Nákaza E. coli: 42 dnů, které vyděsily Ameriku

08. června 2011, 05:51 - Jan Stuchlík
08. června 2011, 05:51

V létě 2006 řádila bakterie E. coli ve Spojených státech. Infikovaný špenát se úřadům povedlo vypátrat až po 42 dnech od vypuknutí nákazy.

 Foto: Profimedia.cz

Spojené státy vyděsily na začátku srpna 2006 případy onemocnění krvácivým průjmem a selhání ledvin. Na první pohled izolované případy, které se objevily v několika státech USA, spojila 19. srpna zpráva, že nemocní jedli syrový špenát.

Počet případů každým dnem rostl. Nejvíce nových nemocných přijaly nemocnice 31. srpna. Odkud nebezpečná bakterie pocházela, však úřady stále nevěděly. Laboratoře napříč USA navíc začaly potvrzovat, že infekci způsobil u všech pacientů jediný kmen střevní bakterie E. coli s označením O157:H7. Až 8. září informovala o tomto kmeni laboratoř ve Wisconsinu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V té době už největší příval nemocných dávno opadl.

O šest dnů později varovala Agentura pro potraviny a léky (FDA) Američany, aby se vyhnuli konzumaci baleného listového špenátu. Několik společností, které špenát prodávaly, začaly 15. září preventivně stahovat zboží z obchodů. Teprve 21. září FDA oficiálně oznámila, že infikovaný špenát pochází z farem v kalifornských krajích Monterey, San Benito a Santa Clara. Celkem laboratoře objevily

11 infikovaných balení prodávaných pod značkou Dole s doporučeným datem spotřeby 30. srpna. Od propuknutí nákazy uplynulo 42 dnů. Za tu dobu se bakterií nakazilo ve 26 státech USA 192 lidí, 30 z nich selhaly ledviny. Do začátku října zemřely na komplikace tři osoby.

Rychlé zjištění příčiny a rozsahu nákazy komplikovala doba nutná k jednoznačnému určení původce. CDC uvádí, že v případě infekce E. coli uběhnou od vypuknutí nemoci do potvrzení typu bakterie dva až tři týdny. Záleží na tom, jak rychle nemocný vyhledá lékaře a za jak dlouho se odebrané vzorky dostanou do speciálních laboratoří. Další čas zabere kultivace bakterií a jejich testování. V létě 2006 trvala diagnostika v průměru 15 dnů.

 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít