Nájemníky CPI BYTY v Janově čeká sestěhování

18. dubna 2011, 17:05 - Profit, TZ
18. dubna 2011, 17:05

Společnost CPI BYTY, a.s., třetinový vlastník bytového fondu na sídlišti Janov v Litvínově, se rozhodl řešit zdejší neutěšenou situaci sestěhováním nájemníků do domu určeného k revitalizaci.

Foto: Profimedia.cz

Důvodem k tomuto rozhodnutí je trvale nízký počet obsazených bytů, vysoké provozní náklady na služby a údržbu a vzrůstající vandalismus. Přestěhování se aktuálně dotkne osmi rodin.

CPI BYTY vlastní v Janově zhruba 600 bytů, z toho téměř 300 je záměrně neobsazených. „Za stávajících podmínek na sídlišti a výše nájemného jsme se po dohodě s vedením města rozhodli byty dále nepronajímat, aby nedocházelo k prohlubování sociálních problémů lokality,“ vysvětlil generální ředitel společnosti CPI BYTY Zdeněk Havelka.

Ihned po koupi domů v Janově v létě 2010 se nový majitel CPI BYTY rozhodl vypořádat s neukázněnými obyvateli, přebývajícími v bytech bez nájemních smluv. Několikaměsíční snaha tak ukázala, že v několika domech žije pouhý zlomek nájemníků s platnou smlouvou. „Tito nájemníci v podstatě dopláceli na své neukázněné, nelegální sousedy. V budoucnu bychom jim navíc nebyli schopni garantovat zlepšení standardu bydlení, protože investice do takového domu, o který navíc není ze strany poptávky zájem, nepovažujeme za smysluplné. Sestěhování slušných nájemníků a revitalizace jejich nového bydlení je tak logickým krokem, která eliminuje i výskyt vandalů,“ uvedl Havelka.

Sestěhování se v tuto chvíli týká osmi domácností, kterým společnost za stěhování poskytne také kompenzaci. Zbývající nájemníci jsou ve výpovědní lhůtě z důvodu porušení nájemní smlouvy nebo přebývají v domě nelegálně.

Zdeněk Havelka nepopírá, že by o bydlení v Janově nebyl zájem. „Ovšem za dosavadní nájemné 25 Kč/m2, které je výsledkem státní regulace a ke vzniku současného problému velkou měrou přispělo. Pokud bychom byty opravili, i s pomocí prostředků z programu Evropské unie, činže v nově zrekonstruovaných bytech by musely být výrazně vyšší, aby odpovídaly vloženým investicím a dokázaly přilákat ekonomicky silnější obyvatelstvo. Lidé, kteří by si takové bydlení však mohli dovolit, odrazuje právě Janov jako lokalita,“ potvrzuje Havelka zkušenosti z pronájmu bytů v Janově.

Prázdné domy zůstanou v tuto chvíli zakonzervované a hlídané. „S vedením města řešíme různé varianty týkající se jak budoucnosti sídliště, tak jednotlivých prázdných domů. Čerpání prostředků z fondu Evropské unie na rekonstrukci domů, i třeba za případné participace města ovšem považuji za neefektivní a mrhání peněz všech zúčastněných,“ dodal Zdeněk Havelka. Jako jednu z alternativ tak vidí případnou demolici vybydlených domů. „Je to legitimní varianta, jak naložit s byty, o něž není z důvodu špatné lokality dlouhodobě zájem,“ potvrdil jednu z variant ředitel CPI BYTY.

Sídliště Janov se dotkla také v loňském roce ukončená státní deregulace nájemného, která zakonzervovala činže ve zhruba 300 bytech janovského sídliště ve vlastnictví CPI BYTY na 25 Kč/m2. Společnost zde navrhuje postupné, tříleté navyšování nájemného na konečných 48 Kč/m2 v roce 2013. Také na výsledku dohody s nájemníky závisí osud zdejších domů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít