Najít českého Blaira je těžké

04. listopadu 2010, 15:52 - Naděžda Kubalíková
04. listopadu 2010, 15:52

Pro Michala Haška v čele ČSSD hlasovalo 35,8 procenta respondentů

Kdo by byl podle vašeho názoru lepším předsedou ČSSD?

  • Bohuslav Sobotka – 15,8 %
  • Michal Hašek – 35,8 %
  • Jiří Paroubek – 3,4 %
  • Někdo jiný – 45 %

Pokud by se Česká strana sociálně demokratická inspirovala hlasováním účastníků Manažerského barometru, měla by o svém novém předsedovi jasno už minulý týden. Týdeník EURO nabídl respondentům tři jména: Bohuslav Sobotka, Michal Hašek a Jiří Paroubek. Nejsilněji zastoupenou skupinou se však nakonec stali ti, kteří si z redakční nabídky nedokázali vybrat a hlasovali pro „někoho jiného“. Z uvedených kandidátů je manažerům nejsympatičtější Michal Hašek, na němž se shodlo necelých 36 procent oslovených. Přednosti úřadujícího předsedy Bohuslava Sobotky ocenilo necelých šestnáct procent a charisma bývalého předsedy Jiřího Paroubka něco přes tři procenta odpovídajících.
„Pánové Sobotka a Hašek nejsou ani trochu charismatickými osobnostmi, které by dokázaly vytáhnout ČSSD z gross-paroubkovského syndromu. Sociální demokracie by se měla pokusit najít novou osobnost, nezatíženou minulými boji mezi jednotlivými křídly. Český Bair se však bohužel bude hledat velmi obtížně,“ zaznívá v první odpovědi.
„Jak se ukázalo ve volbách v Praze, strategie zcela nového lídra vytaženého z klobouku funguje a určitě by pomohla i ČSSD. Sobotka, byť jeho uhlazenost je v porovnání s hulvátským Paroubkem pro voliče přitažlivá, není ani nová tvář, ani reprezentativní předseda bez problémů z minulosti (minimálně jeho zásek do zadlužení státu). Hašek působí jako nová tvář, ale je dost možné, že na něj vyplave mnoho problémů z Brna. Paroubek je doufám pro ČSSD navždy zapomenut,“ odmítá postupně všechna navržená jména i další manažer.
„Odpověď je jednoduchá a velmi složitá zároveň. Nejlepším předsedou by byla kombinace nejlepších vlastností všech tří uvedených pánů. Tedy Sobotkova schopnost argumentovat, Haškova schopnost řídit a Paroubkova schopnost prosadit se. To znamená variantu 4 (někdo jiný), kterého momentálně (bohužel) v řadách ČSSD nevidím,“ vymyslel jeden z oslovených ideálního lídra. „Pánové Sobotka, Hašek a Paroubek jsou představitelé toho vedení ČSSD, které za posledních 20 let zdiskreditovalo myšlenky sociální demokracie u nás a učinilo ČSSD nevolitelnou pro naprostou většinu slušných lidí. Určitou nadějí pro budoucnost moderní sociální demokracie jsou osobnosti typu Jiřího Dienstbiera mladšího, ale „staří“ (bohužel ne věkem) harcovníci, kteří si udělali z politiky výnosný byznys a nejsou schopni se uplatnit jinde než v kalných vodách „služby vlasti“ v českém pojetí, se jen tak lehce svých pozic nevzdají,“ navrhuje vlastního kandidáta tento respondent. „Nejvhodnějším předsedou by byl přeci David Rath,“ přebíjí ho další.
Jeden ze zastánců jihomoravského hejtmana argumentuje tím, že je rozený lídr: „Michal Hašek se mi jeví jako člověk, který ví, co chce, dokáže si sestavit tým a je schopen naslouchat i domluvit se. Navíc je osobností lídr. To má velkou výhodu, lídrem se člověk rodí, to se nelze nabiflovat. Vůbec nejhorší pohroma, která by ČSSD mohla potkat, by bylo, kdyby se předsedou stal Bohuslav Sobotka. Je to ryzí teoretik, který nikdy nepracoval, když hned po škole byl zvolen do Parlamentu. Hraje si na slušňáka, jenže zneužíval poslanecké náhrady a tak „našetřil“ na drahou nemovitost v Praze. Je nevýrazný a bez vlastních nápadů, nemá ani ponětí, jak to v praxi chodí. Hodně se snaží, ale lídrem není a nebude. Prostě snaživý úředníček a jinak katastrofa pro každý tým, který by měl vést.“ „Z možných kandidátů se mi jeví nejautentičtějším předsedou strany Michal Hašek, byť si myslím, že v členské základně ČSSD přežívá ,Grossův komplex‘ z příliš mladého předsedy. Takže pravděpodobnost jeho zvolení je relativně nižší,“ upozorňuje na Haškův hendikep další z oslovených. „Tipuji Bohuslava Sobotku. Michal Hašek by byl možná i lepší, ale funkce hejtmana by ho více pracovně vyčerpávala, obě funkce jsou rozdílné. Funkce poslance a zároveň předsedy strany je daleko více souběžná,“ vysvětluje tento respondent, proč dal nakonec hlas úřadujícímu předsedovi.
„Pokud bych si přál, aby ČSSD zvítězila, pak nikdo z těch pánů není dle mého názoru dostatečná osobnost. Nicméně nejseriózněji působí Michal Hašek. Ovšem já si příliš nepřeji, aby ČSSD zvítězila v dalších volbách. Myslím, že levicovosti máme v Čechách a Evropě až dost. Bylo by třeba špetky osvícené pravice. Ale zlobili jsme, nebude nic,“ uzavírá nostalgicky pomyslnou debatu na téma nový předseda ČSSD poslední příspěvek.

Odpovídalo 120 manažerů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít