Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně
prof. Richard Hindls – Vysoká škola ekonomická v Praze
prof. Václav Havlíček – České vysoké učení technické v Praze
prof. Karel Rais – Vysoké učení technické v Brně
prof. Miroslav Ludwig – Univerzita Pardubice
prof. Ivo Vondrák – Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě
prof. Jiří Balík – Česká zemědělská univerzita v Praze
prof. Jaroslav Hlušek – Mendelova univerzita v Brně
doc. Jiří Kotalík – Akademie výtvarných umění v Praze
prof. Ivo Medek – Janáčkova akademie múzických umění v Brně

Pramen: týdeník EURO, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít