Nájmy se srovnají do devíti let

27. prosince 2010, 12:20 - Pavla Kreuzigerová
27. prosince 2010, 12:20

Pavlem Klimešem

Na severu Moravy vlastní firma RPG asi 44 tisíc bývalých bytů OKD a nemá nouzi o spory, do kterých se vkládají i politické strany a ústavní činitelé. I 20 let po revoluci je totiž nájemní bydlení v Česku navýsost politickou záležitostí. Zatím se pře týkaly hlavně privatizace bytů z portfolia firmy RPG a ceny, kterou by za ni měli nájemníci zaplatit. Nyní firmě hrozí soudy kvůli zvyšování činží v důsledku končící deregulace. Na takový scénář už se připravuje i řada dalších vlastníků, kterým se nepodařilo s nájemníky dohodnout. Představitelé firmy RPG Byty ale zatím zůstávají klidní. „Postupujeme velmi pozvolna a citlivě, dlouho jsme zvažovali jak podmínky nastavit, aby byly přijatelné pro obě strany,“ tvrdí Pavel Klimeš, ředitel rezidenčního portfolia firmy.

EURO: V čem spočívá váš „pozvolný a citlivý“ přístup k nájemníkům, kterých se konec deregulace týká? KLIMEŠ: Nájemné zvyšujeme od prvního února, ale tržním činžím se vyrovná až v roce 2014. Každý se tak bude moci na změnu připravit postupně. Těm, kdo dodatek smlouvy podepsali už do 15. prosince loňského roku, jsme navíc dali jakýsi bonus ve formě poloviční slevy na únorové nájemné. Víme, že máme mnoho nájemníků seniorů. Pro ně je připraven RPG fond bydlení, ze kterého budou moci čerpat sociální podporu. Bude se týkat všech jednočlenných domácností lidí nad 60 let, kteří pobírají státní podporu na bydlení. Vycházíme z toho, že stát má na rozdíl od nás možnost prověřit jejich skutečnou sociální situaci. Poskytneme jim příspěvek až 500 korun měsíčně.

EURO: Už víte, kolik takových lidí mezi vašimi nájemníky je? KLIMEŠ: Přibližně ano. Ve fondu máme připraveno několik desítek milionů korun.

EURO: Po roce 2014 už tedy nájemné zvyšovat nebudete? KLIMEŠ: Na většině míst jej budeme zvyšovat jen o inflaci. Přesto zůstane malé množství oblastí, kde bude rozdíl mezi tržním a postregulovaným nájemným stále značný. Tam pak bude možná i nadále docházet k nárůstu, ale jen o limitované částky. Maximálně o sedm procent ročně.

EURO: S kolika nájemníky se podle vašich odhadů přesto nedohodnete? KLIMEŠ: Nějací určitě budou, ale půjde jen o menšinu. Na druhou stranu třeba i pět procent nepodepsaných dodatků k nájemním smlouvám může znamenat až několik tisíc žalob. Soudy by pak snadno mohly být zavaleny touto agendou, protože se u nich budou kumulovat žaloby také dalších majitelů.

EURO: Kolik let bude podle vás trvat, než se nájemné úplně srovná? KLIMEŠ: Vidíme to asi na osm až devět let.

EURO: Na příští tři roky plánujete investice v objemu přes pět miliard korun, přes miliardu už jste investovali v posledních dvou letech. Vrátí se vám vůbec někdy vložené peníze? KLIMEŠ: Ano, počítáme s tím, ale je to dlouhodobá záležitost. Peníze nyní investujeme z toho důvodu, abychom pozvedli náš bytový fond a pomohli nájemníkům ušetřit za energie. Například většina oken je na hranici své životnosti. Primárně finance směřujeme do jejich výměny a také do zateplování.

EURO: Fungují investice jako motivační faktor? Sledujete třeba, že nájemníci díky nim mění svůj přístup ke společným prostorám? KLIMEŠ: Někteří nájemníci se k našemu majetku chovají skutečně velmi špatně. Pokud je ale nechytíme přímo při činu, nemůžeme s tím nic dělat. Poté, kdy jsme renovovali některé byty, se přístup některých skutečně zlepšil. Mohu jmenovat kupříkladu bytové domy v Orlové. Dosud tam byl neustále nepořádek na chodbách a komplikované byly i sousedské vztahy. Na změny ale nájemníci velmi pozitivně zareagovali, a dokonce si chodby vyzdobili obrázky. Obecně ale musím říci, že to tak nefunguje vždy. Platí to jen asi u poloviny nájemníků.

EURO: Sledujete rozdílný přístup nájemníků, kteří u vás platí od začátku tržní nájemné? KLIMEŠ: Tak detailně to bohužel sledovat nemůžeme. Mám ale za to, že více vnímají hodnotu majetku. Pokud za službu platí hluboko pod její hodnotou, neváží si jí a podle toho se také chovají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít