Nákupy po internetu? V Evropě dál zůstávají hranice

18. října 2011, 20:26 - Dalibor Dostál
18. října 2011, 20:26

Koupit si po internetu zboží za výhodnější cenu než v Česku? Pro tuzemské zákazníky to stále představuje řadu komplikací. Řada internetových obchodů v zemích EU totiž možnost zaslat zboží do jiné členské země nenabízí.

Foto: Profimedia.cz

Zjistil to aktuální průzkum, který provedli pracovníci Evropských spotřebitelských center. Tam, kde internetové obchody zasílání zboží přes hranice nabízely, fungují objednávky výrazně lépe, než před několika lety. Ještě v roce 2003 doručilo zboží přes hranice bez problémů jen 66 procent internetových prodejců, letos to bylo již 94 procent internetových objednávek.

I přes zlepšení však zhruba 60 procent obchodů mělo nějaké nedostatky, například s platbou nebo  jazykovou vybaveností. Evropská komise chce proto do konce roku představit akční plán, který by měl pomoci evropským spotřebitelům plně využívat příležitostí, které nabízí nakupování po internetu.

Pro spotřebitele je důležité, aby poté co učiní objednávku, byla zásilka s výrobkem zakoupeným po internetu z jiného členského státu EU doručena spolehlivě a aby, pokud se objeví jakýkoliv problém, mohli snadno zjednat nápravu kdekoli v Evropě,“ uvedl komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli. „Stále ještě existují bariéry, které omezují rozhodování spotřebitelů a narušují důvěru v jednotný trh EU. Jsem pevně rozhodnut dále pracovat na jejich odbourávání.

Utajení zákazníci z 17 Evropských spotřebitelských center provedli v rámci testu celkem 305 přeshraničních nákupů po internetu z 28 zemí od prodejců se sídlem v EU. Zakoupené zboží bylo následně vráceno v souladu s pravidly o „lhůtě na rozmyšlenou“, která umožňují zákazníkům nakupujícím přes internet vrátit zboží, aniž by museli uvést nějaký konkrétní důvod, a přesto dostat své peníze zpět v plné výši. Peníze dostali podle platných pravidel vráceny v 90 procentech případů. 57 procent zákazníků však mělo potíže s vracením platby za dodání původní zásilky, které pravidla EU požadují.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít