Nákup není nutný

17. května 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
17. května 2004, 00:00

Počítače nejsou levné zboží, přitom rychle stárnou. Kde sehnat nejnovější stroje a přitom za ně moc neutratit? Levným řešením může být pronájem jednotlivých strojů nebo celých systémů.

ilustrační foto: archiv

Počítače nejsou levné zboží, přitom rychle stárnou. Kde sehnat nejnovější stroje a přitom za ně moc neutratit? Levným řešením může být pronájem jednotlivých strojů nebo celých systémů.

Není snad žádný jiný přístroj, který stárne rychleji než počítač. Stárne okamžitě po koupi a také ihned ztrácí na původní hodnotě až třicet procent. Softwarové firmy chrlí stále novější programy, které potřebují rychlejší a dražší stroje. Pokud tedy firma potřebuje ke své práci nejnovější software, jako třeba grafická nebo reklamní studia, musí velmi často obnovovat PC vybavení. Jenomže nové, výkonné počítače jsou také drahé. Pokud se vybavení musí kupovat do firmy každých pár měsíců, vyjde to velmi draho, byť se to staré prodá za zajímavou cenu. Stejně tak je neefektivní nakupovat velké množství výpočetní techniky jen pro občasné využití. Dalším příkladem, kdy se nevyplatí do výpočetní techniky investovat, je potřeba počítače či digitálního projektoru pro prezentaci. Jak z takovéto nepříjemné situace vybruslit? Snadno, počítačové vybavení se totiž dá zapůjčit.

PRO LEASING JE NUTNÉ SPLNIT LIMIT K zapůjčení počítače nebo další výpočetní techniky vede několik cest. Může vést přes leasingovou společnost, která však může stanovit omezení dané minimálním objemem leasingu. Ten, kdo si bude chtít zapůjčit třeba jen jeden počítač a projektor, nemá šanci limit splnit. Pronájmy nabízejí i někteří prodejci nebo distributoři zboží. Populární je také pronájem výpočetní techniky pro výukové účely. V tmto případě se ale týká většího množství počítačů. V Evropě také existují IT brokeři, kteří se specializují na obchod s použitým IT a při této činnosti pronajímají vybrané značky. Na tuzemském trhu působí jediná firma, která se zabývá vyloženě pronájmem výpočetní techniky. Jde o pobočku mezinárodní firmy Livingston Electronic Services, která pronajímá počítače celosvětově. Počítače se dají pronajmout minimálně na jeden týden, maximální doba není určena. JAK FUNGUJE PRONÁJEM?

Livingston po zákaznících požaduje, aby si pronajatou techniky vždy pojistili. Samozřejmě nejprve ověřuje jejich kredibilitu. K pronájmu je možné si vybrat ze zhruba 12 tisíc modelů od malých kapesních počítačů, přes stolní PC až třeba po tiskárny, displeje nebo obří síťové servery. Firma dělí podnájmy na dva typy: krátkodobý a dlouhodobý. Krátkodobé vyhledávají firmy, které se snaží překlenout dodací lhůtu techniky, kterou mají objednanou u výrobce, ale už potřebují začít s projektem, nebo společnosti, které se tímto snaží vyřešit krátkodobé zvýšení nároků na PC a nechtějí techniku kupovat či počítače potřebují dočasně na zabezpečení výstav, konferencí nebo festivalů. „Dlouhodobý pronájem je výhodný pro toho, kdo má lepší využití svých volných prostředků, než je přímá investice do počítačů. Také pro toho, kdo se potřebuje držet kratšího inovačního cyklu, např. tři roky, dva roky i méně. V tom případě je pronájem flexibilní volba,“ vysvětluje Daniel Dušek z Livingstonu.

NĚKTERÝM FIRMÁM SE KOUPĚ VYPLATÍ Pronajmout si počítač se naopak nevyplatí firmám, které mají jasnou představu o tom, co udělají se starou technikou (odprodají ji jiné firmě nebo zaměstnancům za zůstatkovou cenu), případně mají dostatek volných prostředků, které chtějí z důvodů daňové optimalizace do firmy nainvestovat. Pokud se rozhodnete pro pronájem (třeba i jediného PC) a časem zjistíte, že byste si přístroj rádi ponechali, pronajimatel vám ho většinou rád odprodá za slušnou cenu. I pro něho je to výhodná akce, neboť se tak může zbavit staršího vybavení. N evrhejte se však do pronájmu bezhlavě. Obzvláště, pokud hodláte zboží využívat v delším časovém horizontu, je lepší si ho koupit. I počítače se totiž dají pořídit na leasing bez navýšení. Livingston Electronic Services je jediná firma na území ČR, která se zabývá výhradně pronájmem výpočetní techniky. Kupříkladu pronájem LCD monitoru měsíčně vyjde na 630 Kč bez daně, kvalitní kancelářský počítač přijde na 1100 Kč měsíčně a notebook se dá pořídit od 2440 korun. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít