Nákladné vítězství

13. listopadu 2009, 12:29 - Petr Nováček
13. listopadu 2009, 12:29

Rozhodnutí regionálního sněmu, že Pavel Bém má dál šéfovat pražské ODS, štěpí stranu

Pavel Bém vyslal jedenáct dní před kongresem ODS jejímu předsedovi Mirku Topolánkovi jasný vzkaz: Pozor na mne, nekončím! Regionální sněm strany totiž 64 ku 56 hlasům rozhodl, že pražské ODS bude dál šéfovat primátor Bém, a nikoli jeho náměstek na radnici Rudolf Blažek, jemuž asi fandil Topolánek. S Blažkem by se totiž asi nakonec nějak dohodl, zatímco s Bémem je „na kordy“. Bém navíc také nezapomněl Topolánkovi doporučit, aby si na kongresu ODS nechal potvrdit předsednický mandát v tajném hlasování. To by však byl jen krůček ke kongresu volebnímu, jejž si Topolánek, jsa teprve v poločase funkčního období, samozřejmě nepřeje.
Vraťme se však k Bémovi a pražské ODS. Ta je nejsilnější a nejvlivnější regionální organizací strany, pravidelně docilující špičkových výsledků ve volbách všech stupňů. Bývala to bašta pevných stoupenců někdejšího předsedy strany Václava Klause a má k němu na rozdíl od Topolánka vlídný vztah i poté, co se s ODS rozešel. Topolánkovi naopak pražská ODS náruč neotevřela, ani když se do hlavního města přestěhoval z Ostravy, stal se šéfem strany a vyhrál s ní opakovaně volby. Poté, co zkraje roku 2007 vzplál konflikt mezi Topolánkem a Vlastimilem Tlustým, byl předseda ODS slabý v kramflecích především v Praze a ve středních Čechách. A převážně z těchto dvou stranických regionů pocházeli poslanci ODS, kteří se letos v březnu „zasloužili“ o pád Topolánkovy vlády. Ostatně, pět až sedm Bémových lidí v čele pražské kandidátky ODS pro příští volby do sněmovny zaručuje, že zůstane-li Topolánek předsedou občanských demokratů, bude mít i po květnu 2010 na překvapení z vlastních řad ve sněmovně zaděláno.
„Ta volba totiž byla také o tom, zda nebude umlčen jeden z posledních oponentních názorových proudů v ODS,“ zhodnotil Bémovo potvrzení v čele pražské ODS politickou novořečí poslanec Boris Šťastný, jinak též prezidentův poradce. Mimochodem, právě jeden z Klausových okřídlených výroků, že všechno má svoje náklady, skvěle „pasuje“ i na Bémovo vítězství. Zaplatil za ně slibem, že bude-li na jaře zvolen do sněmovny, přestane být primátorem. A dále, a možná především, zaplatil spojenectvím s kontroverzním, aférami obtěžkaným starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem, který se stal jedním z místopředsedů pražské ODS, protože pro Béma vyjednal na sněmu hlasy. Pro Jančíka, jehož voliči Prahy 5 sice odsunuli v posledních komunálních volbách na 21. místo, ale jenž se přesto s Bémovou pomocí stal starostou, hlasovalo na pražském sněmu sto delegátů, čili i část poraženého Blažkova křídla. Proč? Prý aby vyniklo, s kým je Bém ochoten se spojit, jen aby dosáhl svého.
Hlasy Bémovi ale zařizovali i jiní. Například jistý podnikatel a vlivný člen ODS z Prahy 10. Ten měl s Bémem dohodnout, že už na jaře, a nikoli až po komunálních volbách na podzim složí primátorství. Komu se to zdá podivné, nechť si uvědomí, že čím vlivnější strana, tím mocněji k sobě prostě přitahuje podnikatele a lobbisty. A že nejvlivnější stranou v Praze je dlouhodobě právě ODS. „Jsme stranou pinglů a stavebních firem,“ měl říct, byť to popírá, na jednání poslaneckého klubu ODS Topolánek. Chce se dodat, že v Praze, kde se buduje za miliardy a zároveň je odtud řízen stát, bude asi méně „pinglů“ a více firem – nejen stavebních. Otázkou však je, platí-li i pro Prahu to, co si myslí místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z Vysočiny: „V některých regionech může být problém, že na vyšších úrovních (ODS – pozn. red.) noví lidé nedokáží prorazit krustu politicko-podnikatelských zájmů.“ Odpověď naznačí možná už výsledek souboje o křeslo pražského primátora, o které asi bude mít zájem nejen Bémovi oddaný starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, ale i – řekněme – ti samostatnější z dnešních náměstků primátora a radních, mezi nimi i „chlapci se špičatými botami“. Jsou to lidé o deset a více let mladší než Bém, tykadla nové, vzhůru se deroucí generace politiků ODS s novými přáteli v podnikatelských a jiných vlivných kruzích.
Z hlediska „chlapců se špičatými botami“ Bémovo pražské vedení ODS nové není. A už vůbec nepředstavuje lepší a zásadovější „novou ODS“, pro niž plédoval Bém na stranickém kongresu před třemi lety, ucházeje se o funkci jejího prvního místopředsedy. Dle ironické Topolánkovy poznámky je dokonce Bémovo a Jančíkovo vedení „pozitivní pro stranu… jenom záleží na tom, pro kterou“. Může být! Představme si, že pražskou kandidátku TOP 09 povede Karel Schwarzenberg. Nebude pro kandidátku ODS Milan Jančík v pozadí nevýhodou?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít