Nájemníky CPI BYTY v Janově čeká sestěhování

18. dubna 2011, 17:05 - Profit, TZ
18. dubna 2011, 17:05

Společnost CPI BYTY, a.s., třetinový vlastník bytového fondu na sídlišti Janov v Litvínově, se rozhodl řešit zdejší neutěšenou situaci sestěhováním nájemníků do domu určeného k revitalizaci.

Foto: Profimedia.cz

Důvodem k tomuto rozhodnutí je trvale nízký počet obsazených bytů, vysoké provozní náklady na služby a údržbu a vzrůstající vandalismus. Přestěhování se aktuálně dotkne osmi rodin.

CPI BYTY vlastní v Janově zhruba 600 bytů, z toho téměř 300 je záměrně neobsazených. „Za stávajících podmínek na sídlišti a výše nájemného jsme se po dohodě s vedením města rozhodli byty dále nepronajímat, aby nedocházelo k prohlubování sociálních problémů lokality,“ vysvětlil generální ředitel společnosti CPI BYTY Zdeněk Havelka.

Ihned po koupi domů v Janově v létě 2010 se nový majitel CPI BYTY rozhodl vypořádat s neukázněnými obyvateli, přebývajícími v bytech bez nájemních smluv. Několikaměsíční snaha tak ukázala, že v několika domech žije pouhý zlomek nájemníků s platnou smlouvou. „Tito nájemníci v podstatě dopláceli na své neukázněné, nelegální sousedy. V budoucnu bychom jim navíc nebyli schopni garantovat zlepšení standardu bydlení, protože investice do takového domu, o který navíc není ze strany poptávky zájem, nepovažujeme za smysluplné. Sestěhování slušných nájemníků a revitalizace jejich nového bydlení je tak logickým krokem, která eliminuje i výskyt vandalů,“ uvedl Havelka.

Sestěhování se v tuto chvíli týká osmi domácností, kterým společnost za stěhování poskytne také kompenzaci. Zbývající nájemníci jsou ve výpovědní lhůtě z důvodu porušení nájemní smlouvy nebo přebývají v domě nelegálně.

Zdeněk Havelka nepopírá, že by o bydlení v Janově nebyl zájem. „Ovšem za dosavadní nájemné 25 Kč/m2, které je výsledkem státní regulace a ke vzniku současného problému velkou měrou přispělo. Pokud bychom byty opravili, i s pomocí prostředků z programu Evropské unie, činže v nově zrekonstruovaných bytech by musely být výrazně vyšší, aby odpovídaly vloženým investicím a dokázaly přilákat ekonomicky silnější obyvatelstvo. Lidé, kteří by si takové bydlení však mohli dovolit, odrazuje právě Janov jako lokalita,“ potvrzuje Havelka zkušenosti z pronájmu bytů v Janově.

Prázdné domy zůstanou v tuto chvíli zakonzervované a hlídané. „S vedením města řešíme různé varianty týkající se jak budoucnosti sídliště, tak jednotlivých prázdných domů. Čerpání prostředků z fondu Evropské unie na rekonstrukci domů, i třeba za případné participace města ovšem považuji za neefektivní a mrhání peněz všech zúčastněných,“ dodal Zdeněk Havelka. Jako jednu z alternativ tak vidí případnou demolici vybydlených domů. „Je to legitimní varianta, jak naložit s byty, o něž není z důvodu špatné lokality dlouhodobě zájem,“ potvrdil jednu z variant ředitel CPI BYTY.

Sídliště Janov se dotkla také v loňském roce ukončená státní deregulace nájemného, která zakonzervovala činže ve zhruba 300 bytech janovského sídliště ve vlastnictví CPI BYTY na 25 Kč/m2. Společnost zde navrhuje postupné, tříleté navyšování nájemného na konečných 48 Kč/m2 v roce 2013. Také na výsledku dohody s nájemníky závisí osud zdejších domů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít