Nalevo, anebo naLEVo?

17. února 2012, 17:27 - redakce
17. února 2012, 17:27

Palubní deník

Houpačka pro Pospíšila

Na několik měsíců shodou okolností přišel o titul nejžhavějšího kandidáta na odstřel z vlády. Nyní šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil tuto pozici začíná dobývat zpět. I kdyby po říjnovém kongresu premiér Petr Nečas stokrát chtěl (a prý chtěl), Pospíšil by se mu odvolával stěží. Ministrovou silnou kartou tehdy bylo angažmá vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly odvolaného proti Nečasově vůli v kauze MUS, propírané kontakty jeho náměstka Libora Grygárka s Romanem Janouškem a prosazení nového občanského zákoníku, na který se čekalo jedenáct let. Odvolání Pospíšila za takové situace se mohlo snadno obrátit proti premiérovi. Nyní je ale vše jinak. Mezi pražským Vrchním státním zastupitelstvím v čele se Stanislavem Mečlem a Městským státním zastupitelstvím v Praze pod vedením Jany Hercegové (vesměs lidé z Rampulovy a Grygárkovy stáje) zuří otevřená válka. Mečl totiž nařídil hloubkovou kontrolu „měšťáků“. První strana probíhající kontrolu neoficiálně vysvětluje snahou dokázat (a zabránit) „měšťákům“, že chodí na ruku některým politikům, druhá „vrchňáky“ viní, že pro druhou partu politiků v čele s Pospíšilem zjišťují informace a slídí v živých kauzách, jako je ta týkající se ČEZ či Pavla Drobila. To samozřejmě vyvolává velké vášně i v ODS, jejíž předseda ve sporu stojí zjevně na straně odpůrců Pospíšila. Premiér zatím svoji nelibost ukázal tím, že Pospíšila nepozval na tiskovku o úspěších vlády v boji proti korupci, kde stál raději jen vedle (uchazečky o Pospíšilovo křeslo při širší rošádě) Karolíny Peake z Věcí veřejných. Teď se podle informací týdeníku Euro čeká na ministrovu chybu. Může jí být třeba humbuk na bezpečnostním výboru sněmovny, kam dost nestandardně předvolává žalobce včetně Mečla šéf véčkařů Radek John a pro který Hercegová žádá zbavení mlčenlivosti. Ostatně minulý pátek šéf městského soudu Jan Sváček poté, co ho senátoři odmítli pustit k Ústavnímu soudu (Jiří Dienstbier mu vyčítal kontakty s Pavlem Němcem či Tomášem Hrdličkou), zveřejnil verdikt, podle něhož je Rampulův vyhazov neplatný. Pravděpodobně se tak bude muset pakovat nejen Mečl, ale i Pospíšil.

Srdci neporučíš

Jaromír Soukup, majitel mediální agentury Medea se nikdy netajil tím, že jeho srdce bije nalevo. Do byznysu to však nikdy moc netahal. Nyní má do jím ovládaného týdeníku Týden nastoupit vyhraněně levicový komentátor Martin Hekrdla působící dlouhé roky v deníku Právo. A z této redakce ho mají doprovodit dva další političtí zpravodajové. Zdá se, že Týden čeká změna politické orientace. Nakonec volby se blíží a my uvidíme, zda Soukupovo srdce bije obecně nalevo, či zcela konkrétně naLEVo.

Docent Profesorem

V posledním palubním deníku jsme si všimli počínání pražského radního Josefa Noska v Dopravním podniku hl. m. Prahy (DPP), když se zbavil nedostatečně přizpůsobivého prozatímního ředitele Jaroslava Stůje. Všiml si ho i primátor Bohuslav Svoboda, nezaváhal a pro jistotu se rozhodl zrušit Noskem kontrolované výběrové řízení na headhunterskou firmu, která měla vybrat definitivního ředitele DPP. Zjevně ví dobře, co je třeba mít pod kontrolou. Vzhledem k politické obratnosti, kterou pan docent Svoboda za svou krátkou politickou kariéru prokazuje, by možná mohl být i Profesorem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít