Nákup nemovitosti v zahraničí má svá specifika

16. srpna 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
16. srpna 2004, 00:00

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ JSOU ITÁLIE, ŠPANĚLSKO A CHORVATSKO Po květnovém vstupu ČR do EU padla většina bariér, která dosud bránila českým občanům, aby si pořídili nemovitost v zahraničí. Lépe se nyní řeší například finanční zajištění transakce.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ JSOU ITÁLIE, ŠPANĚLSKO A CHORVATSKO Po květnovém vstupu ČR do EU padla většina bariér, která dosud bránila českým občanům, aby si pořídili nemovitost v zahraničí. Lépe se nyní řeší například finanční zajištění transakce.

V České republice letos stoupl zájem o reality v zahraničí meziročně přibližně dvojnásobně - alespoň pokud jde o rezidenční nemovitosti, tedy domy, byty či apartmány. Důvodem je prý především skutečnost, že firmy cítí potřebu mít v zemi svých obchodních partnerů příslušné zázemí. Vyplývá to z průzkumu realitní kanceláře Rellox, která se specializuje na prodej a nákup nemovitostí v zahraničí. Hlavní brzdou většího zájmu Čechů o zahraniční nemovitosti jsou zejména jejich ceny. „Ty se v každé evropské zemi liší, průměrně jsou však ve srovnání s českými poměry dvojnásobné,“ uvedl ředitel společnosti Rellox Jan Rejcha.

POPULÁRNÍ STŘEDOMOŘÍ

Dobré investiční příležitosti nabízí například Itálie či Španělsko, kde jsou v nabídce rezidence v horším stavu, ale za relativně nízkou cenu. Po opravách může jejich hodnota vzrůst až několikanásobně. Naopak velmi drahé jsou zpravidla nemovitosti ve Velké Británii. Největší poptávka českých zájemců o zahraniční nemovitosti je však zatím podle odborníků o oblast Středomoří, tedy vedle dvou již zmíněných zemí ještě o Chorvatsko. Realitní makléř Petr Dvořák tvrdí, že v Chorvatsku je legislativa skutečně velmi benevolentní a nemovitost zde může koupit téměř každý, kdo na to má peníze. Stav tamních nemovitostí obecně prý nebývá nejlepší, vhodnou rekonstrukcí se ale domy dají výrazně zhodnotit. Navíc cena nemovitostí v Chorvatsku roste až o 30 procent ročně. Z cenového hlediska je nejdražší chorvatskou oblastí Istrie, naopak nejlevnější domy se koupí na zejména méně turisticky rozvinutých ostrovech. Cena domu u pláže se pohybuje od 200 tisíc eur, zrekonstruovaný kamenný dům v centrech přímořských městeček stojí od 600 tisíc eur.

POZOR NA PROBLÉMY Podobně jako koupě nemovitosti v ČR má svá rizika i stejná transakce v zahraničí. Tím prvním je jazyková bariéra, která může být nebezpečná zejména při podpisu právně závazných dokumentů. „Nikdy nepodepisujte nic, čemu dokonale neporozumíte,“ varuje odborník na mezinárodní trh s realitami Vít Klíma. Zároveň doporučuje nechat si přeložit všechny důležité dokumenty včetně kupní smlouvy překladatelskou agenturou do češtiny. Další rizika jsou prakticky stejná jako v ČR. Kupující musí v místním registru nemovitostí zjistit, komu dům, pozemek (případně další budovy) patří, zkontrolovat stav nemovitosti, domluvit se na tom, zda součástí kupní smlouvy bude také vnitřní zařízení domu. „Důležité je též předem se informovat o různých daních a poplatcích, které jsou s koupí nemovitosti v dané zemi spojené,“ zdůraznil Klíma. Struktura těchto poplatků se v různých zemích liší, v průměru se v zemích EU pohybuje na hranici 8 až 10 procent z ceny nemovitosti. ČESKÉ HYPOTÉKY NEPOMOHOU Problémem pro zájemce o zahraniční nemovitost, který nemá k dispozici potřebnou hotovost, může být i získání finančních prostředků. Hypotéka, kterou by mohl získat v ČR, mu totiž vůbec nepomůže. „Podle českého zákona o hypotečních úvěrech musí být kupovaná nemovitost na území ČR,“ říká generální ředitel Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil. Jedinou možností je využít spotřebitelský úvěr, který musí jistit nezadlužená a žádným věcným břemenem nezatížená nemovitost v ČR. Podle Klímy je možné získat hypotéku v zemi, kde se nemovitost kupuje. Většina velkých evropských bank včetně českých je nějakým způsobem propojena a získat hypotéku tak může být snazší. V zahraničí také bývá zvykem, že se cizincům poskytuje hypoteční úvěr pouze ve výši maximálně poloviny ceny kupované nemovitosti. Díky vstupu do EU je nyní jednodušší placení různých poplatků za nájem nebo třeba dodávky energií. „Ty dnes do členských zemí EU lze poukazovat přímo z účtu v ČR. Odpadají tedy poplatky za převody,“ dodal Klíma. NA CO DÁVAT POZOR PŘI KOUPI NEMOVITOSTI:**

* kdo je skutečným majitelem nemovitosti a pozemku

* jaký je technický stav domu či bytu

* zda vnitřní zařízení je či není součástí kupní smlouvy

* zda existuje stavební povolení v případě koupi rozestavěné nemovitosti a na co konkrétně je

* jaké bude další využití okolí kupované nemovitosti

* jaká je dopravní obslužnost a vybavenost okolí kupované nemovitosti

* co konkrétně obsahuje kupní smlouva

* jaké poplatky se platí při prodeji a nákupu nemovitosti

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít