Nalevo, anebo naLEVo?

17. února 2012, 17:27 - redakce
17. února 2012, 17:27

Palubní deník

Houpačka pro Pospíšila

Na několik měsíců shodou okolností přišel o titul nejžhavějšího kandidáta na odstřel z vlády. Nyní šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil tuto pozici začíná dobývat zpět. I kdyby po říjnovém kongresu premiér Petr Nečas stokrát chtěl (a prý chtěl), Pospíšil by se mu odvolával stěží. Ministrovou silnou kartou tehdy bylo angažmá vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly odvolaného proti Nečasově vůli v kauze MUS, propírané kontakty jeho náměstka Libora Grygárka s Romanem Janouškem a prosazení nového občanského zákoníku, na který se čekalo jedenáct let. Odvolání Pospíšila za takové situace se mohlo snadno obrátit proti premiérovi. Nyní je ale vše jinak. Mezi pražským Vrchním státním zastupitelstvím v čele se Stanislavem Mečlem a Městským státním zastupitelstvím v Praze pod vedením Jany Hercegové (vesměs lidé z Rampulovy a Grygárkovy stáje) zuří otevřená válka. Mečl totiž nařídil hloubkovou kontrolu „měšťáků“. První strana probíhající kontrolu neoficiálně vysvětluje snahou dokázat (a zabránit) „měšťákům“, že chodí na ruku některým politikům, druhá „vrchňáky“ viní, že pro druhou partu politiků v čele s Pospíšilem zjišťují informace a slídí v živých kauzách, jako je ta týkající se ČEZ či Pavla Drobila. To samozřejmě vyvolává velké vášně i v ODS, jejíž předseda ve sporu stojí zjevně na straně odpůrců Pospíšila. Premiér zatím svoji nelibost ukázal tím, že Pospíšila nepozval na tiskovku o úspěších vlády v boji proti korupci, kde stál raději jen vedle (uchazečky o Pospíšilovo křeslo při širší rošádě) Karolíny Peake z Věcí veřejných. Teď se podle informací týdeníku Euro čeká na ministrovu chybu. Může jí být třeba humbuk na bezpečnostním výboru sněmovny, kam dost nestandardně předvolává žalobce včetně Mečla šéf véčkařů Radek John a pro který Hercegová žádá zbavení mlčenlivosti. Ostatně minulý pátek šéf městského soudu Jan Sváček poté, co ho senátoři odmítli pustit k Ústavnímu soudu (Jiří Dienstbier mu vyčítal kontakty s Pavlem Němcem či Tomášem Hrdličkou), zveřejnil verdikt, podle něhož je Rampulův vyhazov neplatný. Pravděpodobně se tak bude muset pakovat nejen Mečl, ale i Pospíšil.

Srdci neporučíš

Jaromír Soukup, majitel mediální agentury Medea se nikdy netajil tím, že jeho srdce bije nalevo. Do byznysu to však nikdy moc netahal. Nyní má do jím ovládaného týdeníku Týden nastoupit vyhraněně levicový komentátor Martin Hekrdla působící dlouhé roky v deníku Právo. A z této redakce ho mají doprovodit dva další političtí zpravodajové. Zdá se, že Týden čeká změna politické orientace. Nakonec volby se blíží a my uvidíme, zda Soukupovo srdce bije obecně nalevo, či zcela konkrétně naLEVo.

Docent Profesorem

V posledním palubním deníku jsme si všimli počínání pražského radního Josefa Noska v Dopravním podniku hl. m. Prahy (DPP), když se zbavil nedostatečně přizpůsobivého prozatímního ředitele Jaroslava Stůje. Všiml si ho i primátor Bohuslav Svoboda, nezaváhal a pro jistotu se rozhodl zrušit Noskem kontrolované výběrové řízení na headhunterskou firmu, která měla vybrat definitivního ředitele DPP. Zjevně ví dobře, co je třeba mít pod kontrolou. Vzhledem k politické obratnosti, kterou pan docent Svoboda za svou krátkou politickou kariéru prokazuje, by možná mohl být i Profesorem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít