Nákupní horečka končí

10. března 2010, 13:22 - Petra Pelantová
10. března 2010, 13:22

Banky loni utratily za české státní dluhopisy 71 miliard korun, letos vyčkávají

Během loňského roku nakoupila Komerční banka tuzemské bondy v objemu 17,6 miliardy korun. V roce 2008 za ně přitom utratila „pouze“ 5,4 miliardy korun. Podobně je na tom Raiffeisenbank. Zatímco na konci roku 2008 držela státní dluhopisy ČR v objemu tří miliard korun, k poslednímu lednovému dni 2010 už to bylo 22 miliard korun. Banky si tuzemské bondy nemohly během loňska vynachválit.
Ze statistiky ministerstva financí vyplývá, že za ně utratily celkem 71,1 miliardy korun. „K rozhodnutí nakoupit státní dluhopisy nás vedl fakt, že mezibankovní trh přestal plnit svou funkci a nedá se považovat za zdroj likvidity. Nemáme proto jinou alternativu jak si zajistit dostatečný likvidní polštář pro případnou krizovou situaci na trhu,“ vysvětluje nákup Raiffeisenbank její mluvčí Tomáš Kofroň. „V případě, že by došlo k finanční krizi, lze státní dluhopisy okamžitě přeměnit na potřebnou likviditu formou repo operací České národní banky,“ dodává. Kromě toho znamenají státní bondy pro banky i slušný výdělek. V letošním roce už jsou ale finanční ústavy opatrnější. S nákupem vyčkávají a některé banky se dokonce bondů zbavují.

Ošemetná pozice

Statistiky ministerstva financí uvádějí, že během letošního ledna se objem dluhopisů držených bankami snížil o necelých devět miliard korun. „České dluhopisy nyní trpí a budou trpět nejistotou ohledně dalšího vývoje státních financí. Proto ceny českého státního dluhu poklesly od začátku roku o jeden procentní bod a v průběhu roku očekáváme další pokles,“ uvedla Klára Pačesová z České spořitelny. Tato banka drží české dluhopisy za 95,4 miliardy korun a tvrdí, že během loňského roku se tento objem nezměnil. Konkurenční ČSOB se aktuálně chystá na burzu a před vydáním prospektu emitenta nechce nic komentovat. Odmítá stejně jako ostatní banky letošní plány nákupu státních bodů odkrývat. Loni ale nakupovala. K poslednímu prosinci 2009 držela v dluhopisech 240 miliard korun, tedy o 40 miliard víc než na konci roku 2008. Jenže se jedná o veškeré dluhopisy v držení a na dotaz, kolik činí české státní bondy, pouze tvrdí, že jde o „významnou část“.
Vyčkávací taktika investorů však neznamená, že by neměli o tuzemské státní dluhopisy zájem. Spíše doufají, že je později dostanou mnohem výhodněji. Ministerstvo financí totiž počítá s tím, že letos může vydat dluhopisy až za 280 miliard korun. Zájemci tudíž předpokládají, že pokud bude stát chtít takovou sumu získat, bude muset připlatit. A to už nyní nabízí za patnáctileté dluhopisy velmi slušný výnos, který se dostal až na 5,7 procenta. Navíc problémy okolo Řecka, Španělska či Portugalska tlačí cenu dále nahoru. Dluhopisům letos nepomohl ani zveřejněný schodek státního rozpočtu za loňský rok, jenž skončil v rekordním deficitu 190 miliard korun. Investory podle některých komentářů děsí také rozhazovačná předvolební rétorika některých politiků.
Zdrženlivost zájemců se už letos ministerstvu financí několikrát vymstila, neboť se nepodařilo prodat celý objem aukce, aniž by ministerstvo nenabídlo vyšší výnos. Zájem byl pouze při aukci na konci února o tříleté bondy. Navíc ve čtyřech z pěti letošních aukcí resort financí raději nakoupil vlastní dluhopisy do svého portfolia, než aby přistoupil na požadavky investorů, kteří chtěli vyšší výdělek. Celkem už tak úředníci utratili za své bondy pět miliard korun, jak vyplývá z aktuálních statistik České národní banky. „Malý a dluhy kupící stát je teď prostě v ošemetné pozici. České dluhopisy mají v současnosti reálný výnos větší o jeden procentní bod než Německo. A to je hodně málo. To bych si radši koupil německé dluhopisy, než bych nesl větší riziko,“ prohlásil ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl.

***
TAB
Komu dlužíme
Kdo vlastní dluhopisy České republiky (v mld. korun) Držitel* Prosinec 2009*Leden 2010
Nefinanční podniky*12,3*12,6
Česká národní banka*46,0*53,3
Banky*404,6*395,8
Ostatní finanční zprostředkovatelé*27,7*28,0
Pojišťovny a penzijní fondy*291,6*293,7
Vládní instituce*26,2*28,2
Domácnosti*12,2*12,0
Nerezidenti*288,1*291,7
Ostatní*11,1*11,1
Celkem*1119,8*1126,4
Pramen: Ministerstvo financí ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít