Nákladné vítězství

13. listopadu 2009, 12:29 - Petr Nováček
13. listopadu 2009, 12:29

Rozhodnutí regionálního sněmu, že Pavel Bém má dál šéfovat pražské ODS, štěpí stranu

Pavel Bém vyslal jedenáct dní před kongresem ODS jejímu předsedovi Mirku Topolánkovi jasný vzkaz: Pozor na mne, nekončím! Regionální sněm strany totiž 64 ku 56 hlasům rozhodl, že pražské ODS bude dál šéfovat primátor Bém, a nikoli jeho náměstek na radnici Rudolf Blažek, jemuž asi fandil Topolánek. S Blažkem by se totiž asi nakonec nějak dohodl, zatímco s Bémem je „na kordy“. Bém navíc také nezapomněl Topolánkovi doporučit, aby si na kongresu ODS nechal potvrdit předsednický mandát v tajném hlasování. To by však byl jen krůček ke kongresu volebnímu, jejž si Topolánek, jsa teprve v poločase funkčního období, samozřejmě nepřeje.
Vraťme se však k Bémovi a pražské ODS. Ta je nejsilnější a nejvlivnější regionální organizací strany, pravidelně docilující špičkových výsledků ve volbách všech stupňů. Bývala to bašta pevných stoupenců někdejšího předsedy strany Václava Klause a má k němu na rozdíl od Topolánka vlídný vztah i poté, co se s ODS rozešel. Topolánkovi naopak pražská ODS náruč neotevřela, ani když se do hlavního města přestěhoval z Ostravy, stal se šéfem strany a vyhrál s ní opakovaně volby. Poté, co zkraje roku 2007 vzplál konflikt mezi Topolánkem a Vlastimilem Tlustým, byl předseda ODS slabý v kramflecích především v Praze a ve středních Čechách. A převážně z těchto dvou stranických regionů pocházeli poslanci ODS, kteří se letos v březnu „zasloužili“ o pád Topolánkovy vlády. Ostatně, pět až sedm Bémových lidí v čele pražské kandidátky ODS pro příští volby do sněmovny zaručuje, že zůstane-li Topolánek předsedou občanských demokratů, bude mít i po květnu 2010 na překvapení z vlastních řad ve sněmovně zaděláno.
„Ta volba totiž byla také o tom, zda nebude umlčen jeden z posledních oponentních názorových proudů v ODS,“ zhodnotil Bémovo potvrzení v čele pražské ODS politickou novořečí poslanec Boris Šťastný, jinak též prezidentův poradce. Mimochodem, právě jeden z Klausových okřídlených výroků, že všechno má svoje náklady, skvěle „pasuje“ i na Bémovo vítězství. Zaplatil za ně slibem, že bude-li na jaře zvolen do sněmovny, přestane být primátorem. A dále, a možná především, zaplatil spojenectvím s kontroverzním, aférami obtěžkaným starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem, který se stal jedním z místopředsedů pražské ODS, protože pro Béma vyjednal na sněmu hlasy. Pro Jančíka, jehož voliči Prahy 5 sice odsunuli v posledních komunálních volbách na 21. místo, ale jenž se přesto s Bémovou pomocí stal starostou, hlasovalo na pražském sněmu sto delegátů, čili i část poraženého Blažkova křídla. Proč? Prý aby vyniklo, s kým je Bém ochoten se spojit, jen aby dosáhl svého.
Hlasy Bémovi ale zařizovali i jiní. Například jistý podnikatel a vlivný člen ODS z Prahy 10. Ten měl s Bémem dohodnout, že už na jaře, a nikoli až po komunálních volbách na podzim složí primátorství. Komu se to zdá podivné, nechť si uvědomí, že čím vlivnější strana, tím mocněji k sobě prostě přitahuje podnikatele a lobbisty. A že nejvlivnější stranou v Praze je dlouhodobě právě ODS. „Jsme stranou pinglů a stavebních firem,“ měl říct, byť to popírá, na jednání poslaneckého klubu ODS Topolánek. Chce se dodat, že v Praze, kde se buduje za miliardy a zároveň je odtud řízen stát, bude asi méně „pinglů“ a více firem – nejen stavebních. Otázkou však je, platí-li i pro Prahu to, co si myslí místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z Vysočiny: „V některých regionech může být problém, že na vyšších úrovních (ODS – pozn. red.) noví lidé nedokáží prorazit krustu politicko-podnikatelských zájmů.“ Odpověď naznačí možná už výsledek souboje o křeslo pražského primátora, o které asi bude mít zájem nejen Bémovi oddaný starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, ale i – řekněme – ti samostatnější z dnešních náměstků primátora a radních, mezi nimi i „chlapci se špičatými botami“. Jsou to lidé o deset a více let mladší než Bém, tykadla nové, vzhůru se deroucí generace politiků ODS s novými přáteli v podnikatelských a jiných vlivných kruzích.
Z hlediska „chlapců se špičatými botami“ Bémovo pražské vedení ODS nové není. A už vůbec nepředstavuje lepší a zásadovější „novou ODS“, pro niž plédoval Bém na stranickém kongresu před třemi lety, ucházeje se o funkci jejího prvního místopředsedy. Dle ironické Topolánkovy poznámky je dokonce Bémovo a Jančíkovo vedení „pozitivní pro stranu… jenom záleží na tom, pro kterou“. Může být! Představme si, že pražskou kandidátku TOP 09 povede Karel Schwarzenberg. Nebude pro kandidátku ODS Milan Jančík v pozadí nevýhodou?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít